עריכת תמונות ב Lightroon - פילטר מדורג | Wild Travel

עריכת תמונות ב Lightroom - פילטר לינארי

הפילטר הלינארי או הפילטר המדורג הוא אחד הכלים היעילים ביותר שיש בתוכנת ה Lightroom המאפשר לבצע שינויים מקומיים במהלך עריכת תמונות. ישנם שימושים אפשריים רבים לכלי הזה (בדומה לכלי עריכה מקומיים אחרים כמו מברשת העריכה והפילטר הרדיאלי) במיוחד כיון שתיבת הכלים שלו ומגוון השינויים שהוא מסוגל לבצע מאוד גדולים (כמו שינוי חשיפה, צבע, קונטרסט, חידוד, הורדת רעשים ועוד). כדי להשתמש בפילטר המדורג בצורה טובה חשוב לדעת איך הוא עובד, איך הוא ישפיע על התמונה, אילו שינויים הוא יכול לבצע וכך תוכלו לנצל אותו בצורה הטובה ביותר.

מה זה פילטר מדורג?

הפילטר המדורג או פילטר לינארי ממוקם בתפריט המסיכות בלייטרום. את השם פילטר מדורג אולי יצא לכם לשמוע בהקשר של צילום עם פילטרים של ND. פילטר ND מדורג הוא פילטר מאוד נפוץ בצילומי נוף לאיזון תאורת שמיים וקרקע. כשמדובר על עריכת תמונות, הפילטר המדורג הוא בעצם כלי עריכתי המאפשר לעשות שינויי עריכה באופן לינארי (קווי) מאזור לאזור ובצורה מדורגת.

איסלנד - Wild Travel
עריכת תמונות ב lightroom - פילטר מדורג | wild Travel

בתמונות למעלה אתם יכולים לראות דוגמה לאיך שפילטר מדורג עובד - בתמונה השמאלית אפשר לראות שימוש בפילטר שגורם להכהייה מדורגת בתמונה מלמעלה למטה. כמובן שאין זו הכוונה לתוצאה הסופית, אלא רק לשם הדגמה בולטת ומובנת לאיך שהפילטר עובד.

איך הפילטר המדורג עובד?

כשנבחר את הכלי של הפילטר המדורג יפתח לנו מצד ימין תפריט שבו יש את כל השינויים שנוכל לעשות בעזרת הפילטר. התפריט מכיל מגוון גדול מאוד של שינויים אפשריים כמו חשיפה, איזון לבן, קונטרסט, סטורציה, חידוד, הורדת רעשים ועוד. את אפשרויות העריכה שיש בתפריט אפשר להפעיל לפני וגם אחרי שנשתמש בפילטר על התמונה עצמה. את השינויים על התמונה נראה רק אחרי שנמתח את הפילטר על התמונה ונבחר לעשות כלשהו בתפריט עצמו.

תפריט עריכה פילטר מדורג - Wild Travel

לאחר הלחיצה על הפילטר המדורג נזיז את העכבר לתמונה ונראה סימן בצורת פלוס. כדי להפעיל את הפילטר על התמונה נלחץ על העכבר, נחזיק את הלחיצה, נזיז את העכבר כדי למתוח את הפילטר על התמונה, נסיים במקום הרצוי ונעזוב את הלחיצה. כמה דברים חשובים על אופן פעולת הפילטר:

1. שינויי העריכה אותם בחרתם בתפריט של הפילטר יעבדו ב- 100% השפעה מהמקום/הקו בו התחלתם למתוח את הפילטר, ההשפעה תלך ותרד באופן הדרגתי עד ל 0% במקום/הקו בו סיימתם למתוח את הפילטר. ההשפעה לפני מקום/קו ההתחלה תהיה 100%, ההשפעה אחרי מקום/קו הסיום תהיה 0%. בתמונה למטה לדוגמה, הפילטר נמתח מלמעלה למטה.

השפעה פילטר מדורג - Wild Travel

2. הרווח בין הקו ההתחלתי לקו הסופי בעצם קובע כמה ההשפעה תהיה מדורגת - אם הרווח בין הקווים מאוד מצומצם ההשפעה של הפילטר תהיה "קשה". אם הרווח בין הקווים יהיה גדול ההשפעה של הפילטר תהיה "רכה". אפשר להרחיב או לכווץ את הפילטר ע"י לחיצה והזזה של הקו ההתחלתי או הקו סופי.

פילטר מדורג lightroom - Wild Travel

פילטר רך

פילטר מדורג lightroom - Wild Travel

פילטר קשה

3. אפשר להזיז את המיקום של הפילטר כולו מבלי לשנות את הרווח בין הקוים ע"י לחיצה על הנקודה בקו האמצעי של הפילטר והזזתו.

4. בתפריט הכלים של הפילטר המדורג יש אפשרות לבחור מברשת המצוותת לפילטר, היא תאפשר לכם להוסיף את אותה השפעה של הפילטר במקומות נוספים, או לחילופין למחוק את ההשפעה של הפילטר במקומות בהם הוא משפיע.

לאילו שימושים הפילטר המדורג טוב?

הפילטר המדורג יכול להיות יעיל לכל שינוי לינארי/קווי שתרצו לעשות בתמונה - לדוגמה להבהיר את הקרקע בתמונה שבה היא חשוכה, להכהות את השמיים במידה והם בהירים מדי, לעשות ניקוי רעשים באזור מסוים בתמונה ועוד. בתמונה למטה תוכלו לראות השפעה של פילטר מדורג שנמתח מלמטה למעלה - המטרה שלו הייתה להבהיר את החלק התחתון של התמונה, להוסיף קונטרסט ולהבליט פרטים.

עריכת תמונות ב Lightroon - פילטר מדורג | Wild Travel

לסיכום:

הפילטר המדורג הוא אחד הכלים החזקים ביותר שיש בתכנת Lightroom על מנת לעשות שינויים מקומיים במהלך עריכת התמונה. יש לו מגוון של אפשרויות השפעה על התמונה שיאפשרו לכם יצירתיות והגעה לתוצאה הרצויה. מומלץ מאוד להבין לעומק איך הפילטר עובד כדי שתוכלו לנצל אותו בצורה הטובה ביותר!

צילום וכתיבה: תומר רצאבי

רוצים ללמוד לצלם כמו מקצוענים בקלות?

הצטרפו לקורס יסודות הצילום למתחילים שלנו!