שבילי כוכבים בדדוולי, סוסוסוולי נמיביה - Wild Travel

צילום שבילי כוכבים

צילום שבילי כוכבים היא אחת מטכניקות הצילום המרתקות בצילום נוף שיוצרת תמונות מרשימות ומיוחדות. כדי לצלם שבילי כוכבים בצורה מוצלחת צריך להבין מה הציוד המתאים, את טכניקת הצילום עצמה ואת סוג העריכה שיאפשר לכם לצלם תמונות מרהיבות של מסלולי הכוכבים בשמי הלילה.

מה זה שבילי כוכבים?

שבילי או מסלולי כוכבים היא למעשה טכניקת צילום המאפשרת לנו להראות את תנועת הכוכבים בשמיים במהלך הלילה. ממש כמו שהשמש או הירח זזים בשמיים, כך גם הכוכבים זזים בשמי הלילה ובעזרת טכניקת הצילום הנכונה נוכל ליצור תמונה שמראה את מסלול התנועה שלהם וליצור תמונות מיוחדות ומעניינות.

איזה ציוד צריך כדי לצלם שבילי כוכבים?

צילום שבילי כוכבים לא דורש ציוד מאוד מיוחד או יקר, אפשר לצלם שבילי כוכבים אפילו עם מצלמות ועדשות יחסית פשוטות. הציוד הבסיסי הנדרש הוא מצלמה עם שליטה ידנית בחשיפה, עדשה רחבה יחסית, חצובה ושלט המאפשר צילום רציף של תמונות במשך זמן יחסית ארוך (או אינטרוולומטר פנימי שיש בחלק מהמצלמות). בנוסף, מומלץ גם שתהיה לכם סוללה מלאה בתחילת הצילומים וכרטיס זכרון עם מקום למספיק תמונות (עשרות עד כמה מאות).

צילום כוכבים בחווארי מצדה - סדנת צילום נוף - Wild Travel

צילומי לילה בחווארי מצדה | צילום: יואל שליין

מהי הטכניקה לצילום שבילי כוכבים?

באופן עקרוני כדי לצלם שבילי כוכבים בלילה נדרשת חשיפה במשך זמן מספיק ארוך כדי שנוכל לראות את מסלול התנועה שלהם צורה טובה ויפה. פעם בימי מצלמות הפילם זה באמת נעשה בתמונה אחת ובחשיפה ארוכה בודדת של כמה עשרות דקות עד מספר שעות. היום בעידן המצלמות הדיגיטליות הטכניקה הנפוצה יותר היא צילום רציף של כמה עשרות עד מאות תמונות אותן נחבר בתכנת עריכה שיודעת ליצור את מסלולי הכוכבים מרצף התמונות. הטכניקה הזו נפוצה ועדיפה יותר כיון שיש בה אפשרות להשמיט תמונה או תמונות מתוך הרצף במקרה שאחת מהן בעייתית (לדוגמה אם בטעות נכנס אור מפנס במהלך הצילום שלא רצינו). בנוסף, צילום תמונות ברצף מאפשר לנו להשתמש בכל תמונה בנפרד כתמונת לילה עם כוכבים וגם כדי ליצור סרטון טיים לאפס.

נתוני חשיפה לצילום שבילי כוכבים

כדי ליצור תמונה של שבילי כוכבים, נצטרך שכל תמונה מתוך הרצף שנצלם תהיה בחשיפה נכונה של צילומי לילה. באופן כללי מדובר על צילום עם ISO יחסית גבוה, צמצם פתוח ומהירות תריס איטית. צילום בלילה זוהי טכנית צילום שכדאי להכיר לעומק בפני עצמה כדי לצלם שבילי כוכבים, אתם מוזמנים לקרוא מאמר מורחב שלנו על צילום לילה וכוכבים.

צילום נוף לילה כוכבים - Wild Travel

הצילום המעשי ודגשים נוספים

לאחר שכיוונו במצלמה את נתוני החשיפה הנכונים, שמנו את המצלמה על חצובה, קימפזנו תמונה מעניינת וסידרנו את הפוקוס, נשאר לנו בעצם לגרום למצלמה לצלם את רצף התמונות הרצוי במשך כמה עשרות דקות עד שעות. האפשרות הראשונה לעשות זאת היא לשם את המצלמה על מצב צילום רציף (Continuous shooting) ולחבר שלט שיש לו אפשרות תקיעה של החשיפה, ככה שהמצלמה תצלם תמונה ומיד לאחר הסיום תצלם עוד תמונה ועוד תמונה וכן הלאה עד שנחליט להפסיק. שלט חוטי פשוט מספיק בשביל לעשות זה והוא גם יכול לעשות זאת ללא סוללות. האפשרות השניה היא להפעיל תכנית של אינטרוולים המובנית בתפריט של המצלמה.

רוצה ללמוד עוד על צילום נוף וכוכבים?

הצטרף/י לקורס צילום נוף הקרוב שלנו!

כיוון הצילום וצורות מסלולי הכוכבים

באופן עקרוני אפשר לצלם שבילי כוכבים לכל כיוון, מה שצריך להבין זה מה אנחנו רוצים ואת התוצאה שנקבל בסוף. אם נצלם לכיוון כוכב הצפון (בחצי הכדור הצפוני) נקבל שבילי כוכבים בצורת מעגלים מסביב לכוכב הצפון. אם נצלם לכיוון מזרח או מערב נקבל שבילים ארוכים ויחסית אנכיים או משיקים. אם נצלם לכיוון דרום נקבל צורה של קשתות.

סדנת צילום הר צין ושדה הבולבוסים - Wild Travel

צילום שבילי כוכבים מעגליים בהר צין ושדה הבולבוסים לכיוון צפון | צילום: תומר רצאבי

צילום שבילי כוכבים במכתש רמון - Wild Travel

צילום שבילי כוכבים בצורת קשתות במכתש רמון לכיוון דרום | צילום: תומר רצאבי

עריכת רצף התמונות שצילמנו לתמונה של שבילי כוכבים

אחרי שסיימנו לצלם נקבל כמה עשרות עד מאות תמונות אותן נרצה לערוך כדי לקבל תמונה סופית של שבילי הכוכבים. במידה וצילמתם את התמונות כקבצי RAW (מומלץ, אך ניתן גם ב- JPEG) מומלץ לערוך תמונה אחת ולהחיל את העריכה של שאר התמונות ברצף (קל מאוד לביצוע בעריכה בתכנת לייטרום). לאחר מכן נייצא/נשמור את רצף התמונות הערוכות ונעביר אותן לתכנת עריכה שיודעת ליצור שבילי כוכבים, כמו תכנת StarStax (תכנה מצוינת, חינמית ומאוד פשוטה לתפעול, תוכלו למצוא מאמרים וסרטוני הדרכה רבים עליה באינטרנט).

לסיכום:

צילום שבילי כוכבים זו טכניקת צילום כיפית שיוצרת תמונות מאוד מרשימות! כדי לצלם תמונות מעניינות של שבילי כוכבים חשוב להצטייד בציוד מתאים, להבין את טכניקת הצילום לעומק וכן להבין קצת על תנאי השטח ואיך הם משפיעים על התמונה (שמני אור וחושך, תאורת ירח, זיהום אור סביבתי, כיוון תנועת הכוכבים ועוד).

כתיבה: תומר רצאבי
צילום: תומר רצאבי