שנ"צ קצר על השלג, מסע אופנועים בלפלנד - Wild Travel

ביגוד וציוד מומלץ להפלגות באנטארקטיקה, שפיצברגן ואזורי הקטבים

אם אתם מתכננים לעשות טיול או הפלגה באזורי הקטבים כמו אנטארקטיקהשפיצברגן, גרינלנד, צפון קנדה ובאופן כללי באזורי הקטבים - חשוב מאוד שתצטיידו היטב! כישראלים אנחנו פחות מורגלים למזג אוויר וקור קיצוני שיכול לשרור באזורים הללו ולכן חשוב להתכוננן כמו שצריך ולקחת ביגוד וציוד מתאים שיעשה לנו את הטיול נוח ונעים. מה לקחת? כמה לארוז? כל התשובות בהמשך.

מה הטמפרטורות ומזג האוויר הצפוי?

מזג האוויר באזורי הקטבים מאוד שונה ממזג האוויר הנוח יחסית שיש לנו בישראל והוא מאוד משתנה מעונה לעונה. במהלך החורף באזורי הקוטב הצפוני הטמפרטורות יכולות להגיע למינוס 40-50 מעלות ובאנטארקטיקה אפילו למינוס 80 מעלות. זה פחות צריך להדאיג אתכם כיון שהעונה העיקרית בה מטיילים באזורים הללו היא הקיץ (סביבות מאי עד אוגוסט באזורי הקוטב הצפוני ונובמבר עד מרץ באנטארקטיקה). גם בשיא עונת הקיץ הטמפרטורות באזורי הקטבים עדיין הרבה יותר קרות ממה שאנחנו מכירים והן יכולות לנוע ממינוס 5-10 מעלות בימים קרים יותר ועד 10 מעלות בימים חמימים יותר. מלבד הטמפרטורות הממוצעות חשוב לקחת בחשבון שתמיד יכולים להיות שינויים לא צפויים ולהתכונן בנוסף לרוחות ואפילו לגשם (נדיר מאוד, אך אפשרי).

ביגוד מומלץ

באופן כללי השיטה הכי יעילה להתכונן למזג אוויר קר וקיצוני היא לוודא שיש לנו ביגוד מתאים, בכמות מספקת וכזה שיאפשר לנו להוסיף או להוריד שכבות בהתאם לצורך. כשמדובר על ביגוד לקור מאוד מומלץ להצטייד בביגוד תרמי - ביגוד מחמם שגם מנדף זיעה וישמור על חום הגוף בצורה נוחה ונעימה. לכל אחד יש רגישות שונה לקור ולכן יש אנשים שירגישו שם נעים עם 2-3 שכבות של ביגוד ויש אנשים שיצטרכו 4-5 שכבות מחממות. 

הליכה רגלית בחופי האי שפיצברגן - Wild Travel

רגליים והנעלה

כדי לשמור על הרגליים שלכם חמות ויבשות מומלץ להצטייד במספר זוגות גרביים מחממות שמתאימות לטיולים ופעילות. תוכלו למצוא גרביים כאלה בכל חנויות הטיולים השונות. שימו לב שכדאי לרכוש גרביים מחממות מאוד (לדוגמה גרבי סקי) ולא "סתם" גרביים עבות שמתאימות לחורף בישראל, אם תמצאו כאלה שהן גם מנדפות זה מצוין. מומלץ גם להצטייד בגרביים רגילות דקות יותר לחימום ובידוד נוסף. מלבד הגרביים חובה להצטייד בנעליים סגורות וטובות, מומלץ עם סוליה בולמת זעזועים וחזקה ועמידות לרטיבות - רוב נעלי הטיולים/הייקינג שתמצאו בחנויות טיולים יהיו טובות. ברוב ההפלגות לאנטארקטיקה ואזורי הקוטב הצפוני תקבלו בהשאלה מגפיים מיוחדים לפעילות הרגלית בחופים אליהם תרדו, אך בזמן השהייה על האוניה ובמיוחד כשנמצאים בסיפונים החיצוניים צריך נעליים סגורות טובות. עבור השהייה באוניה עצמה (האוניות מחוממות כמובן לטמפרטורה נוחה) מומלץ להביא נעליים קלות יותר כמו נעלי ספורט ואפילו סנדלים.

