ספארי טנזניה - Wild Travel

ספארי בטנזניה - עונת ההמלטות

עונת ההמלטות היא אחת התקופות המרגשות ביותר לבקר בטנזניה ולעשות טיולי ספארי! זו אמנם תקופה פחות מוכרת אצל הקהל הישראלי לטיולי ספארי, אבל ללא ספק כזו שחייבים להכיר. בתקופה זו תוכלו לפגוש את עדרי הנדידה הגדולה בחלקו הדרומי של הסרנגטי, לראות המלטות, אלפי עגלים של גנו ולפגוש טורפים רבים המגיעים לאזור.

מה זו עונת ההמלטות ואיך היא קשורה לנדידה הגדולה?

הנדידה הגדולה מתארת את אחת מתופעות הטבע המפורסמות בעולם. מדובר על מסלול נדידה יחסית קבוע של אוכלי עשב בין טנזניה לקניה. עדרי הנדידה הגדולה מורכבים מ 1.5 עד כ- 2 מיליון פרטים, כשני שליש מהם הם הגנו, כמעט כל השאר הם זברות ובנוסף יש כמה עשרות אלפי צבאים קטנים יותר המצטרפים לנדידה. הנדידה מתרחשת כיון שאוכלי העשב עוקבים אחרי עשב טרי הצומח בעקבות גשמים. במהלך הנדידה הגדולה ישנם כמה אירועים מיוחדים ומרגשים, אחד מהם הוא עונת ההמלטות - זוהי תקופה קצרה בה רוב נקבות הגנו ממליטות.

ספארי טנזניה - Wild Travel

צ'יטות לאחר ציד עגל של גנו, צילום: תומר רצאבי

בואו לטייל איתנו בטנזניה!

איפה זה קורה ומתי?

הנדידה הגדולה מתרחשת בין טנזניה לקניה במהלך כשנה, כשרוב הזמן העדרים נמצאים בטנזניה. בחודשי אפריל ומאי העדרים נמצאים בד"כ במרכז הסרנגטי. לקראת יוני ויולי הם חוצים את נהר הגרומטי שנמצא בחלק המערבי של הסרנגטי. האירוע הכי ידוע כנראה של הנדידה הגדולה הוא חציית נהר המארה שמהווה את הגבול הגיאוגרפי בין טנזניה לקניה. חציית נהר המארה מתרחשת לרוב באוגוסט עד אוקטובר בין שמורת הסרנגטי שבטנזניה לשמורת המסאי מארה בקניה. מאוקטובר העדרים מתחילים לחזור חזרה דרומה לטנזניה ולשמורת הסרנגטי. לקראת ינואר העדרים מגיעים לחלקו הדרומי של הסרנגטי ומתרכזים באזור יחסית קטן שנקרא "אגם נדוטו". החל מינואר ועד מרץ (לרוב באמצע פברואר, כתלות בגשמים וצמיחת העשב) העדרים נמצאים בסביבת אגם נדוטו ושם מתרחשת עונת ההמלטות. בתקופה של כמה שבועות בודדים נולדים אלפי עגלים של גנו!

שיירה של גנו, הנדידה הגדולה, טנזניה - Wild Travel

מה מיוחד בעונת ההמלטות?

בעונת ההמלטות תוכלו לחזות בריכוז עצום של גנו וזברות הנמצאים באזור של אגם נדוטו. מכיון שאלפי עגלים נולדים כל יום, יש סיכוי טוב לראות המלטה כשהיא מתרחשת! אחד המאפיינים הכי חזקים של עונת ההמלטות הוא שיש סיכוי גבוה מאוד לראות מרדפים וציד של הטורפים הגדולים. העגלים הצעירים שנולדים הרבה יותר קלים לציד מאשר פרטים בוגרים, וכיון שיש כמויות גדולות מאוד שלהם הטורפים בסביבה מגבירים את הפעילות שלהם ומאמצי הציד. הצ'יטות לדוגמה אינן בעלי חיים טריטוריאליים והן נודדות בעקבות הטרף שלהן. לכן רבות מהן מגיעות לאזור בתקופה הזו כדי לנסות לצוד את עגלי הגנו הרכים. אריות הם כן טריטוריאליים ואלה שיש להם טריטוריות באזור נדוטו מגבירים מאוד את מאמצי הציד בתקופה זו. בקיצור, זו כנראה התקופה עם הסיכוי הכי גבוה לראות מרדפים, ציד ואת מאבק החיים בין הטורפים לאוכלי העשב! מאפיין חשוב נוסף של הספארי באזור הדרומי של נדוטו (שחלקו נמצא בתחום אזור השימור של נגורנגורו) הוא האפשרות לנסיעה עם הג'יפים מחוץ לשבילים מסומנים. בניגוד לרוב השמורות, באזור זה מותר לרדת משבילים מסומנים, מה שמאפשר להתקרב לכל בעלי החיים והטורפים כמה שרוצים.

צ'יטות צדות טומפסון צעיר בעונת ההמלטות, אגם נדוטו טנזניה - Wild Travel

כתב וצילום: תומר רצאבי