JPEG מול RAW - לימודי צילום למתחילים - Wild Travel

קבצי JPEG מול RAW - לימודי צילום למתחילים

אחד הנושאים החשובים והבסיסיים בצילום הוא בחירת סוג הקובץ שבו התמונות נשמרות במצלמה כאשר אנחנו מצלמים. הרבה אנשים נחשפים לעניין הזה במהלך ההיכרות עם תחום הצילום ולא תמיד מבינים את המשמעות שיש לבחירת סוג הקובץ במהלך הצילום. אז מה זה בעצם קובץ JPEG ומה זה קובץ RAW? מה ההבדלים ביניהם? מה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם ובאיזה סוג קובץ עדיף לכם לצלם? כל התשובות במאמר הבא!

התמונה ושמירתה כקובץ דיגיטלי

מצלמות דיגיטליות קולטות אור דרך העדשה אל חיישן המצלמה, במהלך הצילום האור שמגיע לחיישן מתורגם למידע דיגיטלי והופך בעצם לקובץ דיגיטלי שבו שמור המידע של התמונה. ישנם שני סוגי קבצים עיקריים בהם מצלמות יכולות לשמור את התמונה - הסוג הראשון נקרא קובץ JPEG והסוג השני נקרא קובץ RAW.

מה זה קובץ JPEG?

השם JPEG הוא ראשי תיבות של "Joint Photographic Experts Group" - זהו פורמט דחיסה של מידע של תמונה לקובץ דיגיטלי. קובץ ה JPEG נחשב מאוד יעיל ביחס שבין דחיסת התמונה לקובץ שאינו גדול מדי בנפחו (לדוגמה בכמות של קילו-בייט או מגה-בייט) לעומת איכות הפרטים שהתמונה מציגה. כלומר קובץ JPEG בעצם מאפשר להציג תמונה איכותית ביחס לגודל הקובץ. רוב התמונות המוצגות בפורמט דיגיטלי כיום (בסמארטפונים, באינטרנט, בפייסבוק, באינסטגרם, במסכים) הם קבצי JPEG וכמעט שאין מכשיר שאינו יודע להציג את סוג הקובץ הזה.

מה זה קובץ RAW?

קובץ ה RAW הוא קובץ אשר שומר את התמונה כמעט ללא עיבוד או דחיסה בכלל. למעשה כל המידע הגולמי של התמונה שהתקבל בחיישן המצלמה נשמר בקובץ שאינו מעובד, מוקטן או נדחס ע"י המצלמה. מכיון שקובץ RAW אינו עובר דחיסה או עיבוד, הנפח שלו גדול יותר מקובץ JPEG, אך יש בו הרבה יותר מידע מאשר בקובץ JPEG. כמעט לכל סוג של חברה שמייצרת מצלמות יש שם מיוחד לקבצי ה RAW שלה, בקנון לדוגמה השם הוא CR, בניקון השם הוא NEF, ובסוני ARW.

מה ההבדלים בין קובץ RAW לקובץ JPEG?

JPEG

RAW

עובר עיבוד/דחיסה/כיווץ

קובץ גולמי ללא עיבוד/דחיסה/כיווץ

אפשרי להצגה בכל מכשיר

אפשרי להצגה במכשירים/תוכנות תומכים 

מכיל פחות מידע

מכיל מידע מקסימלי

קטן יותר בנפח הקובץ

נפח קובץ יחסית גדול

נראה "יותר טוב" עקב עיבוד במצלמה

דורש לרוב עיבוד של התמונה

דולומיטים - Wild Travel

קובץ JPEG - לאחר עיבוד בתכנת עריכה

קובץ RAW - Wild Travel

קובץ RAW - לפני עיבוד

באיזה סוג קובץ כדאי לצלם?

השאלה באיזה סוג קובץ עדיף לצלם עולה אצל הרבה צלמים, וכמו נושאים רבים בצילום חשוב להבין שאין פה תשובה חד משמעית. השאלה העיקרית היא - מה מתאים לכם?

