עריכת תמונות ב Lightroon - רווית צבע/סטורציה | Wild Travel

עריכת תמונות ב Lightroom - רווית צבע/סטורציה

אחד מנושאי העריכה הבסיסיים והחשובים ביותר בעריכת תמונות הוא רווית הצבע - Saturation. לרוב התמונות שצילמנו (במיוחד בקבצי RAW) יהיה צורך להוסיף או לשנות את רווית הצבע, כיון שיש הבדלים בין מה שאנחנו רואים בשטח לבין היכולות של חיישן המצלמה. תוכנת Lightroom בדומה לתכונות עריכת תמונות אחרות מאפשרת לנו לשלוט ולשנות את רווית הצבע בתמונות שלנו בהתאם למה שנרצה.

מה זה רווית צבע/סטורציה?

המשמעות של סטורציה זה מידת הרוויה של הצבע בתמונה - כלומר אם יש הרבה או מעט צבע בתמונה. תמונה ללא סטורציה בכלל היא בעצם תמונה בצבעי שחור ולבן, ככל שמעלים את הסטורציה נקבל תמונה עם יותר צבעים. אין הגדרה מוחלטת לרמת הסטורציה שמתאימה לתמונה בתוצאה הסופית שלה. רמת הסטורציה הראשונית שנקבל בתמונה לאחר הצילום תלויה באור שהיה בשטח בזמן הצילום, הגדרות המצלמה והטווח הדינמי של החיישן, תנאי מזג האוויר (בהיר/מעונן/ערפילי) ועוד. בזמן עריכת התמונות נתונה בידינו האפשרות בידינו לערוך את רמת הסטורציה בתמונה כדי שתתאים לטעם האישי ולסגנון שלנו.

מהם הכלים השולטים ברווית הצבע של התמונה?

ישנם שני כלים עיקריים בתוכנת Lightroom איתם נוכל להתאים את רווית הצבע בתמונות - הראשון הוא הכלי שנקרא Saturation והשני נקרא Vibrance. שני הכלים הללו נמצאים בלשונית ה- Basic במודול ה Develop בלייטרום. שני הכלים אמנם מאפשרים לנו לשנות את רווית הצבע בתמונה, אך הם עובדים בצורה מעט שונה שחשוב להבין את אופן הפעולה שלה.

סטורציה (Saturation) - הכלי של ה- Saturation הוא הכלי הבסיסי לשינוי רווית הצבע בתמונה. באופן כללי מה שהכלי של ה Saturation עושה זה להגביר או להחליש את הצבעים בתמונה. הכלי הזה משנה את כל הצבעים בתמונה באופן אחיד, ללא קשר לרוויה הראשונית של כל צבע בתמונה.

סטורציה סלקטיבית (Vibrance) - בניגוד לכלי הסטורציה שמשנה את כל הצבעים באותה מידה, הכלי של ה- Vibrance הוא כלי חכם המשנה את הרוויה של הצבעים בתמונה, אך מתייחס סלקטיבית לרמת הצבע הראשונית של כל צבע. לדוגמה, אם נרצה להגביר את רווית הצבע בתמונה, הכלי של ה Vibrance קודם כל יגביר צבעים שרמת הרוויה שלהם נמוכה ורק לאחר מכן צבעים שרמת הרוויה שלהם גבוהה. ככה בעצם נוכל לשנות את רמת הרוויה של כלל הצבעים בתמונה, אך בצורה חכמה שתעלה או תוריד כל צבע במידה הנכונה.

עריכת תמונות ב Lightroon - רווית צבע/סטורציה | Wild Travel

שימו לב להבדל בצבעים בין שתי התמונות הבאות - תוכלו לראות שרווית הצבע בתמונה הימנית נראית יותר טובה מאשר בתמונה השמאלית. בתמונה הימנית הגברת הצבע נעשתה ע"י Vibrance ובשמאלית ע"י Saturation. בשתיהן נעשתה הגברה גבוהה מהרגיל על מנת לראות את ההבדלים.

עריכת תמונות ב Lightroon - רווית צבע/סטורציה | Wild Travel

גם בדוגמה הזו תוכלו לראות את ההבדלים - הפעם בתמונה הימנית הגברת הצבע נעשתה ע"י Saturation ובשמאלית ע"י Vibrance. בשתיהן נעשתה הגברה גבוהה מהרגיל על מנת לראות את ההבדלים.

באיזה מהכלים עדיף להשתמש?

האמת היא שאין תשובה אחת נכונה! עריכת הצבעים בתמונה תלויה במידת הרוויה של כלל הצבעים והיא ספציפית לכל תמונה בנפרד. יש פעמים שטיפול ב- Saturation יתן תוצאה טובה יותר ופעמים אחרות ה- Vibrance. באופן כללי מכיון ש Vibrance עושה טיפול סלקטיבי וחכם יותר בצבעים, מומלץ להתחיל איתו ולאחר מכן לעשות שינויים גם ב Saturation במידה ונראה לכם שיש צורך.

לסיכום:

עריכה של הצבעים בתמונות היא חשובה מאוד וכנראה תדרש ברוב הפעמים. מומלץ מאוד להתנסות בכלים הללו ולתרגל אותם כדי שתוכלו להגיע לרמת צבע ודיוק רצויים.

צילום וכתיבה: תומר רצאבי

רוצים ללמוד לצלם כמו מקצוענים בקלות?

הצטרפו לקורס יסודות הצילום למתחילים שלנו!