מסע לאנטארקטיקה - Wild Travel

מזג האוויר באנטארקטיקה

תתכוננו לזה - הולך להיות קר, אבל אולי קצת פחות ממה שחשבתם! אנטארקטיקה היא המקום בו תמצאו את הטמפרטורות הכי קרות בעולם שיכולות להגיע אפילו למינוס 80 מעלות במהלך החורף, אבל הזמן העיקרי בו רוב המטיילים מגיעים לאנטארקטיקה הוא הקיץ בו הטמפרטורות יחסית נעימות ויכולות לנוע בין מינוסים בודדים לבין 10-15 מעלות בימים חמים מאוד. לפני שמתכננים טיול לאנטארקטיקה מומלץ להכיר את האקלים הממוצע שלה, עונות השנה, מזג אוויר, מתי כדאי לטייל ואיך להצטייד.

הקוטב הדרומי והשמש

עונות השנה ומזג האוויר של כל מקום בעולם מושפעים באופן ראשוני ממיקומם בכדור הארץ והזוית שלהם אל מול השמש. מקומות שנמצאים על קו המשווה לדוגמה נחשפים לכמות שמש זהה במהלך כל השנה ולכן מזג האוויר והטמפרטורות שם יחסית יציבות ודומות במהלך כל חודשי השנה (אקלים טרופי וסאב טרופי). ככל שנצפין או נדרים מקו המשווה, נתחיל לראות אקלים שמאופיין בעונות השנה הקלאסיות - קיץ, חורף, סתיו ואביב (אקלים ממוזג). באזורי הקטבים האקלים נהיה קיצוני יותר וכך גם עונות השנה. בקטבים עונות המעבר (סתיו ואביב) הן קצרות מאוד ולעומתן החורף והקיץ יותר ארוכים ומובחנים (אקלים קוטבי).

בגלל מיקומם הקיצוני והזווית הנטויה בה פונה כדור הארץ לכיוון השמש, אזורי הקטבים נחשפים אל השמש בזוית נמוכה יותר באופן כללי במהלך כל השנה ולכן הם יחסית קרים לאורך כל השנה. הקוטב הדרומי חשוף בצורה מקסימלית אל השמש במהלך חודש דצמבר ובצורה מינימלית במהלך חודש יוני, הקוטב הצפוני להיפך. לכן באופן כללי עונות השנה של חצי הכדור הצפוני והדרומי הן הפוכות. 

תרשים סכמטי של כדור הארץ והשמש בעונת הקיץ הצפוני וחורף דרומי - Wild Travel

דוגמה למיקום זוית ומיקום כדור הארץ מול השמש במהלך הקיץ הצפוני והחורף הדרומי. שימו לב שהזווית של צפון כדור הארץ נוטה לכיוון השמש ואזור זה מקבל יותר אור. דרום כדור הארץ לא נוטה לכיוון השמש ולכן לא מקבל אור.

תרשים סכמטי של כדור הארץ והשמש בעונת הקיץ הדרומי וחורף צפוני - Wild Travel

דוגמה למיקום זוית ומיקום כדור הארץ מול השמש במהלך הקיץ הדרומי והחורף הצוני. שימו לב שהזווית של צפון כדור הארץ לא נוטה לכיוון השמש ואזור זה לא מקבל אור. דרום כדור הארץ נוטה לכיוון השמש ולכן מקבל יותר אור.

קרחון צף בים האנטארקטי - Wild Travel

מחפשים טיול לאנטארקטיקה או שפיצברגן?

