שפיצברגן - Wild Travel

בעלי החיים של שפיצברגן ואיי סבאלברד

שרשרת איי סבאלברד ובהם האי המרכזי "שפיצברגן" הם גן עדן ארקטי של נופים, קרחונים ומגוון של בעלי חיים. החלק הדרומי של הארכיפלג נמצא כ- 600 קילומטרים צפונית לנורבגיה, מזרחית לגרינלנד ורק כמה מאות קילומטרים מהקוטב הצפוני. בשפיצברגן יש בעלי חיים בהלך כל השנה, אך השפע והמגוון האמיתי מתרחש במהלך הקיץ כשבנוסף לבעלי החיים המקומיים מצטרפים כמויות של בעלי חיים נודדים המגיעים להנות מהשפע העונתי של הקיץ!

מתי אפשר לראות בעלי חיים בסבאלברד ושפיצברגן?

באופן כללי ישנם בעלי חיים בשפיצברגן במשך כל השנה, אך רובם המכריע של הטיולים וההפלגות לשם, בהם תוכלו לראות את בעלי החיים מתקיימים במהלך הקיץ כשמזג האוויר נוח יחסית. במהלך החורף הטמפרטורות יורדות עד למינוס 40 מעלות וכמעט אין אור, במהלך הקיץ הטמפרטורות יעלו ל- 0 עד 10 מעלות ויש אור במהלך כל היממה. ישנם מינים של בעלי חיים מקומיים החיים בסבאלברד במהלך כל השנה כמו דב הקוטב, שועלים ארקטיים, איילי שלג ומינים שונים של כלבי ים. רובם המכריע של בעלי החיים האחרים אותם תוכלו לראות בסבאלברד כגון לוויתנים ומינים שונים של ציפורים, נודדים במהלך השנה ומגיעים לסבאלברד במהלך הקיץ כדי להנות מהשפע העונתי הקצר של תקופה זו. במהלך הקיץ ועם עליית הטמפרטורות, ים הקרח של הקוטב הצפוני המקיף את סבאלברד נמס ומתפרק ואור השמש מאפשר לפלנקטון במים לגדול ולהתרבות בכמויות עצומות. הפלנקטון מזין כמויות אדירות של קריל (סרטנאים קטנים) שממנו מתקיימת שרשרת מזון ישירה ועקיפה של דגים, ציפורים, כלבי ים, לוויתנים ובעלי חיים נוספים/

אילו בעלי חיים אפשר לראות בסבאלברד ושפיצברגן?

מגוון בעלי החיים שתוכלו לראות בסבאלברד הוא עצום ומורכב כולו מבעלי חיים בעלי "דם חם" - בעיקר ציפורים ויונקים המסוגלים לווסת ולשמור על טמפרטורת גוף קבועה בטמפרטורות הקרות. בסביבת הארכיפלג תוכלו לראות עשרות מינים של ציפורים, מגוון של יונקים ימיים כמו לוויתנים, כלבי ים, ניבתנים ועד ליונקים יבשתיים כמו דב הקוטב המרשים, שועלים ארקטיים ואיילי שלג. 

לוויתנים

ללא ספק אחד מבעלי החיים הכי מרגשים לצפות באזור זה. לוויתנים מגיעים לשפיצברגן ואיי סבאלברד בתחילת הקיץ (אזור מאי-יוני) כשים הקרח מתפרק וכמויות הקריל והדגים מהם הם ניזונים גדלות. מעל 10 מינים של לוויתנים מגיעים לסבאלברד, חלקם נפוצים יותר וחלקם פחות. המינים העיקריים של לוויתנים שתוכלו לראות שם הם לוויתן גדול סנפיר, הלוויתן הכחול (מין הלוויתן הגדול בעולם), לוויתן בלוגה (לבנתן), לוויתן מינקי, לוויתן חד-שן חד-קרן (Narwhal), מינים של דולפינים ולוויתן קטלן (אורקה) שלעיתים צד לוויתנים אחרים. מרבית הלוויתנים המגיעים לשפיצברגן הם לוויתני מזיפות הניזונים מקריל או דגים. מינים אחרים כמו הלוויתן הקטלן ודולפינים שייכים למשפחת לוויתני השיניים והם ציידים פעילים יותר עם טרף מגוון (דגים, כלבי ים ולוויתנים אחרים).

