הזוהר הצפוני מעל אגם מיווטן בצפון איסלנד - Wild Travel

הזוהר הצפוני

זה היה בחורף שעבר, ישבנו בבקתה באמצע יער בצפון פינלנד, השעה הייתה קרובה לעשר וכבר היה חשוך. אחד החברים יצא לבדוק מה מצב השמים, לא עברה דקה מהרגע שהוא עזב את הבקתה ושמענו צעקה - יש שמיים! מיהרנו ללבוש ציוד חם, לקחנו את ציוד הצילום ויצאנו בריצה החוצה. מתאמצים לראות כוכבים, בהינו בעננים שכיסו אותנו כשלפתע זה קרה, ראינו את הירח... זה היה ברור לכולם שזהו, הלילה זה קורה! התחלנו לעשות את דרכינו רחוק ככל האפשר מאור הבקתה וכשהתקרבנו לקרחת היער כבר ראינו את השמיים מתבהרים, הגענו לנקודה המושלמת! התחלתי לחבר את המצלמה לחצובה ולשלט ואז שמעתי את מה שכל כך רציתי לשמוע, המשפט ששינה את חיי, כולם מבטים למעלה! יש לנו זוהר!!!

זוהר צפוני משתקף על אגם מיווטן בצפון איסלנד - Wild Travel

הכל מתחיל בשמש

השמש שלנו היא כוכב עצום שעשוי ברובו ממימן והליום ובה מתרחשים תהליכים תרמו גרעיניים, הם מיצרים את חומה של השמש שחשוב כל כך לחיים בכדור הארץ. כחלק מהתהליך נוצרים מעין פיצוצים על פני השמש שבעקבותם נפלטים חלקיקים טעונים לחלל, להם אנחנו קוראים "רוח סולרית". אותה "רוח סולרית" משוטטת בחלל ופוגעת בכל מיני גופים, ביניהם כדור הארץ. למזלנו הגדול לכדור הארץ יש שדה מגנטי שמגן עלינו מה "רוח הסולרית" ומונע ממנה לפגוע בנו. העניין הוא שהשדה המגנטי של כדור הארץ לא עוטף אותנו בצורה מושלמת ובקטבים (אזור הקוטב הצפוני והקוטב הדרומי) נוצרים מעין משפכים דרכם חודרת ה "רוח סולרית" לאטמוספירה העליונה. כאשר אותם חלקיקים טעונים פוגשים את הגזים שמרכיבים את האטמוספירה נוצרת ריאקציה כימית וכתוצאה מכך נפלטים פוטונים, או במילים אחרות אור. הזוהר הצפוני שאנחנו רואים כאן על הקרקע הוא אותו אור שנפלט בגובה של כ 100 ק"מ.

זוהר בצבעים

אז מה גורם לשמים בקטבים לזהור בצבעים ולהפנט כל כך הרבה אנשים בעולם? האטמוספירה שלנו עשויה מגזים שונים, ליתר דיוק כ- 78% חנקן, 21% חמצן ואחוז נוסף של ארגון וגזים נוספים. אמרנו שכאשר החלקיקים הטעונים פוגשים את הגזים שבאטמוספירה נוצרת ריאקציה שהתוצר שלה הוא אור. כל גז שמרכיב את האטמוספירה יוצר ריאקציה שונה שפולטת פוטונים בצבע אחר וככול שהסופה הסולרית חזקה יותר כך יגיבו יותר גזים ויהיו יותר צבעים בשמים. הזוהר הנפוץ ביותר הוא זוהר ירוק והסיבה לכך היא שפוטונים ירוקים נפלטים כתוצאה מריאקציה עם חמצן, הגז הפעיל ביותר באטמוספירה.

זוהר קורונלי חזק ועצמתי - Wild Travel

איפה אפשר לראות את הזוהר הצפוני?

לאותם "משפכים" בשדה המגנטי של כדור הארץ אשר הזכרנו קודם אנו קוראים "הטבעת המגנטית" ושם מתרחשת התופעה. כאשר מופיע זוהר צפוני (בחלק הצפוני של כדור הארץ) הוא נקרא "Aurora borealis" וכאשר רואים את הזוהר בדרום הוא נקרא "Aurora australis". כדי לראות את הזוהר הדרומי תאלצו להדרים עד אנטארקטיקה (בקוטב הדרומי), עניין לא פשוט בכלל. באזור "הטבעת המגנטית" של הצפון, יש הרבה יותר יבשה ולכן יותר קל להגיע. את הזוהר הצפוני תוכלו לראות בצפון רוסיה, לפלנד, איסלנד, גרינלנד, אלסקה וקנדה. ככול שהסופה הסולרית חזקה יותר כך יתפשט הזוהר מהקטבים לכיוון קו המשווה.

תומר על רקע הזוהר הצפוני באיסלנד - Wild Travel

מתי הכי טוב לראות זוהר צפוני?

בואו נחזור רגע לשמש, כדור הארץ סובב סביב השמש במסלול אליפטי (ביצה), כלומר ישנן שתי נקודות בהן הוא הכי קרוב אל השמש ושתי נקודות בהן הוא הכי רחוק. כשכדור הארץ מתקרב אל השמש הוא חשוף ליותר "רוח סולרית" ולכן יש יותר זוהר קטבים, זה קורה בעיקר מתחילת הסתיו בספטמבר/אוקטובר ונמשך במהלך החורף ועד לאביב בסביבות מרץ/אפריל. דבר נוסף שחשוב לדעת הוא שפעילות השמש משתנה משנה
לשנה. השמש עובדת במחזוריות של 7-14 שנים, בסביבות 11 שנים בממוצע, כלומר כל 11 שנים השמש מגיעה לשיא של פעילות סולרית בו היא פולטת יותר "רוח סולרית" ואנחנו רואים יותר זוהר צפוני!

זוהר צפוני ביערות לפלנד - Wild Travel

איך מצלמים את הזוהר הצפוני?

אם יצא לכם לטייל באיזור הקטבים בתקופה הנכונה חשוב שתהיו מוכנים לתעד את התופעה המדהימה. אז איך מצלמים את הזוהר? נתחיל בציוד: תכינו מצלמה עם אפשרות לשליטה ידנית בתריס, עדשה רחבה (רק המלצה) וחצובה, מומלץ להכין גם שלט חוטי. הטכניקה היא מאוד פשוטה, צילום זוהר זה בעצם צילום בחשיפה ארוכה. כמה ארוכה? זה תלוי בעיקר במצלמה ובעדשה, אם יש לכם מצלמה עם יכולות ISO גבוהות ועדשות עם צמצמים מאוד פתוחים תוכלו לצלם במהירות של 8-15 שניות. רובינו לא צלמים מקצועיים עם ציוד חדיש ויוקרתי וגם זה בסדר גמור, בכדי לא להעלות ISO פשוט נחשוף יותר זמן (25-40) שניות. מה לגבי שאר הפרמטרים? צמצם פתוח ו ISO בהתאם ליכולות המצלמה (אנחנו לא רוצים תמונה מגורענת). עכשיו תוודאו שאתם בפוקוס וקדימה לצלם! לא לשכוח מדי פעם להוציא את העין מהמצלמה ופשוט להנות מהרגע המופלא.

מוזמנים לקרוא את המאמר המורחב שלנו על צילום זוהר צפוני

כבשה איסלנדית עם זוהר צפוני באיסלנד - Wild Travel

כתב: יואל שליין
צילום: יואל שליין ותומר רצאבי

בואו לטייל איתנו!