עריכת תמונות ב Lightroon - העלמת כתמים | Wild Travel

עריכת תמונות ב Lightroom - העלמת כתמים

הכלי של העלמת כתמים הנקרא Spot Removal הוא כלי עריכה מקומי בתוכנת Lightroom המאפשר לעשות תיקונים ולהעלים פרטים לא רצויים בתמונה. זהו כלי דומה למברשת Spot Healing brush בתוכנת פוטושופ, אך הוא עובד בצורה מעט שונה. באופן כללי זהו כלי שיכול לעזור לכם לתקן או להעלים פרטים לא רצויים בתמונה, כמו נקודת אבק על החיישן, טיפת מים על העדשה שהייתה על העדשה בזמן הצילום, לכלוך שהיה בשטח ונכנס לתמונה או כל דבר אחר. כדי להשתמש ב- Spot Removal בצורה טובה חשוב לדעת איך הוא עובד, איך הוא ישפיע על התמונה, אילו שינויים הוא יכול לבצע וכך תוכלו לנצל אותו בצורה הטובה ביותר.

מה זה Spot removal?

הכלי של ה Spot Removal בעצם מתפקד כמו מברשת שמאפשרת לכם לסמן אזור בתמונה אותו תרצו לתקן או להעלים. הוא יכול לתפקד בצורתו הבסיסית כנקודה עגולה בגדלים שונים ואפילו כמברשת חופשית שיכולה לסמן ולתקן אזור מסוים בכל מיני צורות.

עריכת תמונות ב Lightroon - העלמת כתמים | Wild Travel
עריכת תמונות ב Lightroon - העלמת כתמים | Wild Travel

בתמונות למעלה תוכלו לראות דוגמה לאיך שכלי העלמת הכתמים עובד - בתמונה הימנית תוכלו לראות סימון באזורים בהם נמצאים כתמי אבק שהיו על החיישן בזמן הצילום, בתמונה השמאלית תוכלו לראות את התמונה לאחר ניקוי של כתמי האבק ע"י שימוש בכלי של ה Spot Removal.

איך כלי ה- Spot Removal עובד?

כשנבחר את הכלי נוכל לראות מצד ימין את התפריט שמכיל את מאפייני השינויים שנוכל לעשות. הדברים העיקריים שהתפריט מכיל הם גודל המברשת (Size), דרגת קושי/רכות (Feather), רמת השקיפות (Opacity) ומצב Clone/Heal.

עריכת תמונות ב Lightroon - העלמת כתמים | Wild Travel

לאחר הלחיצה על כלי ה Spot Removal נזיז את סמן העכבר לתמונה ונראה סימן בצורת מברשת עגולה. כדי להפעיל את הכלי נעמוד על המקום בתמונה שבו יש משהו שנרצה להעלים/לתקן, נתאים את גודל המברשת שתיה קצת יותר גדולה מגודל הלכלוך, נלחץ על העכבר ונעזוב. לאחר הלחיצה Lightroom תנסה לבחור בצורה אוטומטית אזור אחר בתמונה ממנו היא תוכל להעתיק כדי לתקן את האזור שבחרנו. אתם תכולו לראות את התוצאה וגם את האזור שממנו הייתה העתקה. אם התוצאה לא הייתה טובה לדעתכם, תוכלו לשנות את אזור ההעתקה לשביעות רצונכם. כדי להשתמש בכלי בתור מברשת חופשית ולא רק על נקודה ספציפית נצטרך ללחוץ על העכבר, להחזיק ולסמן את כל האזור אותו נרצה לתקן/להעלים. קחו בחשבון שאם האזור יחסית מורכב התוצאה לא תמיד תהיה טובה, במקרה כזה מומלץ לנסות לתקן את האזור בכמה מקטעים נפרדים, או לפתוח את התמונה בפוטושופ ולהשתמש ב- Spot Healing Brush. כמה דברים חשובים על אופן הפעולה:

1. את גודל המברשת אפשר להתאים ע"י שינוי ה Size בתפריט, ע"י הזזת הגלגלת של העכבר, או ע,י שימוש במקשי הסוגריים במקלדת.

2. את דרגת הקושי/רכות של המברשת אפשר להתאים ע"י שינוי ה Feather בתפריט או ע"י לחיצה על מקש SHIFT והזזת גלגלת העכבר. שינוי דרגת הקושי/רכות מאפשר לקבוע אם ההשפעה של המברשת תהיה אחידה בכל השטח שלה, או שהיא תלך ותדעך בהדרגה בחלקיה החיצוניים.

3. את דרגת השקיפות אפשר להתאים ע"י שינוי ה Opacity בתפריט. כשהשקיפות היא ב 100% התיקון יבוצע במלוא העוצמה, ככל שהשקיפות תרד התיקון יהיה חלש/עדין יותר.

4. לכלי יש שני מצבי תיקון - Clone או Heal. אופציית ה Clone משכפלת את אזור ההעתקה ב 100% ללא התאמות לאזור התיקון. אופציית Heal לעומת זאת משכפלת את אזור ההעתקה ומתאימה בעיקר את אזור הקצוות החיצוני לאזור התיקון ולכן היא לרוב יותר מומלצת. 

ברוב המקרים כדי לעשות תיקון שיראה טוב ונקי (כזה שבעצם לא רואים שבוצע תיקון) מומלץ להשתמש ב Feather נמוך מאוד או על 0 (מברשת קשה), Opacity על 100 ולהיות במצב Heal. כמו בהרבה כלים אחרים, זה לא תמיד יעבוד טוב בכל מצב ולכן מומלץ להתנסות ולראות מה עובד לכם הכי טוב.

עריכת תמונות ב Lightroon - העלמת כתמים | Wild Travel

תמונה לדוגמה - לפני ואחרי העלמת כתמים עם כלי ה- Spot Removal. 

לסיכום:

כלי ה Spot removal מאוד יעיל ונוח כדי לתקן ולהעלים פרטים לא רצויים בתמונה. מומלץ להתנסות עם המאפיינים השונים שלו כדי להגיע לתוצאה טובה שתאהבו אותה. הוא אמנם לא מתוחכם ויעיל לתיקון אזורים מורכבים כמו מברשות בפוטושופ, אבל יחסית מספיק טוב בשביל דברים פשוטים.

צילום וכתיבה: תומר רצאבי

רוצים ללמוד לצלם כמו מקצוענים בקלות?

הצטרפו לקורס יסודות הצילום למתחילים שלנו!