העונות של אנטארקטיקה

אנטארקטיקה היא היבשת החמישית בגודלה בעולם והיא נמצאת בקוטב הדרומי של כדור הארץ. בגלל מיקומה בקוטב הדרומי, מזג האוויר באנטארקטיקה קיצוני מאוד ושונה ממה שאנחנו מכירים ביעדים אחרים בעולם. מזג האוויר באנטארקטיקה מושפע מהזוית היחסית קיצונית שלה אל מול השמש במהלך השנה, רוחות וזרמי אוקיינוס. העונות באנטארקטיקה הפוכות בחודשי השנה שלהן ממה שאנחנו מכירים בישראל (שנמצאת בחצי הכדור הצפוני) והן יותר קיצוניות בגלל המיקום של היבשת בקוטב הדרומי, מה שגורם לעונות המעבר (אביב וסתיו) להיות קצרצרות ולא משמעותיות. באופן הכללי באנטארקטיקה הקיץ הוא בחודשי דצמבר עד פברואר, מרץ היא עונת סתיו קצרה, אפריל עד אוקטובר הוא החורף, נובמבר הוא אביב קצר.

קיץ - הקיץ באנטארקטיקה נמשך מחודשים דצמבר עד פברואר. בחודשים אלו יש אור יום במהלך כל שעות היממה כמעט. באמצע דצמבר השמש נמצאת בשמיים במהלך כל היום ואינה שוקעת. הטמפרטורות בתקופה זו הן הגבוהות ביותר, בחלק הפנימי של היבשת הן עדיין מאוד קרות (מינוס 25 עד מינוס 45), אך בחלקים החיצוניים וחצי האי האנטארקטי הן נעות בין 0 ל- 10 מעלות בממוצע. הקיץ היא העונה בה החיים באנטארטיקה נמצאים בשיאם! ים הקרח המקיף את היבשת נעלם וישנה גדילה מואצת של פלנקטון במים שהוא הבסיס של כל שרשרת המזון באזור. עם גדילת הפלנקטון מתרחבת גם הגעתם ופעילותם של שאר בעלי החיים באנטארקטיקה כמו דגים, ציפורים ארקטיות, פינגווינים, כלבי ים ולוויתנים מסוגים שונים כמו לוויתנים גדולי סנפיר, מינקי, לוויתנים קטלנים ועוד. בגלל השילוב של ים הקרח שהפשיר ומאפשר גישה לחלקה הצפוני של היבשת, טמפרטורות נוחות וריבוי בעל חיים, הקיץ היא עונת השיא בה מומלץ לטייל באנטארטיקה!

מסע לאנטארקטיקה - Wild Travel

סתיו - בחודש מרץ כמות האור במהלך היום הולכת ודועכת והחורף מתחיל לתת את אותותיו לאט לאט. עם ירידת האור גם הטמפרטורות הולכות ויורדות, אך הן עדיין לא קרות מספיק כדי להקפיא שוב את הים הסובב את היבשת. בתקופה זו אנטארקטיקה עדיין נגישה למטיילים, ובמיוחד האזורים דרומית לחצי האי האנטארקטי שהפשירו ועדיין לא התחילו לקפוא מחדש. זו תקופה מצוינת לבקר באזור ים וודל ולצפות בלוויתנים ופינגווינים שעדיין נמצאים באזור.

אנטארטיקה - Wild Travel | photo by Ocean Wide expeditions

חורף - החל מאפריל הטמפרטורות ממשיכות לרדת במהירות והחורף משתלט על אנטארטיקה. הימים נהיים קצרים מאוד ובחודש יוני השמש כלל לא זורחת. בפנים היבשת הטמפרטורות יכולות לרדת עד כמינוס 80 מעלות. בפנים האי לעיתים מנשבות רוחות קטבקטיות הנוצרות מאוויר קר באזורים גבוהים שנע לאזורים נמוכים, הן יכולות להגיע למהירות של עשרות עד מאות קילומטרים בשעה. בחצי האי האנטארקטי קר פחות, אך עדיין מדובר בטמפרטורות של מינוס עשרים עד מינוס שלושים. זוה התקופה בה רוב בעלי החיים עוזבים את מימי וחופי היבשת. המים שמסביב לאנטארקטיקה קופאים ולוכדים את היבשת עצמה בים קרח עצום שמקיף אותה. היצורים היחידים שנמצאים באנטארטיקה במהלך החורף הם בני אדם (לרוב חוקרים המצאים בתחנות מחקר) ופינגווינים קיסריים המקננים שם במהלך החורף. בחורף ניתן לראות את זוהר הקוטב הדרומי באנטארטיקה (ממש כמו הזוהר הצפוני בחלקו הצפוני של כדור הארץ), אבל בגלל מזג האוויר הקיצוני רק מעט אנשי המחקר שנמצאים באזור יראו אותו.

