פילטר פולרייזר מקטב - Wild Travel

פילטר פולרייזר (מקטב) ואיך משתמשים בו - לימודי צילום למתחילים

פולרייזר (פילטר מקטב) הוא אחד הפילטרים המוכרים והשימושיים ביותר בעולם הצילום, עוד מימי צילום הפילם ועד ימינו בעולם הצילום הדיגיטלי. מה בעצם הפילטר הזה עושה? איך הוא פועל? איך משתמשים בו ולאילו מטרות? כל התשובות במאמר הבא!

מה פילטר פולרייזר עושה?

פילטר הפולרייזר הוא אלמנט אופטי המסנן גלי אור במישורים שונים. לפני שנכנס לעומק על איך הפילטר הזה עובד, נסביר קודם איך הוא משפיע לנו על התמונה. ע"י סינון של גלי אור, הפולרייזר בעצם מאפשר לשלוט ולסנן באופן חלקי החזרי אור שמגיעים למצלמה. דוגמה להחזרי אור כאלו יכולים להיות באור חוזר משמיים מעוננים, בהשתקפות של אור על מים או זכוכית, ואפילו החזרי אור מצמחייה. שימו לב בתמונה למטה איך שינוי של הפולרייזר משפיע על החזרי האור בשמיים ובקרקע ואיך זה משפיע על נראות התמונה.

דוגמה לשימוש בפולרייזר ואיך הוא משפיע על תמונה - Wild Travel

איך פילטר פולרייזר עובד?

כשאור יוצא מהמקור שלו כמו שמש או נורה לדוגמה, הוא נע בגלים בכל המישורים. מה שפולרייזר יודע לעשות זה לסנן חלק מהמישורים בהם האור נע - חלק ממישורי האור יעברו דרך הפולרייזר וחלקם לא יעברו, ע"י כך הפולרייזר יכול לשנות החזרי אור שונים. 

אנימציה המדגימה איך פילטר פולרייזר עובד - Wild Travel

מתי מומלץ להשתמש בפולרייזר?

אין כלל אצבע ספציפי מתי כדאי להשתמש בפולרייזר. קו המחשבה שצריך להוביל אותנו על השיקול בשימוש בפולרייזר הוא האם יש אפשרות שהאפקט שלו יכול להועיל לתמונה. מעצם העובדה שפולרייזר משפיע על החזרי, ישנם כמה מצבים שיכולים להיות רלוונטים לשימוש בו כגון: הגברת קונטרסט בשמיים מעוננים, החלשה/חיזוק של השתקפויות על גופי מים, זכוכית או כל משטח המחזיר אור (מלבד מתכות), צילום בסביבה שיש בה הרבה צמחייה כמו יער גשם ועוד.

איך משתמשים בפולרייזר?

הפולרייזר מגיע כפילטר עגול המורכב משני גלגלים המסתובבים אחד לעומת השני, את הפולרייזר מבריגים על העדשה ממש כמו פילטרים אחרים. שינוי ההשפעה של הפולרייזר נעשה ע"י סיבוב הגלגל החיצוני שלו. אי אפשר לחזות מראש איך הפולרייזר ישפיע על התמונה ולכן מה שצריך לעשות הוא להרכיב אותו על העדשה, לסובב את העיגול החיצוני ולהסתכל על ההשפעה. כשנסובב את הפולרייזר ונראה איך הוא משפיע על התמונה נוכל לבחור את רמת ההשפעה שלו, אם היא מוצאת חן בעינינו ואם באמת נשתמש בו או לא. כשמדובר על שימוש בפולרייזר כדי להשפיע על החזרי אור בשמיים, חשוב להכיר שההשפעה המקסימלית של הפולרייזר תקרה כשהשמש נמצאת בזוית של 90 מעלות מהכיוון בו אתם מצלמים. אם תצלמו כשהשמש מולכם או בדיוק מאחוריכם, השפעת הפולרייזר על השמיים תהיה בלתי מורגשת עד מינימלית.

דוגמה לשימוש בפולרייזר ואיך הוא משפיע על תמונה - Wild Travel
דוגמה לשימוש בפולרייזר ואיך הוא משפיע על תמונה - Wild Travel

גם בתמונות למעלה תוכלו לראות את ההשפעה של הפולרייזר בין שתי התמונות. שימו לב לשינוי בשמיים, השינוי על החול והשינוי במים שליד הסלעים.

דגשים חשובים לבחירת פילטר פולרייזר

    • קוטר: מרבית הפילטרים הנפוצים הם עגולים ולכן הפולרייזר שתקנו צריך להתאים לקוטר הספציפי של העדשה שלכם. במידה ויש לכם מערכת של פילטרים מרובעים (שימושית בעיקר לצלמי נוף המתשמשים בפילטרי ND), ניתן לקנות פולרייזר אוניברסלי המתחבר למחזיק ואינו תלוי בקוטר העדשה.
  • עובי: יש יתרון לפילטר דק כיון שיש פחות סיכוי שהוא ישפיע על הכהיית הפינות במהלך הצילום. כן חשוב לזכור שלעיתים יותר קשה להבריג פילטר דק על העדשה (במיוחד כשרוצים להבריג החוצה) ולכן חשוב להבריג אותו טוב, אבל לא חזק מדי כדי שלא יתקע על העדשה.
  • מותג, ציפוי ואיכות: כמו ברוב הציוד בעולם הצילום, תוכלו למצוא פילטרים פשוטים וזולים, או פילטרים של חברות ידועות וטובות שהם בד"כ יותר יקרים. פילטרים איכותיים אמנם עולים יותר, אבל הם מצטיינים בזכוכית איכותית שלא משנה את חדות התמונה ובסוגים שונים של ציפויים שימנעו הידבקות של לכלוך. מותגים מוכרים וטובים לדוגמה הם NISI, Haida, B+W, Hoya ועוד.

לסיכום:

פולרייזר הוא אחד מהפילטרים הנפוצים ביותר בעולם הצילום ובמיוחד בתחום צילום הנוף. כדי להשתמש בפולרייזר בצורה נכונה מומלץ להבין איך הוא עובד ולתרגל איתו בכל מיני סיטואציות כדי להבין איך להשתמש בו. צאו לצלם!

צילום וכתיבה: תומר רצאבי

בואו לצלם איתנו!