שקיעה אפריקאית בסרנגטי, טנזניה אפריקה - Wild Travel

אפריקה - כל מה שרציתם לדעת

אפריקה - "היבשת השחורה". אחת היבשות הגדולות, המגוונות והמרשימות בכדור הארץ. האזור האחרון בכוכב שלנו בו ניתן לראות עדרי ענק של בעלי חיים גדולים. כולם מכירים את טיולי הספארי באפריקה בעקבות בעלי החיים של הסוואנה, אך מה שלא כולם יודעים זה שבאפריקה תוכלו למצוא הרים גבוהים וקרחונים כמו בהרי האלפים ובהימלאיה, חופים מרהיבים ושונים, מחופים טרופיים ועד לחופים סלעיים עם מושבות של פינגווינים ואריות ים. באפריקה יש אתרי צלילה וחוויות צלילה מהמרשימות בעולם. באפריקה תמצאו נופים שונים וקיצוניים החל מדיונות מדבריות, ג'ונגלים בלתי חדירים, סוואנות פתוחות, שלג וקרחונים, עד חופים מושלמים ועוד!

חציית נהר המארה בצפון הסרנגטי, טנזניה אפריקה - Wild Travel

מיקום וגאוגרפיה

מדובר ביבשת גדולה, בעצם עצומה! היא מתפרשת על שטח של יותר מ 30 מיליון קמ"ר, לכל אורכו של מדבר הסהרה בצפון (ממצריים ועד למרוקו), דרך מרכז היבשת (אזור קו המשווה) שמחולק לאזורי הסוואנה במזרח וליערות הגשם של אגן קונגו במערב, ועד לגוש המדינות הדרומיות שבקצהו דרום אפריקה המרשימה. את מרכז/מזרח היבשת חוצה השבר הסורי אפריקאי שאחראי על היווצרות מספר אגמים מרשימים (אגמי השבר), ביניהם ימת ויקטוריה העצומה ומספר לא מבוטל של הרי געש מהמרשימים בעולם ביניהם הקילימנג'רו (הפסגה הגבוהה באפריקה וההר הבודד הגבוה בעולם). אפריקה מוקפת בים - מצפון הים התיכון, ממזרח האוקיינוס ההודי וממערב האוקיינוס האטלנטי. לאפריקה מספר רב של איים קרובים (רובם נמצאים באוקיינוס ההודי) בגדלים שונים ועם מאפיינים שונים כגון מדגסקר העצומה, איי סיישל, זנזיבר ועוד.

פילים בסוואנה האפריקאית, טנזניה - Wild Travel

עונות השנה ומזג האויר באפריקה

אפריקה מחולקת למספר אזורי אקלים עם מאפיינים שונים. לאורך הים התיכון בגבולה הצפוני של היבשת מתפרש לו מדבר הסהרה - המדבר הגדול והחם בעולם! מדובר באזור יבש וצחיח עם ממוצע משקעים של 100-200 מ"מ בשנה. דרומה לכיוון קו המשווה אפריקה מחולקת לאזורי סוואנה במזרח היבשת וליערות גשם מרובי גשמים במערב (בקונגו ממוצע הגשמים השנתי הוא כ 1,350 מ"מ). סביב קו המשווה אין שינוי קיצוני בטמפרטורות ולכן אנחנו מחלקים את השנה לשתי עונות רטובות (ממרץ עד מאי ומאוקטובר עד דצמבר) ולשתי עונות יבשות (יוני עד ספטמבר וינואר עד פברואר). ככל שמתרחקים דרומה אל קצה היבשת כך מרגישים גם את הפרשי הטמפרטורות בין העונות השונות ולכן יש התיחסות לחורף, קיץ, אביב וסתיו. בדרום אפריקה בשיא החורף יכולות הטמפרטורות לרדת ל 7-8 מעלות ובקיץ להגיע לכ 27 מעלות. חשוב לזכור כי בניגוד לישראל, דרום אפריקה נמצאת דרומית לקו המשווה ולכן העונות הפוכות.

