מדריך לקניית מצלמה - איך לבחור מצלמה חדשה - Wild Travel

המדריך לקניית מצלמה - איך לבחור מצלמה חדשה

מתכננים לקנות מצלמה בפעם הראשונה או לשדרג את המצלמה שלכם? שיהיה במזל טוב! קנייה של מצלמה חדשה לעיתים מלווה בהרבה לבטים, הרבה מידע שצריך להבין על נתוני המצלמה ובעיקר חשיבה על הצרכים העיקריים שלכם מהמצלמה - תקציב, משקל, מערכת הפוקוס, איכות החיישן ועוד. אתם מוזמנים לקרוא את המאמר הבא שיעזור לכם לעשות קצת סדר בראש.

סוגי מצלמות - איפה מתחילים?

ישנן לא מעט סוגי מצלמות היום בשוק - החל ממצלמות מקופקטיות יחסית זולות ועד מצלמות מקצועיות באלפי שקלים. ברשימה למטה תמצאו את סוגי המצלמות העיקריות המוצעות היום ופירוט בסיסי שיעזור לכם להבין אותן.

מצלמות קומפקטיות

המצלמות הקומפקטיות הן המצלמות המוכרות והבסיסיות ביותר. רובן יחסית זולות, קטנות, קלות, אוטומטיות לחלוטין ובעלות זום סביר. איכות התמונה של המצלמות הללו די דומה לאיכות התמונות של סמארטפונים מתקדמים, רק שיש להן גם אפשרות לעשות זום. אם אתם מחפשים מצלמה פשוטה מאוד שלא צריך לחשוב יותר מדי כדי לתפעל אותה, אלא רק להרים ולצלם - זו המצלמה בשבילכם. בגלל הגדילה הענקית של תחום הצילום בשנים האחרונות והדרישה למצלמות איכותיות תוכלו למצוא בתוך קטגוריית הקומפקטיות גם מצלמות יותר איכותיות עם חיישנים יותר גדולים, שליטה נרחבת במאפייני הצילום ועוד.

מדריך לקניית מצלמה - איך לבחור מצלמה חדשה - Wild Travel

מצלמות דמויות SLR

מצלמות אלה הן בעצם דרגת ביניים בין מצלמה קומפקטית למצלמת DSLR (מצלמה בעלת עדשות מתחלפות). הן יותר יקרות, קצת יותר גדולות וכבדות ובעלות זום גדול יותר מהקומפקטיות. איכות התמונה שלהן יותר טובה משל קומפקטיות כיון שהחיישן והעדשה שלהן יותר גדולים. לרובן יש אפשרויות מגוונות יותר של סוגי צילום שונים בהתאם לסצנות שונות ובחלקן יש אפילו אופציה לא רק לצילום אוטומטי, אלא גם לצילום ידני בו תוכלו לשלוט במאפייני החשיפה כמו ISO, צמצם והתריס. אם אתם מחפשים מצלמה יחסית קלה לתפעול, עם זום טוב ויותר מתקדמת מבחינת התפעול, זו יכולה להיות אופציה מצוינת עבורכם.

מדריך לקניית מצלמה - איך לבחור מצלמה חדשה - Wild Travel

מצלמות DSLR

מצלמות DSLR הן המצלמות האיכותיות והמתקדמות ביותר יחד עם מצלמות המירורלס. הן מורכבות מגוף מצלמה אליו אפשר לחבר מגוון גדול של עדשות שונות לשימושים שונים. בכל המצלמות הללו יש אפשרות לשליטה ידנית מלאה על הצילום, החשיפה (ISO, צמצם, תריס), מערכת הפוקוס ועוד. המגוון של גופי המצלמות גדול גם הוא וגם פה תוכלו למצוא מצלמות "כניסה" פשוטות וזולות יותר עד מצלמות מתוחכמות ויקרות ביותר. מצלמות ה DSLR מתחלקות לשני סוגים עיקריים:

