עריכת תמונות ב Lightroon - מברשת עריכה | Wild Travel

עריכת תמונות ב Lightroom - מברשת עריכה

מברשת העריכה היא אחד הכלים הגמישים והיעילים ביותר בתוכנת ה Lightroom. מברשת העריכה המאפשרת לעשות מגוון של שינויים מקומיים במהלך עריכת תמונות. בדומה לכלים מקומיים אחרים כמו הפילטר המדורג והפילטר הרדיאלי, למברשת העריכה יש תיבת הכלים גדולה ומגוונת ולכן מגוון אפשרויות העריכה ששאפשר לעשות איתה הוא גדול מאוד (כמו שינוי חשיפה, צבע, קונטרסט, חידוד, הורדת רעשים ועוד). כדי להשתמש בבמרשת העריכה בצורה נכונה חשוב לדעת איך היא עובדת, איך היא תשפיע על התמונה ואילו שינויים היא יכולה לבצע כדי שתוכלו לנצל אותה בצורה הטובה ביותר.

מה זה מברשת עריכה?

מברשת העריכה נמצאת בתפריט המסיכות והיא בעצם כלי עריכה חופשי שצורתה עגולה. המברשת בעצם מאפשרת לכם לעשות שינוי עריכה מגוונים בצורה מקומית ובאזורים שונים בתמונה באופן חופשי. עם המברשת תוכלו בעצם "לצייר" על מקומות שתרצו לערוך ולהחיל עליהם שינויים כמו חשיפה, קונטרסט, חידוד, צבע ועוד.

עריכת תמונות ב Lightroon - מברשת עריכה | Wild Travel

בתמונות למעלה תוכלו לראות דוגמה לאיך מברשת עריכה עובדת - בתמונה הימנית אין שימוש במברשת, בתמונה השמאלית היה שימוש במברשת על בעל החיים כדי להבהיר אותו בצורה עדינה.

איך מברשת עריכה עובדת?

כשנבחר את הכלי של מברשת העריכה יפתח לנו מצד ימין תפריט שבו נמצאים כל השינויים שנוכל לעשות בעזרת המברשת. בדומה לכלים אחרים, התפריט מכיל מגוון גדול מאוד של שינויים אפשריים כמו חשיפה, איזון לבן, קונטרסט, סטורציה, חידוד, הורדת רעשים ועוד. את האפשרויות שיש בתפריט אפשר להפעיל לפני וגם אחרי השימוש במברשת על התמונה עצמה. את השינויים בתמונה נראה רק אחרי שנפעיל את המברשת על התמונה (אופציה נוספת היא לסמן V על Show selected mask overlay מתחת לתמונה שתסמן בצבע אדום על אזור שעבדנו עליו עם המברשת).

עריכת תמונות ב Lightroon - מברשת עריכה | Wild Travel

לאחר הלחיצה על מברשת העריכה נזיז את העכבר לתמונה ונראה את המברשת. כדי להפעיל את המברשת נלחץ על העכבר, נחזיק את הלחיצה ו"נצייר" על התמונה במקומות בהם אנחנו רוצים להפעיל את שינויי העריכה אותם בחרנו בתפריט. כמה דברים חשובים על אופן פעולת המברשת:

1. את גודל המברשת אפשר לקבוע ע"י שינוי ה Size בתפריט, הזזת הגלגלת האמצעית בעכבר, או בעזרת מקשי הסוגריים במקלדת.

2. יש אפשרות לבחור האם להשתמש השפעת המברשת תהיה "קשה" או "רכה". נוכל לעשות זאת ע"י שינוי של ה Feather בתפריט, או ע"י לחיצה על מקש SHIFT יחד עם שינוי גלגלת העכבר. במברשת קשה לחלוטין יהיה רק עיגול אחד שמסמן את השפעת המברשת וההשפעה בתחום העיגול תהיה אחידה ב 100% בכל התחום. ככל שנגדיל ה Feather נראה עיגול נוסף מחוץ לעיגול הפנימי, במצב כזה ההשפעה החזקה ביותר תהיה במרכזת המברשת והיא תלך ותדעך בחלקים החיצוניים. מברשת קשה מתאימה לעבודה באיזורים פנימיים או בכל דבר השפעה שנרצה שתהיה מדויקת וחדה. מברשת רכה מתאימה לעבודה באזורים בהם לא נרצה שיהיה גבול חד בין איפה שהמברשת עבדה לאיפה שלא.