פינגווין קיסרי באנטארקטיקה - Wild Travel

אביב - לקראת אוקטובר השמש חוזרת אט אט להאיר, הימים מתארכים והטמפרטורות עולות. ים הקרח מתחיל להפשיר ובעלי החיים מתחילים לחזור לאזור כדי לנצל את שפע המזון שיגיע לקראת הקיץ. נובמבר היא עונה מצוינת להתחיל לטייל באנטארקטיקה ובמיוחד באיי פוקלנד ואיי דרום ג'ורג'יה הנמצאים צפונית ליבשת.

אנטארטיקה - Wild Travel | photo by Ocean Wide expeditions

מתי מומלץ לטייל באנטארקטיקה?

כמו שכנראה כבר הבנתם, הקיץ היא העונה המומלצת לטייל באנטארקטיקה! בתחילת הקיץ ים הקרח הסובב את היבשת מפשיר ומאפשר גישה ליבשת, לחצי האי האנטארקטי ולאיים הסובבים אותה. מזג האוויר הוא הכי נוח בתקופה זו, וזו וגם העונה שבה תראו הכי הרבה מגוון וכמויות של בעלי חיים באזור כמו פינגוויניםלוויתנים, כלבי ים ומינים שונים של ציפורים. הדרך הכי נפוצה לטייל באנטארקטיקה היא בהפלגות שרובן יוצאות מהעיר אושוואייה בקצה הדרומי של ארגנטינה. ישנן הפלגות ישירות לאנטארקטיקה שאורכות כ 10-11 ימים וישנן הפלגות ארוכות יותר של 19-21 ימים שכוללות גם ביקורים באיי דרום ג'ורג'יה, איי פוקלנד ואזורים נוספים. באופן כללי רוב ההפלגות יוצאות מחודש נובמבר ועד חודש מרץ כששיא העונה היא בד"כ בדצמבר עד פברואר.

אנטארקטיקה - Wild Travel

איך מומלץ להצטייד להפלגה באנטארקטיקה?

כיון שגם בעונת הקיץ יחסית קר באנטארטיקה (במיוחד עברנו כישראלים שלא מורגלים בטמפרטורות מאוד קרות) יש צורך להצטייד בביגוד חם כדי שנוכל להנות מהטיול בבטחה ובנוחות. מומלץ להצטייד במספר שכבות של ביגוד מחמם וביגוד תרמי מנדף זיעה, מעיל טוב נגד רוח ומים, נעלי טיולים סגורות וחזקות, משקפי שמש, קרם הגנה ועוד. תוכלו לקרוא על כך בהרחבה במאמר שלנו על ביגוד וציוד מומלץ להפלגות באנטארקטיקה, שפיצברגן ואזורי הקטבים.

לסיכום

כמו בכל טיול לחו"ל חשוב מאוד להכיר את האקלים, העונות ומזג האוויר של המקום אליו אנחנו מתכננים לטייל ולהבין מתי כדאי לטייל שם, מה צפוי לנו מבחינת מזג האוויר ואיך צריך להצטייד בהתאם. כשמדובר על אזור מיוחד וקיצוני כמו אנטארקטיקה או אזורי קטבים אחרים זה אפילו חשוב אף יותר! אנטארקטיקה היא אחד היעדים הכי מיוחדים בעולם ומומלץ לדעת עליה כמה שיותר כדי להנות מטיול של פעם בחיים.

כתב: תומר רצאבי