פלג גוף עליון ותחתון - שכבת בסיס

שכבת הבסיס שנלבש כדי להתחמם היא אחת החשובות ביותר ורצוי שהיא תהיה נעימה, מחממת ומנדפת זיעה. מומלץ בעיקר להצטייד במספר זוגות של גופיות וגטקעס תרמיים אותם נוכל ללבוש אחד על השני, יש כאלה שיסתפקו בשכבה אחת ויש כאלה שיעדיפו כמה בהתאם לרגישות שלכם לקור.

פלג גוף עליון ותחתון - שכבת אמצע

מעל שכבות הבסיס שלבשנו נוכל לשם ביגוד נוסף שאת חלקו כנראה יש לרובנו בבית - מכנסי טיולים נוחות, טיץ, סווצ'ר, פליז דק ופליז חם.

הליכה רגלית בחופי האי שפיצברגן - Wild Travel

פלג גוף עליון ותחתון - שכבה חיצונית

השכבה החיצונית שנלבש בהתאם למזג האוויר היא זו שמגנה עלינו מפני רוחות ורטיבות ולכן מומלץ להצטייד לדוגמה במעיל איכותי עמיד נגד רוח ומים. גם פה ישנן כמה אפשרויות שתוכלו לבחור בהתאם לשאר הציוד שלכם - מכנסי סקי או מכנסי טיולים עם פנימית פליז, ג'קט מחמם נגד רוח, מעיל או מכנסיים דקים נגד גשם ורוח וכו'.

ביגוד מחמם לקצוות הגוף

בנוסף לבגדים שמחממים את עיקר הגוף שלנו, חשוב לזכור לקחת גם ציוד מחמם לשאר האזורים שהם לא פחות חשובים לנוחות ולתפקוד שלנו - כובע צמר/פליז חם לראש, חמצוואר או צעיף, לידיים מומלץ להצטייד בזוג כפפות עדינות שיאפשרו לכם להשתמש בידיים לתפעול של דברים (שימוש במצלמה, פתיחה וסגירה של תיק או ריצ'רצ'ים) וזוג כפפות עבות יותר לחימום טוב.

הליכה רגלית בחופי האי שפיצברגן - Wild Travel

ציוד נוסף

בין הדברים הנוספים שמומלץ לקחת הם - משקפי שמש, קרם הגנה, תיק קטן/בינוני, שקע חשמל אוניברסלי ומפצל, פנס או פנס ראש ובגד ים (למקרה שתרצו לעשות טבילה קוטבית!).

ציוד צילום

מעבר לבגדים, אין ספק שתרצו לתעד ולצלם את החוויה המדהימה שתעברו באזורי הקטבים שהם יוצאי דופן ובלתי נשכחים! בין אם אתם מצלמים בסמארטפון, גופרו או מצלמה מקצועית, מומלץ להצטייד במצלמה שתהיה לצדכם במהלך הטיול. לבעלי המצלמות הקטנות (סמארטפון, גופרו, מצלמה קומפקטית) מומלץ בעיקר לקחת מספר כרטיסי זכרון וסוללה נוספת להחלפה אותה נשמור קרוב לגוף למקרה שהסוללה שבמצלמה קפאה והפסיקה לתפקד. לבעלי המצלמות המקצועיות יותר מומלץ לקחת מגוון של עדשות (מעדשות רחבות לצילום נוף ועד עדשות זום ו- Tele לצילום בעלי חיים), סוללות נוספות, כרטיסי זכרון ותיק נוח לנשיאת הציוד והליכה. בספינות עצמן כמובן שיש אפשרות להטעין סוללות ותמיד אפשר להשאיר ציוד בחדר אם לא תרצו לקחת את כל הציוד להליכות רגליות. מומלץ בחום לקרוא את המאמר שלנו על צילום בתנאי קור!

הפיורדים הנורבגים בצפון לפלנד - Wild Travel

לסיכום

הכנה נכונה של ביגוד וציוד מתאים לטיול באזורי הקטבים יעשה לכם את הטיול נוח, נעים, כיפי ויאפשר לכם לטייל בנוחות ולהנות מהשטח והטבע המדהים שמסביב. לרובנו יש לפחות חלק מהביגוד והציוד המתאים בבית שאפשר להשתמש בו, אבל חשוב גם לוודא שיש לנו ביגוד איכותי שמתאים באמת ליעד אליו אנחנו מטיילים כדי שיהיה לנו נוח.

כתב: תומר רצאבי
צילום: תומר רצאבי ויואל שליין

הצטרפו למגוון ההפלגות שלנו בקטבים!