זנזיבר - צילום: יואל שליין

טיפים בסיסיים לצילום - מיוחד למטיילים

כולנו מטיילים בארץ ובעולם ולרובינו יש מצלמה כזו או אחרת (אפילו מצלמה בטלפון), אבל לא כולם צלמים מקצועיים ולא כולם יודעים איך לצלם תמונות טובות. כדי לצלם תמונות טובות לא חייבים להיות בעלי מצלמה משוכללת או הכשרה מיוחדת וישנם כמה טיפים בסיסים שבעזרתם התמונות שלכם ישתנו מקצה לקצה!

אוגנדה - Wild Travel

צלמו עם כיוון השמש

כשאתם מצלמים במהלך היום אחד הגורמים המשפיעים ביותר על התמונה הוא השמש. דמיינו שאתם בהודו בפסטיבל הקומבמלה, המון פרצופים מרתקים והזדמנויות מדהימות לצילום אנשים! אם תצלמו כשהשמש מולכם לא תראו פרטים בפני המצולמים כיון שהם יהיו מאוד מוצלות וחשוכות, כל מה שיצא בתמונה יהיו צלליות. אם תצלמו כשהשמש בגבכם או קצת מהצדיים תקבלו תאורה נכונה ותמונות מרגשות!

צלמו בגובה העיניים

כשמצלמים אנשים (במיוחד ילדים!) ובעלי חיים - צלמו בגובה העיניים. נכון זה לא תמיד נוח, אבל ברגע שתביטו בתמונות תראו את ההבדל! צילום מגובה העיניים מכניס אתכם ואת הצופה לעולם המצולם, אם מדובר בילד פרואני בטרק המאצ'ו פיצ'ו או באריה
במסאי מארה בקניה שנח בצל.

אוגנדה - צילום: יואל שליין

פלאש ביום?

כמה פעמים רציתם לצלם את אהובכם או את אהובתכם על רקע שקיעה רומנטית וכל מה שיצא בתמונה היה שקיעה וצללית? צילום עם פלאש יאיר את המצולם וכך תקבלו את בן/בת זוגכם מואר היטב על רקע שקיעה מושלמת!

השעות הטובות

זכרו שלרוב, זמני הצילום הטובים ביותר הם באור הזריחה ומיד לאחריו ואור השקיעה וקצת לפניו! האור בשעות אלו יהיה רך במיוחד, ללא צללים קשים ועם חמימות נעימה,
גם הרקע בדרך כלל רומנטי יותר בזמנים אלה.

טנזניה - Wild Travel

אזנו את האופק

כאשר אתם מצלמים תמונת נוף שימו לב לקו הרקיע, נסו לשמור על קו אופק ישר ומפולס. הטיפ עובד מצויין גם בסביבה אורבנית, תוכלו להתיחס למבנים ולצורות סימטריות כגון כבישים, גשרים מגדלים ועוד. זכרו זאת בטיול הבא!

שלישים, שלישים, שלישים

חלקו את התמונה בדמיונכם לשלישים לרוחב ולגובה ונסו למקם את המצולם בחיבורי השלישים. שימו לב שתמונות כאלה יוצאות בדרך כלל יותר מעניינות מתמונות בהם
הנושא ממורכז באמצע.

צילום: יואל שליין

רקע

הרקע הוא חלק חשוב ובלתי נפרד מהתמונה! כשאתם מצלמים דמות מיוחדת חישבו גם על הרקע. וודאו שהרקע מחמיא למצולם ואינו מבולגן או מכיל פרטים אשר מסיטים את תשומת הלב. לפעמים ברקע יכול להיות חפץ או דמות נוספת שמספרת סיפור על הדמות שלכם. בצילום אורבני אפשר לשלב טקסטים ברקע וכך ליצור משמעויות שונות לתמונה.

צאו מהקופסה

התמונות הנזכרות ביותר הם תמונות ייחודיות ושונות. נסו למצוא זוויות מיוחדות, שיכבו על הקרקע, טפסו על עצים, חפשו צלליות והשתקפויות (רק שימרו על זהירות).

צילום: יואל שליין

לסיכום

כמטיילים, ובמיוחד מטיילים אשר יוצאים אל הטבע, לעולם אין לדעת באילו תופעות נחזה. חלק נכבד מהתמונות והסרטים הנזכרים ביותר צולמו בידי מטיילים חובבים עם
ציוד פשוט. צאו לטייל, גלו את העולם ותדאגו שתהיה לכם מצלמה (אפילו קטנה), רק תזהרו - כי צילום עלול להיות ממכר!

כתב וצילם: יואל שליין

רוצים לצאת להרפתקאה עם יואל?
אתם מוזמנים להצטרף לטיולים שלנו!

למאמרים נוספים