חציית נהר המארה בצפון הסרנגטי, טנזניה - Wild Travel

הנדידה הגדולה בטנזניה

זה היה בקניה בערך בתחילת חודש אוגוסט, יצאנו למסע במזרח אפריקה. אחד היעדים של הטיול היה לפגוש בעדרים של "הנדידה הגדולה", לחזות ולצלם "קרוסינג"! אותה תופעה מופלאה שראיתי אין ספור פעמים בתכניות "נשיונל ג'אוגרפיק" והייתי חייב לחוות בעצמי. נחתנו בניירובי ומיד התחלנו במסע אל ה"מסאי מארה", השמורה המופלאה בדרום המדינה. התחלנו לעשות את דרכינו אל עבר נהר המארה, בדרך לנהר צריך לעבור רכס גבעות (לא גבוה במיוחד), השביל החל לוקח אותנו אל שיא הגובה וכשהגענו התגלה הנוף! שיירות אין סופיות של גנו שמתמשכות עד האופק, מיליוני פרטים בקבוצות של מאות אלפים עושים את דרכם לכיוון הנהר המפורסם, משאירים אחריהם ענני אבק.

מדובר באחת הנדידות הגדולות בעולם של בעלי חיים גדולים! כמיליון וחצי גנו אליהם חוברות כחצי מיליון זברות עושים את דרכם כל שנה במסלול הנדידה שבין שמורת ה"מסאי מארה" בקניה לשמורת ה"סרנגטי" בטנזניה בחיפוש תמידי אחרי עשב טרי. הכמות העצומה של בעלי החיים ותחושת העוצמה שבמספרים הגדולים הפכה את הנדידה הגדולה לאחת האטרקציות העיקריות של האזור ומאות אלפי חובבי טבע, צלמים ותיירים עושים את דרכם כל שנה אל הסוואנות של טנזניה וקניה בכדי לראות את התופעה.

עדרי הנדידה הגדולה בסרנגטי, טנזניה - Wild Travel

קרוסינג (חצייה)

אחד המכשולים במסע המפרך של העדרים הוא חציית הנהרות שבדרך, שם אורבים מאות תנינים מסוג "קרוקודיל הנילוס" שמחכים לסעודה השנתית. המפורסמים שבנהרות הם נהר ה"גרומטי" בשמורת סרנגטי שבטנזניה ונהר המארה בגבול הסרנגטי ושמורת המסאי מארה שבקניה. מדובר באירוע מאוד דרמטי ומרגש - מצד אחד הגנו והזברות שמכירים את הסכנה ויודעים על קרוקודילים שמחכים להם בנהר ומצידה השני של הדרמה הקרוקודילים העצומים (חלקם מגיעים לאורך של 7 מטרים!) שהישרדותם תלויה בעדרים שמגיעים ומזינים אותם. כאשר מגיע עדר גדול לנקודת החצייה תמיד יש היסוס של הראשונים, לאט לאט מגיעים עוד ועוד פרטים ומתחיל להיווצר לחץ על הגדה עד שהראשון קופץ למים (לפעמים לא מבחירה). כך מתחילה תגובת שרשרת או "אפקט העדר" ובזה אחר זה קופצים הגנו למים ומתחילים במרוץ לגדה הבטוחה. לארוע חציית הנהר קוראים "קרוסינג" (חצייה בעברית), זהו מאבק לחיים ולמוות גם של הגנו וגם של הקרוקודילים והתגלמות הטבע האפריקאי הפראי.

גנו קופץ לנהר, צפון הסרנגטי, טנזניה - Wild Travel

איפה ומתי?

הנדידה הגדולה מתרחשת בסוואנות של מזרח אפריקה בין טנזניה לקניה, ליתר דיוק בין שמורת הסרנגטי לשמורת מסאי מארה. המסלול אותם עוברים העדרים הוא דיי קבוע ואפשר לתזמן אותו לפי חדשי השנה. אם תגיעו לטנזניה בינואר/פברואר תוכלו לראות את העדרים באזור אגם נדוטו בדרום הסרנגטי - זוהי עונת ההמלטות. במרץ/אפריל באביב, העדרים נעים צפונה אל מרכז הסרנגטי ומשם מערבה אל אזור המסדרון המערבי של הסרנגטי. ביולי/יוני העדרים נעים צפונה וחוצים את נהר הגרומטי. לקראת אוגוסט וספטמבר העדרים חוצים הלוך ושוב את נהר המארה המפורסם בין הסרנגטי לסמאי מארה שבקניה. באוקטובר עד דצמבר יורדים העדרים חזרה לדרום הסרנגטי בכדי להתחיל מחזור נדידה חדש.

שיירה של גנו, הנדידה הגדולה, טנזניה - Wild Travel

לסיכום

את הנדידה הגדולה תוכלו לראות כל השנה! חשוב לדעת שהעדרים נעים בעקבות עשב טרי הצומח בעקבות הגשמים, אך יש להם מסלול די קבוע וצפוי במהלך עונות השנה. אם אתם מתכננים טיול ספארי לטנזניה בדקו לפני הטיול איפה אמורה להיות הנדידה הגדולה והשתדלו לתכנן את המסלול והשמורות ככה שתוכלו לראות את המחזה העוצמתי הזה!

כתב: יואל שליין
צילום: תומר רצאבי

הצטרפו לטיולי הספארי שלנו בעקבות הנדידה הגדולה!

ספארי בקניה

חציית נהר המארה

טנזניה

בעקבות הנדידה הגדולה