פסגת ההר מעל לעננים מהמטוס - קילימנג'רו, טנזניה, אפריקה - Wild Travel

הסוואנה האפריקאית

אזורי הסוואנה של אפריקה מתפרשים לאורכה של היבשת מהמזרח (קניה, אוגנדה וטנזניה) דרומה דרך זמביה, זימבבואה, בוצוואנה ועד לחלקה הצפוני של דרום אפריקה (בעיקר סביב ג'והנסבורג). שמורות הסוואנה המפורסמות ביבשת הם הסרנגטי בטנזניה, מסאי מארה בקניה, פארק קרוגר בדרום אפריקה והדלתה של נהר האוקוונגו בבוצוואנה. 
מעבר לשמורות המפורסמות ישנן עשרות שמורות מרהיבות נוספות עם מאפיינים שונים ומגוון אדיר של בעלי חיים. בסוואנה האפריקאית ניתן למצוא עדרי ענק של אוכלי עשב כגון פילים, קרנפים, ג'ירפות, אנטילופות שונות, צבאים, ראמים, באפלו ועוד. אחת התופעות המרהיבות באפריקה היא "הנדידה הגדולה" במזרח היבשת. באפריקה ניתן למצוא גם מגוון אדיר של טורפים כגון אריות, נמרים, ברדלסים, קרקל, סרוול, חתולים נוספים, שועלים, תנים וזאבים טלואים. בנוסף תמצאו באפריקה מינים שונים ורבים של זוחלים וציפורים!

כדורים פורחים מעל לסרנגטי, טנזניה אפריקה - Wild Travel

ג'ונגלים ויערות הגשם

סביב קו המשווה, ממרכז היבשת ועד לחלקה המערבי תמצאו שפע של ג'ונגלים, ביצות טרופיות ויערות גשם בתוליים. הגדול והחשוב מכולם הוא אגן קונגו - יער הגשם השני בגודלו בעולם (אחרי יער האמזונס) אשר מתפרש על כ- 10 מדינות (הגדולה ביניהן היא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו). את מרכז היער חוצה ממזרח למערב נהר קונגו העצום (הנהר השני באורכו באפריקה אחרי הנילוס). קרוב למשולש הגבולות של קונגו, אוגנדה ורואנדה תמצאו שני אזורים הרריים שם יערות הגשם הופכים ליערות עננים מרהיבים אשר מצפים את ההרים בשמיכה ירוקה. באותם אזורים תוכלו למצוא מינים מיוחדים ונדירים שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר בעולם כמו האוקאפי, פילי היער האפריקאיים וקופי האדם - השימפנזים והגורילות.

יער הגשם ליד שער מואקה, דרך מצ'אמה - קילימנג'רו, אפריקה - Wild Travel

פסגות הרים והרי געש

חובבי הפסגות ימצאו באפריקה מענה ראוי לא פחות מההימלאיה במזרח הרחוק, האלפים האירופאים או הרי האנדים בדרום אמריקה. באפריקה ניתן למצוא פסגות הרים, שלג ואפילו קרחונים! בין אגן קונגו לסוואנות של מזרח אפריקה, ממש על גבול אוגנדה וקונגו, חוצץ רכס ההרים הגבוה והמרשים ביבשת - רכס הרוונזורי (הרי הירח) המגיע לגובה של 5,200 מ' ובו ניתן למצא את הקרחונים הגדולים ביבשת. מעבר לרוונזורי ניתן למצוא באפריקה מספר רכסי הרים מרשימים כמו הרי האטלס במרוקו, הרי הסימיאן באתיופיה, ועוד. את אפריקה חוצה השבר הסורי אפריקאי המחבר בין שני הלוחות הטקטונים - לוח אפריקה והלוח הערבי. תנועת הלוחות גורמת להיווצרות פעילות וולקנית עשירה שאחראית להיווצרות מספר הרי געש מרשימים! חלק מהרי הגעש הם מההרים הבודדים הגבוהים בעולם כמו הקילימנג'רו בטנזניה והר קניה. חלקם הם הרי הגעש פעילים מאוד ומאפשרים הצצה אל בריכות לבה פעילות ושלל תופעות וולקניות מרהיבות כמו הניאראגונגו בקונגו והארטה-אלה במדבר הדנקיל שבאתיופיה. 

