עריכת תמונה בלייטרום - שימוש במסיכות חכמות לבחירת נושא ושמיים - Wild Travel

עריכת תמונות בלייטרום - מסיכות חכמות

החל מאוקטובר 2021 חברת Adobe הכריזה על שדרוג משמעותי ביכולות העריכה של תכנת לייטרום שהולך ומתעדכן. התוספות המשמעותיות בגרסאות החדשות כוללת מסיכות חכמות המאפשרות לבחור אלמנטים כגון הנושא, השמיים, הרקע, קבוצה של אנשים או אובייקט ספציפי בתמונה בצורה אוטומטית ומדויקת. איך זה עובד, במה זה עוזר לנו ואיך משתמשים במסיכות בצורה נכונה? כל התשובות במאמר הבא.

מה זה מסיכות?

מסיכה היא בעצם שם נפוץ (ומאוד מוכר בפוטושופ) לבחירה סלקטיבית ו/או מקומית של אזור מסוים בתמונה אותו נוכל לערוך. גם כלים אחרים בלייטרום כמו הפילטר המדורג, המברשת והפילטר הרדיאלי הם סוג של מסיכות, הכלים הללו היו קיימים בלייטרום עוד לפני המסיכות החדשות וקיימים כמובן לאחר השדרוג.

מה חדש במסיכות של לייטרום לאחר השדרוג?

מיקום הכלים

לפני השדרוג הכלים שהיו זמינים לעריכה מקומית סלקטיבית היו בעיקר הפילטר המדורג, המברשת והפילטר הרדיאלי והם היו ממוקמים במסך ה Develop מתחת להיסטוגרמה. לאחר השדרוג, כל הכלים הללו כולל המסיכות החדשות נמצאים תחת כפתור אחד בשם Masking המאחד את כולם שגם הוא נמצא מתחת להיסטוגרמה.

עריכת תמונה בלייטרום - מיקום במסיכות חכמות לבחירת נושא ושמיים - Wild Travel
עריכת תמונה בלייטרום - מיקום מסיכות חכמות Wild Travel

עריכת תמונה בלייטרום - מיקום מסיכות חכמות Wild Travel

הכלים החדשים

הכלים החדשים והמשמעותיים ביותר שנוספו לאחר השדרוג הם מסיכות אוטומטיות חכמות לבחירת הנושא, לבחירת השמיים, לבחירת הרקע, לבחירת מספר אנשים ולבחירת אובייקט ספציפי והם מביאים בשורה חדשה בהחלט לעריכת תמונות. לפני השדרוג, על מנת לערוך באופן מקומי אזור ספציפי כמו בנאדם, בעל חיים, פנים או שמיים, היה צורך לסמן/למסך אותו ידנית ע"י כלי עריכה מקומי כמו מברשת העריכה, הפילטר הרדיאלי או הפילטר המדורג. המסיכות החדשות מאפשרות לעשות בחירה/מיסוך אוטומטי חכם של הנושא בתמונה או השמיים בתמונה - אזורים מאוד שימושיים שהרבה צלמים רוצים וצריכים לערוך בצורה מקומית. צילמתם בנאדם על רקע יפה והוא יצא חשוך? צילמתם תמונת נוף ורק השמיים זקוקים לעריכה? בלחיצת קליק אחד לייטרום תבחר ותמסך עבורכם בצורה אוטומטית וחכמה את האזור שרציתם! כמו בעבר, לאחר בחירה של כל סוג של מסיכה, תוכלו לעשות שינויים מקומיים של חשיפה, קונטרסט, הדגשת פרטים, סטורציה וכו' בתמונה עם המסיכה ע"י תפריט המסיכה שנפתח מצד ימין.

עריכת תמונה בלייטרום - שימוש במסיכות חכמות לבחירת נושא ושמיים - Wild Travel

בתמונה למעלה תוכלו לראות שימוש במסיכה אוטומטית של בחירת נושא שבחרה בצורה מדויקת את הקוליברי (מסומן בצבע אדום) מול הרקע.

עריכת תמונה בלייטרום - שימוש במסיכות חכמות לבחירת נושא ושמיים - Wild Travel

בתמונה למעלה תוכלו לראות שימוש במסיכה אוטומטית של בחירת שמיים שבחרה בצורה מדויקת רק את החלק של השמיים בתמונה.

איך משתמשים במסיכות החדשות?

כדי להשתמש במסיכות החדשות נעבור למסך ה Develop ומתחת להיסטוגרמה נלחץ על כפתור ה Masking בצד ימין מתחת להיסטוגרמה. לאחר מכן יפתח לנו התפריט בו נמצאות כל המסיכות והכלים לעריכה מקומית: בחירה אוטומטית של נושא, שמיים, רקע, אנשים או אובייקט, מברשת העריכה, הפילטר הלינארי (בעבר נקרא פילטר מדורג), הפילטר הרדיאלי וכן אפשרויות בחירה נוספות לפי טווח צבע או בהירות.

