M/V Plancius - ספינת הפלגה לשפיצברגן ואנטארקטיקה Wild Travel

אנטארקטיקה - שאלות ותשובות על כל הנושאים החשובים

אנטארקטיקה היא ללא ספק אחד מיעדי הטיול הכי מבודדים ונחשקים בעולם. בימים עברו לטייל לאנטארקטיקה היה דבר אפשרי רק ליחידי סגולה, בעיקר עקב מיעוט הטיולים שיצאו לקוטב הדרומי ועלויות גבוהות מאוד. בימינו אפשר כבר למצוא מגוון גדול של הפלגות, ספינות ומסלולי טיול המאפשרות לרוב המטיילים להגיע לשם ולחזות בטבע הפראי של הקוטב הדרומי.

איפה אנטארקטיקה נמצאת?

אנטארקטיקה היא היבשת החמישית בגודלה בעולם והיא נמצאת בקוטב הדרומי. היבשת הכי קרובה אליה היא דרום אמריקה. השטח היבשתי של אנטארקטיקה הוא כ- 14 מיליון קמ"ר.

מהו מזג האוויר באנטארקטיקה?

מזג האוויר באנטארקטיקה תלוי בעונה בשנה והשינויים הם מאוד קיצוניים. עונות השנה שם הפוכות ושונות ממה שאנחנו מכירים בישראל, כיון שאנטארקטיקה נמצאת בקוטב של חצי הכדור הדרומי. הקיץ הוא בחודשים דצמבר עד פברואר והטמפרטורות לרוב נעות בין 0 ל- 10 מעלות באזורים שקרובים לים (בפנים היבשת קר יותר). חודש מרץ הוא עונת סתיו קצרה בה הטמפרטורות מתחילות לרדת. מחודש אפריל ועד אוקטובר יש חורף, הטמפרטורות יורדות מתחת לאפס ומגיעות ל 30- באזורים הקרובים לים ועד 80- ואף יותר בחלקים הפנימיים. חודש נובמבר הוא אביב קצר בו הטמפרטורות שוב מתחילות לעלות לכיוון האפס.

אילו בעלי חיים אפשר לראות שם?

רוב בעלי החיים מגיעים לאנטארקטיקה בקיץ, כדי להנות מהשפע העונתי המושפע מנוכחות מוגברת של השמש ועליית הטמפרטורות. בין בעלי החיים שתוכלו לראות שם בתקופה הזו הם לוויתנים (כחולים, מינקי, אורקה, גדולי סנפיר, אפורים ועוד), פינגווינים (כ- 8 מינים שונים), כלבי ים (כולל כלב הים הנמרי שנחשב לטורף היחיד ממין זה), ציפורים ארקטיות נודדות ממינים שונים ועוד.

מהי העונה המומלצת לטייל באנטארקטיקה?

עונת הטיולים לאנטארקטיקה בה יוצאות מרבית הפלגות היא הקיץ של חצי הכדור הדרומי. תוכלו למצוא הפלגות החל מסביבות נובמבר ועד מרץ. החודשים שנחשבים לשיא העונה הם דצמבר עד פברואר. בתקופה זו ים הקרח המקיף את היבשת נפתח ומאפשר גישה אל היבשת עצמה וחצי האי האנטארקטי, הטמפרטורות עולות והן יחסית נוחות, זו כמובן התקופה בה תוכלו לראות את הכמויות הגדולות ביותר של בעלי חיים שם.

איך מגיעים לשם?

ישנן 2 דרכים עיקריות להגיע לאנטארקטיקה - בהפלגה או בטיסה. מרבית ההפלגות וגם הטיסות יוצאות מהעיירה אושוואיה בארגנטינה.

איך מטיילים באנטארקטיקה?

מרבית הטיולים לאנטארקטיקה הן הפלגות. יש מגוון גדול מאוד של ספינות ומסלולים שונים. רוב הטיולים הם באורך של 10-30 ימים. במסלולים הקצרים לרוב יוצאים מאושוואיה בארגנטינה, מפליגים היישר לאנטארקטיקה, מבלים שם כמה ימים וחוזרים לאושוואיה. בהפלגות הארוכות יותר מבקרים גם באזורים נוספים כמו איי פוקלנד, איי דרום ג'ורגי'ה, ים וודל ועוד.

אילו סוגי פינגווינים אפשר לראות שם?

