עריכת תמונות ב Lightroon - קרופ ויישור תמונה | Wild Travel

עריכת תמונות ב Lightroom - קרופ ויישור תמונה

ה- Crop Overlay הוא כלי העריכה בתוכנת Lightroom המאפשר לבצע חיתוך (קרופ) ויישור של תמונות. הכלי של הקרופ יכול לעבוד במגוון של דרכים שיכולות להתאים לדרך העבודה הנוחה לכם, מומלץ להכיר את כל האפשרויות שלו כדי שתוכלו לנצל אותו כמו שצריך!

מה זה Crop Overlay?

הכלי של הקרופ הוא הכלי המאפשר לעשות כל חיתוך אפשרי של תמונות וגם ליישר תמונות תמונות שצולמו בצורה לא ישרה בשטח. הכלי של הקרופ יאפשר לכם לחתוך (לקרופ) את התמונה במגוון של פרופורציות שונות או באופן חופשי, בנוסף יש לו כמה אופציות יעילות ליישור התמונה.

עריכת תמונות ב Lightroon - קרופ ויישור תמונה | Wild Travel
עריכת תמונות ב Lightroon - קרופ ויישור תמונה | Wild Travel

בתמונות למעלה תוכלו לראות דוגמה לאיך שכלי הקרופ עובד - בתמונה ימנית לא היה שימוש בכלי הקרופ ואפשר לראות שהיא צולמה עקום בגלל שלג עמוק בשטח. בתמונה השמאלית אפשר לראות את התוצאה לאחר יישור התמונה עם הכלי של הקרופ.

איך כלי ה- Crop Overlay עובד?

כשנבחר את הכלי של הקרופ נוכל לראות מצד ימין את התפריט עם כל האופציות שיש בו. התפריט מאפשר לעשות קרופ בפרופורציה חופשית, או בפרופורציות קבועות שונות, ליישר את התמונה בצורה אוטומטית, ע"י הזזת המסגרת החיצונית של הקרופ, או ע"י מתיחת קו מקביל לקו היישור.

עריכת תמונות ב Lightroon - קרופ ויישור תמונה | Wild Travel

לאחר הלחיצה על כלי הקרופ תפתח לנו מסגרת הקרופ על התמונה ובנוסף נראה את התפריט של כלי הקרופ מצד ימין. כמה דברים חשובים על מאפייני כלי הקרופ ואיך הוא עובד:

1. אפשר לקרופ את התמונה ע"י לחיצה עם העכבר על כל מקום במסגרת החיצונית והזזת העכבר. אם סמן העכבר יהיה בתוך המסגרת תוכלו ללחוץ ולהזיז אותו כדי לשנות את מיקום המסגרת החדשה לאן שתרצו.

2. לחיצה על המנעול בתפריט תאפשר לכם לבחור אם הקרופ יהיה בפרופורציה חופשית (מנעול פתוח), כלומר תוכלו לקרופ באיזה יחס של אורך-רוחב שתרצו ללא הגבלה. אם תבחרו מנעול סגור החיתוך יהיה בפרופורציה קבועה. אפשר לבחור יחס פרופורציה ספציפי משמאל למנעול, לדוגמה - יחס של 3:2 שזהו היחס המקורי של תמונה, 16:9 שזהו היחס הנפוץ של סרט וידאו, ויחסים נוספים הקיימים בתפריט.

3. יישור תמונה עקומה יכול להיעשות במספר דרכים:
- עמידה עם סמן העכבר מעט מחוף למסגרת הקרופ ולחיצה תאפשר לכם לסובב את התמונה באופן חופשי וגם תפתח רשת קווים צפופה יותר בתוך המסגרת כדי להקל עליכם את היישור.
- שינוי של ה -Angle ע"י הזזת הנקודה מימין לה או שינוי הערך המספרי שלה.
- לחיצה על הציור של הסרגל משמאל ל Angle תאפשר לכם למתוח קו על גבי התמונה שעל פיו תרצו ליישר את התמונה.
- לחיצה על כפתור Auto תעשה יישור אוטומטי של התמונה, אותו כמובן תוכלו לשנות אם תרצו.

עריכת תמונות ב Lightroon - קרופ ויישור תמונה | Wild Travel

יישור תמונה ע"י לחיצה מחוץ למסגרת

עריכת תמונות ב Lightroon - קרופ ויישור תמונה | Wild Travel

יישור תמונה ע"י שימוש מתיחת קו

לסיכום:

הכלי של ה- Crop Overlay הוא אחד הכלים הבסיסיים ביותר בעריכת תמונה שמאפשר לחתוך את התמונה וליישר אותה. יש מגוון של דרכים שאפשר להשתמש בו בהתאם למה שנוח ומתאים לכם. מומלץ להתנסות בדרכי החיתוך והיישור השונים שיש בו כדי שתוכלו להפעיל אותו בצורה הטובה ביותר!

צילום וכתיבה: תומר רצאבי

רוצים ללמוד לצלם כמו מקצוענים בקלות?

הצטרפו לקורס יסודות הצילום למתחילים שלנו!