עולים ממחנה שירה למגדל הלאבה, דרך מצ'אמה - קילימנג'רו, אפריקה - Wild Travel

בואו לטייל איתנו באפריקה!

המדבר האפריקאי

כמעט חצי משטח היבשת מכוסה במדבריות אין סופיים, דיונות חול עצומות וחיי מדבר יחודיים ומיוחדים. בצפון אפריקה תמצאו את הסהרה - המדבר הגדול בעולם אשר חולש על שטח של יותר מ- 10,000,000 קמ"ר. דרומית מזרחית לסהרה בין אתיופיה, אריתריאה וג'יבוטי תמצאו את מדבר דנקיל המאופיין בפעילות וולקנית ענפה, משטחי גופרית ומלח. אם נמשיך אל הקצה הדרומי של היבשת נמצא את מדבר הקלהרי העצום החולש על יותר משני שליש משטחה של בוצוואנה, על החלק הצפוני של דרום אפריקה ועל מזרח נמיביה. הקלהרי הוא אחד האזורים המפתיעים ביבשת ולמרות מיעוט המשקעים שבו, הוא מאכלס בתוכו מגוון אדיר של בעלי חיים, מהסוריקטות הקטנות דרך אריות שחורי רעמה, הצ'יטה המלכותית ועד לפילי המדבר העצומים! המדבר האחרון אותו נזכיר במאמר הוא מדבר הנמיב - המדבר העתיק בעולם. מדבר הנמיב נמצא בחלקה המערבי של היבשת לאורך החוף האטלנטי בין נמיביה לאנגולה. המפגש של האוקיינוס הקר והעשיר בבעלי חיים ימיים עם דיונות החול האין סופיות יוצר מראות סורייליסטים ועצמתיים שישאירו אתכם ללא מילים.

בת יענה בדיונות של סוסוסוולי במדבר הנמיב, נמיביה אפריקה - Wild Travel

שבטים ותרבויות אפריקאיות

"היבשת השחורה" כפי שקוראים לה במערב מורכבת מאלפי שבטים, מסורות ותרבויות שונות. בכל מדינה תוכלו למצוא בין עשרות למאות שבטים שונים עם סמלים, מסורות ושפה משלהם. חלק מהשבטים יחודיים למדינה מסויימת וחלקם פזורים בין מספר מדינות כמו שבט המסאי ממזרח אפריקה. הנה כמה אזורים בהם תוכלו לחוות את התרבויות המקומיים:

נהר האומו בדרום אתיופיה מאכלס עשרות קבוצות אתניות ושבטים שונים, צבעוניים ומיוחדים. המפורסם שבהם שהוא שבט המורסי - הלבוש המסורתי שלהם מאופיין בצלחת חרס אשר מושחלת בשפה התחתונה של הנשים וצבעי גוף לבנים לגברים של השבט.

צילום פורטרטים - Wild Travel

בצפון טנזניה ודרום קניה חיים המסאי - סימן ההיכר שלהם הוא לבוש הטוגה המשובצת האדומה ועדרי הבקר העצומים. גברי השבט נמדדים בכמות ראשי הבקר שלהם וככל שהעדר שבבעלות הגבר גדול יותר כך הוא רשאי לשאת יותר נשים. המסאי חיים בשלום עם הטבע וכיוון שהתזונה שלהם מבוססת על חיות המרעה ולא על צייד הממשלות מאפשרות להם לחיות בקרבת השמורות ובאזורי השימור. 