עריכת תמונות ב Lightroon - מברשת עריכה | Wild Travel

מברשת קשה

עריכת תמונות ב Lightroon - מברשת עריכה | Wild Travel

מברשת רכה

3. כשעובדים עם מברשת על מקומות בהם יש גבול או מעבר בין מקום למקום ורוצים לצמצם את האפשרות שהשפעת המברשת תפלוש מחוץ לתחום ההשפעה הרצוי מומלץ לבחור בתפריט את אופציית ה- auto Mask. אופציה זו מנסה לגרום להשפעת המברשת לעבוד רק על האזור הספציפי עליו אתם עובדים.

4. אפשר לפתוח ולעבוד עם כמה מברשות שונות שתרצו שלכל אחת מהן יכול להיות שימוש שונה. גם אם הן עובדות על אזורים שונים או על אותם אזורים, כל מברשת תעשה את השינויים הספציפיים שבחרתם בתפריט העריכה שלה.

5. אם תרצו למחוק השפעה או חלק מההשפעה של מברשת מסוימת תוכלו ללחוץ ולהחזיק את כפתור ה ALT ותקבלו מברשת מחיקה (עובד אך ורק על האזורים של המברשת שנבחרה). גם במברשת מחיקה אפשר לשנות גודל, רכות/קושי ו Auto mask.

6. בתפריט המברשת ישנה אפשרות לקבוע למברשת Flow - זה יאפשר לכם "למרוח" את ההשפעה של השינויים בצורה הדרגתית. אם לדוגמה בחרתם שהמברשת תעשה הכהייה של 2 סטופים: במצב של Flow ב 100 המברשת תעשה הכהייה של 2 סטופים כבר במריחה אחת, במצב של Flow יותר נמוך ידרשו כמה מריחות כדי להגיע להשפעה מלאה של 2 סטופים. זה מאפשר לעבוד על אזור מסוים אבל לקבוע כמות ההשפעה שונה במקומות שונים באותו אזור.

לאילו שימושים מברשת העריכה טובה?

למברשת העריכה יש מגוון אדיר של שימושים - היא יכולה להיות מועילה לכל שינוי מקומי באזור מסוים שתרצו לעשות בתמונה - לדוגמה להבהיר פנים של בנאדם או בעל חיים, להכהות אזור מסוים ברקע, לחדד אזור ספציפי או להוסיף קונטרסט למקום ספציפי. בתמונה למטה תוכלו לראות השפעה של פילטר מדורג שנמתח מלמטה למעלה - המטרה שלו הייתה להבהיר את החלק התחתון של התמונה, להוסיף קונטרסט ולהבליט פרטים. בתמונות למטה תוכלו לראות את ההבדל בין תמונה ללא השפעת מברשות שונות - התמונה העליונה ללא שימוש במברשות, התמונה התחתונה עם מברשות.

עריכת תמונות ב Lightroon - מברשת עריכה | Wild Travel
עריכת תמונות ב Lightroon - מברשת עריכה | Wild Travel

לסיכום:

מברשת העריכה היא אחד השימושיים ביותר שיש בתכנת Lightroom שיאפשרו לכם לעשות שינויים מקומיים בצורה בלתי מוגבלת במהלך עריכת התמונה. למברשת העריכה יש מגוון אפשרויות השפעה על התמונה שיאפשרו לכם לשנות ולשפר אותה בהתאם למה שתרצו. מומלץ מאוד להבין לעומק איך ההמברשת עובדת כדי שתוכלו לנצל אותה בצורה הטובה ביותר!

צילום וכתיבה: תומר רצאבי

רוצים ללמוד לצלם כמו מקצוענים בקלות?

הצטרפו לקורס יסודות הצילום למתחילים שלנו!