  • מצלמות "פול פריים": מצלמות בעל חיישן גדול המקביל לגודלו של סרט הפילם של פעם. בזכות החיישן הגדול שלהן הן מייצרות תמונות איכותיות ביותר, במיוחד בתנאי תאורה קשים. הן המתקדמות יותר בקטגורית ה DSLR ולרוב מאופיינות במאפיינים נוספים ומתקדמים כמו מערכת פוקוס מתוחכמת, שליטה נרחבת במאפיינים שונים, מבנה חזק ועמיד לפגעי מזג אוויר ועוד.
  • מצלמות "קרופ": במצלמות הקרופ גודלו של החיישן הוא כ 2/3 מגודלו של חיישן הפול פריים ולכן הן קצת יותר זולות. בקטגוריית הקרופ אפשר למצוא דגמים יחסית פשוטים וזולים וגם דגמים מאוד מתוחכמים שמתקרבים לביצועים של דגמי הפול פריים. 

אם אתם חושבים לעסוק בצילום בצורה יותר מקצועית ומחפשים מצלמה שתיתן לכם שליטה ידנית מלאה על הצילום שלכם, איכות תמונה ברמה גבוהה ויש לכם אפשרות כספית להשקיע קצת יותר אז אלה כנראה המצלמות שאתם מחפשים, ובנוסף גם מצלמות מירורלס עליהן נפרט בהמשך.

מדריך לקניית מצלמה - איך לבחור מצלמה חדשה - Wild Travel

מצלמות מירורלס

בשנים האחרונות נכנס "שחקן" יחסית חדש לשוק המצלמות ואלה הן המצלמות ללא מראה, או מצלמות Mirrorless. רובן של מצלמות אלו בעלות חיישני קרופ או פול פריים ואפשרות להחלפת עדשות ולכן הן מקבילות בביצועי איכות התמונה למצלמות ה DSLR. למצלמות מירורלס אין מערכת מראות פנימית כמו מצלמות ה DSLR ולכן הן יש להן יתרון בהיותן יותר קטנות וקלות. עד לפני כמה שנים הן פחות התחרו במצלמות ה DSLR כיון שאיכות המסך בעינית שלהן היה פחות איכותי, מערכת הפוקוס שלהם לא הייתה מספיק מהירה ומגוון העדשות שלהן היה יחסית מצומצם. אך בשנים האחרונות הן השתכללו מאוד וכיום הן מתחרות רציניות מאוד כמצלמות מקצועיות ברמות הגבוהות ביותר ואף עוברות באיכותן את מצלמות ה DSLR. מצלמות המירורלס מתאימות לשימוש חובבני עד מקצועי.

מדריך לקניית מצלמה - איך לבחור מצלמה חדשה - Wild Travel

איך בוחרים מצלמה?

אחרי שחקרתם קצת והבנתם פחות או יותר מה השימוש העיקרי של סוגי המצלמות הנ"ל הגיע הזמן לחשוב מה מתאים לכם - האם אתם מחפשים מצלמה קטנה ואוטומטית פשוטה לצילום? האם אתם מחפשים מצלמה יותר מקצועית שתוכלו להתקדם איתה בעולם הצילום ותתן לכם שליטה מלאה על מה שאתם מצלמים? האם יש לכם מגבלות תקציב מסוימות? את כל השיקולים הללו צריך לקחת בחשבון ולהבין מה הכי חשוב לכם. הכנו לכם טבלה קטנה שתעזור לכם להגיע למסקנות.

מצלמה

למי מתאים

טווחי מחירים

דגמים פופולריים

קומפקטיות

שימוש חובבני אוטומטי וקל

מאות שקלים

Canon SX720
Nikon Coolpix s9900

דמוי DSLR

שימוש חובבני מתקדם

מאוד עד אלפי שקלים

Canon Sx70
nikon P900

DSLR

שימוש חובבני עד מקצועי

אלפי עד עשרות אלפי שקלים

Canon 800D, Canon 90D
Canon 6DII, Canon 5DIV
Nikon D3500, Nikon D7500, 
Nikon D610, Nikon D850

מירורלס

שימוש חובבני עד מקצועי

אלפי עד עשרות אלפי שקלים

Sony A1, Sony A7IV,
Sony A7rV
Fujifilm XT-5, Sony A6500,
Canon EOS-R6II, Canon EOS-R5, Canon EOS-R3 Nikon Z9, Nikon Z6II, Nikon Z7II

כתב: תומר רצאבי

בואו לצלם איתנו!