ישנם 8 סוגי פינגווינים החיים ומקננים ביבשת והאיים הסובבים אותה - הפינגווין הקיסרי, פינגווין מלכותי, פינגווין אדלי, פינגווין ג'נטו (לבן אוזן), פינגווין רצועת הסנטר (Chinstrap), פינגווין מקרוני (פינגווין הסלעים), פינגווין מצוייץ מערבי (Rockhopper) ופינגווין מגלן.

מה ההפלגות כוללות?

מרבית ההפלגות כוללות הכל מתחילת ההפלגה ועד סופה - לינה, ארוחות, פעילויות של ירידה לחופים, שיט בסירות זודיאק ועוד. מה שלרוב אינו כלול הן הטיסות הבינלאומיות ולינה לפני/אחרי ההפלגה.

אפשר לראות לוויתנים?

יש סיכוי גבוה מאוד לראות לוויתנים באזור, בעיקר בעונת הקיץ. בין מיני הלוויתנים שתוכלו לראות הם לוויתנים גדולי סנפיר, אורקות (לוויתן "קטלן" הנחשב סוג של דולפין), לוויתן מצוי, לוויתן כחול, לוויתן מינקי, לוויתן ראשתן ועוד.

ההפלגות מגיעות גם לאיי פוקלנד ודרום ג'ורג'יה?

כן! ההפלגות המקיפות שאורכן כ- 19-20 ימים מגיעות גם לאיי פוקלנד ודרום ג'ורג'יה. ההפלגות הקצרות יותר שאורכן 9-10 ימים מגיעות רק לחצי האי האנטארקטי.

מאיפה יוצאות הפלגות לאנטארקטיקה?

מרבית ההפלגות יוצאות מהעיירה אושוואיה בחלקה הדרומי של ארגנטינה.

הצטרפו להפלגות שלנו באנטארקטיקה!

איך גילו את אנטארקטיקה?

הדיווח הראשון שמתועד ונחשב כאמין היה במהלך מסע מחקר רוסי במאה ה- 19 אותו יזם הצאר אלכסנדר הראשון.

האם אנטארקטיקה היא מדינה?

אנטארקטיקה אינה נחשבת למדינה ואינה שייכת לאף מדינה, ע"פ אמנה בינלאומית החתומה ע"י 45 מדינות.

האם יש חושך באנטארקטיקה?

בהחלט כן! באופן כללי ובהתאם לאזור, החל מאמצע חודש מרץ ועד לסוף חודש אוגוסט השמש אינה זורחת כלל.

איזה ביגוד מומלץ לטיולים שם?

למרות שעונת הטיולים היא הקיץ, עדיין מדובר על "קיץ" יחסית קר ושונה מאוד ממה שאנחנו מכירים. הטמפרטורות הממוצעות בעונה זו הן לרוב בין 0 ל- 10 מעלות ולכן מומלץ להצטייד בביגוד חם עם מספר שכבות שתוכלו להתאים ע"פ מזג האוויר. בין הפריטים המומלצים הם ביגוד תרמי ארוך ומנדף זיעה, מעיל או פליז מחמם עם עמידות לרוח ומים, נעלי טיולים סגורות וטובות, משקפי שמש, כובע חם וכובע לשמש, גרביים חמות, כפפות ועוד. לחצו לקריאת המאמר המורחב שלנו על ביגוד וציוד מומלץ לקטבים.

צריך חיסונים?

לא. אין צורך בחיסונים לפני הגעה לאנטארקטיקה, אך תמיד מומלץ להתייעץ עם גורם מוסמך כמו מרפאת מטיילים, במיוחד אם תגיעו לאזורים אחרים לפני זה.

יש אנשים שחיים שם?

כן ולא. באופן עקרוני אסור לגור או להקים בית קבע באנטארקטיקה, אך קבוצות ואנשים העוסקים במחקר מורשים להשאר שם לפרקי זמן יחסית ארוכים ומוגבלים.

איפה מבקרים בטיולים לשם?

כל הטיולים לאנטארקטיקה מגיעים לחצי האי האנטארקטי. בהפלגות מורחבות יותר מגיעים גם ליעדים נוספים סביב אנטארקטיקה כמו ים וודל, איי פוקלנד, איי דרום ג'ורג'יה, איי שטלנד הדרומיים, ים רוס ועוד.

מהו מעבר דרייק?

מעבר ימי שהינו נקודת המפגש בין האוקיינוס השקט לאטלנטי בקצה הדרומי של יבשת דרום אמריקה. בגלל הערבוב והתנועה שנוצרת בין מים בטמפרטורות שונות באזור זה, הוא ידוע כאזור שיש בו ים סוער.

כתב: תומר רצאבי