הפלגה בשפיצברגן - Wild Travel

כלבי ים

ישנם 5 מינים נפוצים של כלבי באזור שפיצברגן ואיי סבאלברד - כלב ים מזוקן (Bearded Seal - הגדול ביותר), כלב ים נבלי (Harp Seal), פוסה טבעתית (Ringed Seal - המין הנפוץ ביותר באזור), פוקת המפרץ (Harbor Seal) וכלב ים כובעי (Hooded Seal). יונק ימי נוסף הקרוב לכלבי הים אך ממשפחה שונה וגם הוא מאוד נפוץ באזור סבאלברד הוא הניבתן - יונק ימי מרשים מאוד היכול להגיע למשקל של טון. כלבי הים באזור בסאלברד נמצאים במהלך כל השנה באזור האוקיינוס הארקטי בין אם במים, על קרחונים צפים או חופים סלעיים. הם ניזונים בעיקר מדגים, צדפות וקריל. האויבים העיקריים של כלבי הים בשפיצברגן הם דובי הקוטב ולוויתני האורקה.

שפיצברגן - Wild Travel

ציפורים

כ- 227 מיני ציפורים תועדו בסבאלברד, מתוכם כ- 41 מינים מקננים שם באופן קבוע כל שנה במהלך הקיץ. יש מגוון של משפחות ציפורים בסבאלברד כגון שחפיים, חופמיים, ברווזים ואווזים, כולם הם מינים נודדים המגיעים לאזור במהלך הקיץ, מלבד מין אחד של שכווי. מבין המינים הנפוצים באזור תוכלו לראות אוריות, אלקות, פאפינים, יסעור צפוני, ריסות, שחפים ושחפיות, ומינים של ברווזים ואווזים. רוב הציפורים באזור בסאלברד ניזונות מדגים וקריל, הן מקננות בעיקר על מצוקי סלע גבוהים המגינים עליהם מפני הטורף העיקרי שלהם שהוא השועל הארקטי.

שפיצברגן - Wild Travel

יונקים יבשתיים

ישנם רק 3 יונקים יבשתיים הנמצאים בסבאלברד והם חיים שם במהלך כל השנה - דב הקוטב, השועל הארקטי ואיילי שלג. דובי הקוטב הם הטורף היבשתי הגדול בעולם, הם נפוצים באזורים ארקטיים כמו צפון קנדה, צפון רוסיה, גרינלנד, איי סבאלברד ואיי פרנץ ג'וזף. טרפם העיקרי של דובי הקוטב הם מינים שונים של כלבי ים אותם הם צדים על ים הקרח או בחופים, מלבד כלבי ים הם לפעמים ניזונים גם מפגרים של לוויתנים מתים, ביצי ציפורים ואף דגים כתלות באזור המחייה.

איילי השלג בסבאלברד הם תת מין של אייל השלג הנפוץ יותר באזורי סקנדינביה, רוסיה וצפון אמריקה. מזג האוויר הקיצוני יותר באזור סבאלברד גרם להם להתפתחות אבולציונית במהלך כמה אלפי שנים והם בעלי גפיים קצרות יותר, גוף קטן ומוצק יותר וראש מעוגל יותר לעומת קרובי משפחתם האחרים. איילי השלג בסבאלברד ניזונים מצמחייה, במהלך הקיץ הם אוכלים כמה שיותר ואוגרים שומן כדי לשרוד את החורף בו כמעט ואין להם אפשרות למצוא מזון.

שפיצברגן - Wild Travel

שועלי השלג גם הם נפוצים בשפיצברגן ובאזורים אחרים הדומים לאלו של דובי הקוטב. באזור סבאלברד הם ניזונים בעיקר מציפורים, ביצי ציפורים וגוזלי ציפורים אותם הם צדים במהלך הקיץ. במהלך החורף כשהמזון מועט הם לרוב יתקיימו מטרף שהם החביאו באדמה או משאריות ציד של דובי הקוטב.

כתב: תומר רצאבי

מחפשים טיול בלתי נשכח לשפיצברגן?

הצטרפו למגוון ההפלגות שלנו!