עריכת תמונות בלייטרום קלריטי וטקסטורה - Wild Travel

עריכת תמונות בלייטרום - Clarity ו- Texture

כמעט בכל תמונה ובכל תחום בעולם הצילום, אחד הדברים שנרצה לשנות או לערוך בתמונה הוא רמת ההדגשה של הפרטים והטקסטורות. לפעמים נרצה להדגיש ולהבליט טקסטורות, לדוגמה בדיונת חול או סלע בצילום נוף, או אולי בפנים מלאות קמטים של מוכר מבוגר בשוק. פעמים אחרות המטרה שלנו תהיה להעלים או לטשטש פרטים וטקסטורות כמו בפנים של דוגמנית. איך עושים את זה בצורה נכונה ובעזרת אילו כלים? כל התשובות במאמר הבא!

מהם הכלים השולטים ברמת הפרטים וטקסטורות?

ישנם שני כלים עיקריים איתם נוכל לשנות ולהתאים את רמת הפרטים/טקסטורות הרצויה, אלה הם הכלים הנקראים Clarity ו- Texture, הם נמצאים בלשונית העריכה Basic ובנוסף תוכלו למצוא אותם גם בכלי העריכה המקומיים כמו מברשת עריכה, פילטר רדיאלי והפילטר המדורג. שני הכלים הללו עובדים בצורה די דומה, אך יש ביניהם הבדלים עליהם נפרט למטה.

כלי ה Texture - הוא הכלי העיקרי להדגשה או טשטוש בצורה עדינה של פרטים וטקסטורות בתמונה ללא תוספת מובחנת של קונטרסט. באופן כללי הדגשה של טקסטורות נעשית ע"י חידוד משולב בקונטרסט מקומי, הכלי של ה Texture עושה זאת ברמה מאוד עדינה ומקומית ברווחים מאוד קטנים בין הפיקסלים ולכן התוצאה שמתקבלת ממנו היא הדגשה או טשטוש של פרטים/טקסטורות כמעט בלי שינוי בקונטרסט באזור.

עריכת תמונות בלייטרום קלריטי וטקסטורה - Wild Travel

שימו לב להבדל ברמת הפרטים והטקסטורות בין שתי התמונות: בצד שמאל הייתה הורדה של Texture שטשטשה את הפרטים, בצד ימין הייתה הגברה שהדגישה את הפרטים. שימו לב גם שהקונטרסט הכללי של התמונה הוא די זהה בין שתי התמונות.

כלי ה Clarity - עובד בצורה דומה לכלי ה Texture, אבל הוא פועל במעברים יותר גסים יחסית בין הפיקסלים ובנוסף להדגשת או טישטוש הפרטים הוא גם מעלה או מוריד את הקונטרסט הכללי בתמונה.

עריכת תמונות בלייטרום קלריטי וטקסטורה - Wild Travel

גם פה תוכלו לראות הבדל משמעותי בין שתי התמונות: בצד שמאל הייתה הורדה של Clarity שטשטשה לגמרי את הפרטים וגם הורידה את הקונטרסט הכללי, לעומת צד ימין בו הייתה הגברה חזקה של Clarity שהדגישה את הפרטים והגבירה מאוד את הקונטרסט (השינוי נעשה באופן אגרסיבי על מנת להדגיש את ההבדלים).

באיזה מהכלים עדיף להשתמש וכמה?

האמת היא שאין תשובה כללית ואחידה שהיא נכונה! הדבר הראשון שנרצה לחשוב עליו הוא אם המטרה שלנו היא להדגיש או לטשטש פרטים/טקסטורות ולהפעיל את הכלים הללו בהתאם. שימו לב שבהחלט יכול להיות גם מצב שנרצה לטשטש במקום מסוים  בתמונה ובמקום אחר להדגיש, נוכל לעשות זאת בעיקר ע"י הכלים המקומיים. הבנה של איזה מהכלים יתן לנו את התוצאה הטובה ביותר בד"כ מגיעה אחרי התנסות ותרגול, לפעמים שילוב של שניהם יתן לנו את התוצאה הרצויה. אם אתם עדיין לא מכירים איך הכלים הללו עובדים מומלץ לתרגל ולשחק איתם כדי להבין את ההבדלים בהשפעה שלהם.

לסיכום:

הדגשה או טישטוש של פרטים בתמונות יכול לעשות הבדל גדול, לשפר את מראה התמונה ולהפוך אותה למעניינת יותר בהתאם לרצוננו. מומלץ מאוד להתנסות עם הכלים הללו ולתרגל כדי לעבוד איתם בצורה קלה ויעילה.

צילום וכתיבה: תומר רצאבי

רוצים ללמוד לצלם כמו מקצוענים בקלות?

הצטרפו לקורס יסודות הצילום למתחילים שלנו!