עריכת תמונה בלייטרום - מיקום מסיכות חכמות Wild Travel

שימוש במסיכה אוטומטית

כשנלחץ על הכלי של בחירת נושא או שמיים לדוגמה, לייטרום תנתח את התמונה (לפעמים לוקח זמן בהתאם למורכבות התמונה ויכולות העיבוד של המחשב) ותראה לנו את הבחירה שנעשתה. שימו לב שעל מנת לראות את הבחירה צריך לוודא שמסומן V בחלק התחתון של חלונית המסיכות ליד "Show Overlay". לייטרום תסמן בצבע אדום את הבחירה שנעשתה. 

עריכה ושיפור של המסיכות

חשוב להבין שהמסיכות האוטומטיות עובדות בטכנולוגיה של למידה ואינטליגנציה מלאכותית. בתמונות מסוימות הן יכולות לעבוד בצורה מאוד מדויקת, במיוחד אם השמיים או הנושא מאוד ברורים ומופרדים משאר חלקי התמונה. לפעמים כשהתמונה יותר מורכבת אתם תגלו שהבחירה האוטומטית לא הייתה מדויקת בהתאם למה שרציתם, אבל יש לכם אפשרות לתקן ולשפר את הבחירה ע"י הוספה או החסרה של המיסוך בעזרת שאר הכלים המקומיים. לדוגמה, אם הפעלתם מסכה של בחירת נושא והבחירה לא הייתה מדויקת וכללה אזורים אחרים שהם לא הנושא, תוכלו להחסיר את האזורים הללו ע"י שימוש במברשת עריכה (או כלי מקומי אחר).

דוגמה לשימוש במסיכה של בחירת נושא

עריכת תמונה בלייטרום - שימוש במסיכות חכמות לבחירת נושא ושמיים - Wild Travel

בתמונה למעלה תוכלו לראות שימוש במסיכה אוטומטית של בחירת נושא שבחרה נכון את הנמייה, אבל גם בחרה את הסלע שמסביבה שהוא לא חלק מהנושא. לאחר בחירה כזו, נוכל למשל לבחור החסרה (Subtract) של הסלע ע"י שימוש במברשת עריכה.

עריכת תמונה בלייטרום - שימוש במסיכה חכמה   לבחירת נושא ושיפור עם מברשת עריכה - Wild Travel

בתמונה למעלה תוכלו לראות את הבחירה הסופית של הנמייה לאחר הוספה של מברשת עריכה שעבדה במצב החסרה של הסלע.

דוגמה לשימוש במסיכה של בחירת שמיים

עריכת תמונה בלייטרום - שימוש במסיכה חכמה לבחירת שמיים - Wild Travel

בתמונה למעלה תוכלו לראות שימוש במסיכה אוטומטית של בחירת שמיים שעשתה מיסוך מצוין ובחרה את השמיים, ללא הג'ירפות והקרקע.

עריכת תמונה בלייטרום - שימוש במסיכה חכמה לבחירת שמיים והוספה של פילטר מדורג - Wild Travel

אם נרצה לשפר את המסיכה ולהוסיף בחירה גם של הקרקע בנוסף לבחירה האוטומטית שנעשתה לשמיים, נוכל להשתמש לדוגמה בפילטר מדורג ולהוסיף (Add) בחירה של הקרקע.

היפוך בחירה (Invert) של מסיכה

אפשרות נוספת ומאוד יעילה שניתן לבצע היא היפוך של המסיכה. לדוגמה אם נרצה לערוך את כל חלקי התמונה מלבד הנושא, או לערוך רק את הקרקע ולא את השמיים. במצב זה נוכל להשתמש במסיכה של בחירת הנושא או שמיים, ולאחר מכן לבצע היפוך (Invert) של המסיכה ככה שבעצם החלק שיעבור מיסוך יהיה כל התמונה מלבד הנושא או השמיים.

עריכת תמונה בלייטרום - שימוש במסיכה חכמה לבחירת נושא - Wild Travel

בתמונה למעלה תוכלו לראות שימוש במסיכה אוטומטית של בחירת נושא שעשתה מיסוך מצוין ובחרה רק את הזברות בתמונה.

עריכת תמונה בלייטרום - שימוש במסיכה חכמה לבחירת נושא - Wild Travel

אם נרצה להפוך את הבחירה ולמסך את כל חלקי התמונה מלבד הזברות, נוכל לשם את סמן העכבר על מסיכת הנושא (Subject 1), ללחוץ על שלושת הנקודות המופיעות מצד ימין וללחוץ על Invert. לייטרום תהפוך את המסיכה ועכשיו המסיכה תהיה על כל התמונה מלבד הזברות.

עריכת תמונה בלייטרום - היפוך מסיכה חכמה לבחירת נושא - Wild Travel

בתמונה למעלה תוכלו לראות את הבחירה של כל חלקי התמונה מלבד הזברות שיצר ההיפוך.

לסיכום

המסיכות החדשות בלייטרום משפרות משמעותית ומקלות את תהליך העריכה של תמונות. על מנת לעבוד את המסיכות בצורה טובה מומלץ מאוד לתרגל את העבודה איתן כדי שתוכלו להשתמש בהן בצורה נוחה ויעילה!

כתב וצילם: תומר רצאבי

בואו ללמוד איתנו צילום!