ציידים לקטים - באפריקה ניתן למצוא שבטים החיים כציידים לקטים בשני אזורים. בטנזניה תמצאו את שבטי ההדזאבה והדטוגה סביב אגם איאסי, באזור הקלהרי (דרום אפריקה, בוצואנה ונמיביה) תמצאו שת שבטי ה"בושמנים" או בשמם האחר שבטי ה"סאן".

נמיביה - Wild Travel

חופים מושלמים ואיים טרופיים 

אפריקה ידועה בשמורות הסוואנה, יערות הגשם והמדבריות שבה. הרבה אנשים לא יודעים שבאפריקה ובאיים המקיפים אותה ניתן למצוא חופים מושלמים עם מי טורקיז, חול לבן, עצי קוקוס מרשימים וריפים יפיפיים של אלמוגים. בטח כולכם שמעתם על זנזיבר - אי קטנטן ונגיש השייך לטנזניה בו תוכלו לנפוש באחד ממאות אתרי הנופש המפנקים, לחוות את התרבות המקומית ולצאת לצילילות, שנורקל ופעילות ימית בחופים של האי. ממזרח ליבשת באוקיינוס ההודי שוכן האי מדגסקר - אי עצום (הרביעי בגודלו בעולם!) ומיוחד בוא ניתן למצוא מגוון אדיר של מיני בעלי חיים אנדמיים, יחודיים לאי כמו הלאמורים, נופים עוצרי נשימה וחופים מושלמים! נמשיך מזרחה אל האוקיינוס ההודי, שם נמצא את ארכיפלג סיישל - קבוצה של 115 איים טרופיים מרשימים ביופים המוקפים בשוניות אלמוגים מרהיבות ויחודיות. אזור מושלם לנופש, צלילה וספורט ימי. 

אם חווית צלילה מטורפת היא המטרה שלכם אז אסור לכם לפספס את מרוץ הסרדינים לאורך החוף הצפוני של דרום אפריקה ולחופה של מוזמביק בין מאי ליולי - דמיינו להקת סרדינים כל כך גדולה שהיא מושכת את כל טורפי האוקיינוס לנקודה אחת באותו הזמן - מאות דולפינים, לוויתנים, כרישים וציפורי ים עטים על הסרדינים מכל כיוון ואתם צוללים בלב ההתרחשות! בקצה היבשת בקייפ הדרומי נוצר מפגש בין האוקיינוס ההודי הטרופי לאוקיינוס האטלנטי הקר והעשיר בפלנקטון. החיבור בין האוקיינוסים יוצר עושר ימי שמושך אלפי יונקים ימיים (כגון אריות ים) בעקבותיהם מגיעים כרישים גדולים להנות מן השפע. במפרצים ממזרח לקייפטאון תוכלו לצאת להפלגות בעקבות מושבות אריות הים, הכרישים הגדולים והלוויתנים. בנוסף ניתן למצוא שם פינגווינים (כן-פינגווינים באפריקה!) אשר מקננים על החוף. 

זנזיבר - נונגווי, החוף הצפוני - Wild Travel

לסיכום

אפריקה היא יבשת אדירה, מיוחדת וממכרת. המראות, הריחות וההרפתקאות שתמצאו בה יגרמו לכם לרצות לחזור שוב ושוב. אם אתם אוהבי פינוקים, מלונות יוקרה ואוכל טוב, אם אתם אוהבי שטח, טיפוס הרים והרפתקאות, אם אתם צוללנים, צלמי בעלי חיים, גולשים או פשוט אוהבי הרפתקאות וטבע אפריקה היא היבשת בשבילכם!

כתב: יואל שליין
צילום: יואל שליין ותומר רצאבי

אפריקה - מידע שימושי

  • שפות: משתנה ע"פ המדינה, אנגלית נפוצה ברובן
  • ויזה לישראלים: יש צורך בחלק מהמדינות
  • חיסונים: יש צורך
  • מטבע: ע"פ המדינה

למאמרים נוספים