למי עדיף לצלם בקובץ JPEG - באופן כללי עדיף לצלם ב JPEG לכל מי שאינו עורך את התמונות שלו וגם לא מתכנן לערוך אותן בעתיד. לעומת קובץ JPEG, קובץ RAW לרוב מחייב עיבוד בסיסי (ע"י תוכנת עריכה שמעבדת קבצי RAW כמו Fast stone, לייטרום, פוטושופ וכו') וכן שמירה שלו כקובץ JPEG כדי שיוכל להיות מוצג. בנוסף, מכיון שקובץ ה RAW אינו עובר עיבוד על ידי המצלמה הוא יראה באופן ראשוני פחות טוב ויחסית דל בצבע, קונטרסט, חדות ופרטים. לעומתו, קובץ ה JPEG יוצא מהמצלמה מוכן לתצוגה וערוך באופן בסיסי ע"י המצלמה, כך שאם אינכם עורכים או מתכננים לערוך את התמונות שלכם עדיף להשתמש בקובץ זה. יתרון נוסף של צילום בקובץ JPEG הוא שכיון שנפח הקובץ קטן יותר, תוכלו לצלם יותר תמונות בכרטיס הזכרון מאשר בקובץ RAW.

למי עדיף לצלם בקובץ RAW - צילום ב RAW מומלץ לכל מי שעורך תמונות, או אפילו חושב שיערוך את התמונות שלו בעתיד ורוצה שיהיה לו את הפוטנציאל לקבל תוצאה כמה שיותר איכותית (בין אם לתצוגה במסך או להדפסה). היתרון הכי גדול וחשוב של צילום ב- RAW הוא שהקובץ מכיל את כמות המידע המקסימלית של התמונה. זה אמנם ידרוש עיבוד של התמונה בתכנת עריכה, אך יאפשר לכם להוציא מהתמונה הרבה יותר פרטים, צבע, לעשות תיקוני חשיפה, עיבודים נוספים ובסופו של התהליך לקבל תמונה הרבה יותר איכותית וטובה. למה לטרוח ולעבד את התמונה אם המצלמה יכולה לעשות את זה בשבילכם? חשוב להבין שגם את קבצי ה- JPEG אפשר לעבד (בנוסף לעיבוד הראשוני של המצלמה), אך לא מובטח שהעיבוד הראשוני של המצלמה יהיה מספיק טוב לטעמכם. בנוסף כיון שקבצי JPEG מכילים פחות מידע בצורה משמעותית מקובץ RAW, התוצאה לאחר העיבוד שלהם תהיה לרוב פחות טובה באופן ניכר.

עדיין מבולבלים? תנסו לחשוב על קובץ RAW כמו קמח. קמח הוא חומר גלם שממנו אפשר לעשות הרבה דברים שיצאו טובים ואיכותיים כמו לחם, עוגה, בצק לפיצה, פיתה, עוגיות, פסטה ועוד. זה דורש הכנה ועבודה, אבל אם תשקיעו תקבלו תוצאה איכותית. קובץ JPEG לעומת זאת הוא מוצר כמעט מוגמר כמו פיתה - אתם יכולים לנסות להשתמש בפיתה כבסיס לפיצה וזה יכול לצאת מאוד טעים ונחמד, אבל כנראה לא כמו אם הייתם מכינים בצק אמיתי של פיצה.

לסיכום:

הבנה של ההבדלים, היתרונות והחסרונות של קבצי ה JPEG ו- RAW תעזור לכם לעשות בחירה נכונה עבור הצרכים שלכם! חשוב לזכור שאין פה תשובה מוחלטת של מה עדיף או יותר טוב. הרבה אתרי מידע, פורומים שונים במדיה החברתית ובכלל אנשים עם דעות שונות נוטים לתת תשובות חד משמעיות בנושא, אבל כמו הרבה דברים בחיים חשוב לזכור שלא הכל שחור או לבן ובסופו של דבר אתם תחליטו מה מתאים לכם לפי הצרכים שלכם.

צילום וכתיבה: תומר רצאבי

בואו ללמוד צילום איתנו!