קוליברי ניזון מצוף ביער גשם, מתוך טיול צילום טבע לקוסטה ריקה - Wild Travel

קוסטה ריקה - כל מה שרצית לדעת

מהאוקיינוס הפסיפי דרך רכס ההרים הגעשיים ועד לים הקאריבי, קוסטה ריקה היא גן עדן אקולוגי! בין אם אתם חובבי אקסטרים, טבע מרהיב, חופים טרופיים או בעלי חיים מיוחדים, כאן תוכלו למצוא הכל מהכל בקצב ה- pura vida (חיים טהורים) המהפנט.

מיקום וגאוגרפיה

קוסטה ריקה נמצאת במרכז אמריקה. היא גובלת עם ניקרגואה בצפון, הים הקאריבי במזרח, פנמה בדרום מזרח ובאוקיינוס השקט במערב ובדרום מערב. המדינה מתפרשת על פני יותר מ50 אלף קמ"ר ונמצאת במצר היבשה המחבר בין דרום וצפון אמריקה. בקוסטה ריקה גרים מעל ל- 5 מיליון איש ורובם אירופאים או מסטיסוס (בני תערובת לבנים - ילידים) נוצרים. במדינה משתרע רכס הרים געשיים פעילים כמעט לכל אורכה ויוצרת הפרדה בין רצועת החוף של האוקיינוס השקט לבין זו של ים הקאריבי.

סיור ביער גשם על גשרים תלויים בקוסטה ריקה - Wild Travel

מזג אוויר בקוסטה ריקה

קוסטה ריקה נהנית ממזג אויר חם לאורך כל השנה! בגלל מיקומה באזור קו השווה, המדינה מאופיינת באקלים טרופי. העונות במדינה מתחלקות לעונה היבשה, בין דצמבר לאפריל, והעונה הרטובה מתחילה במאי ונמשכת עד נובמבר. הטמפרטורות במדינה נשארות יחסית קבועות 26-29 צלזיוס בכל העונות בשנה. העונה הפופולארית בקרב חובבי האקסטרים היא העונה היבשה. עם זאת, קוסטה ריקה מושכת אליה תיירים כל השנה! צפרים שתרים אחר ציפור הקצאל (שהיא הציפור הלאומית של קוסטה ריקה) או שרוצים לחזות בבקיעתם של צבי ים יעדיפו להגיע בסביבות אוקטובר - נובמבר. בכל זמן בשנה ניתן לראות מינים שונים של בעלי חיים מיוחדים במדינה ולכן, העונה המומלצת עבורכם היא בהתאם למה שאתם מבקשים לחוות. 

איך מטיילים בקוסטה ריקה?

לקוסטה ריקה ניתן להגיע בכל הדרכים - דרך היבשה מהמדינות השכנות, בטיסות מכל העולם או דרך הים בהפלגה. ההתניידות בתוך קוסטה ריקה היא מאוד קלה, ניתן להתנייד בעזרת אוטובוסים, מוניות, טרמפים השכרת אופנועים או רכבים או לקחת טיסות מקצה אחד לאחר של המדינה. חלק מדרכים במדינה הן דרכים סלולות ובמצב טוב ובחלקים אחרים של המדינה הנסיעה היא על שבילי עפר. עם זאת, התחבורה הציבורית בקוסטה ריקה יחסית מפותחת וניתן למצוא קווים רבים העוברים בין העיירות ואתרי התיירות.

צילום: יואל שליין

אטרקציות, שמורות ומקומות שאסור לפספס

לא משנה אם אתם חובבי אקסטרים, טבע או בעלי חיים. בקוסטה ריקה תוכל למצוא הכל מהכל! יותר מ- 25 אחוז משטחה של קוסטה ריקה הוגדר שמורת טבע ומוגן ע"י SINAC- המערכת הלאומית לאזורי שימור ולכן זכתה בתואר "המדינה הירוקה ביותר" לשנת 2009 ולכן, תוכלו למצוא פארקים לאומיים רבים, שמורות ביולוגיות ואזורי שימור לחיות בר. חובבי האקסטרים ימצאו חופים מושלמים לגלישת גלים, רוח וקיט, ביערות הגשם בהרים תוכלו למצוא פעילות קאנופי (אומגה), גשרים תלויים, קניונינג (סנפליג מפלים) ורפטינג בדרגות שונות.

הפארק הלאומי טורטוגרו - אחת מהשמורות המפורסמות ביותר היא שמורת טורטוגרו- 190 קמ"ר של יערות גשם טרופיים חוף ים מטריף ותעלות שיט המחברות בין שני החלקים. חלק מהתיירים מגיעים למקום בגלל המגוון העצום של בעלי החיים באזור כמו תנינים, לטאות, יונקים קטנים, קופים, נחשים, פרפרים, טוקאנים, מקאו ירוק ועוד ציפורים רבות ומיוחדות. ברחבי השמורה, בין הנחלים הרבים ביער הגשם ובסביבתו, תוכלו לצאת לשייט בקאייקים או לטייל בתעלות בעזרת סירות ממונעות ולצפות בבעלי החיים. רבים מהתיירים מגיעים בעיקר כדי לראות את צבי הים המגיעים לחוף הקריבי על מנת לקנן ולהטיל ביצים. אזור החוף מוגדר כשמורה ותושבי האזור מקדישים את עצמם להגנה ושמירה על צבי הים. 

קוסטה ריקה - Wild Travel

הפארק הלאומי מנואל אנטוניו - רצועת חוף יפיפייה באוקיינוס השקט שמתהדרת במי טורקיז וחול לבן, ולאורכה פזורים עצי קוקוס שעליהם קופי קפוצ'ין לבני פנים, קופי סנאי ושאגנים המתנדנדים בין צמרות העצים. אף על פי ששטח הפארק הוא רק 16 מ"ר יש המון מה לראות! הרבה מטיילים מגיעים לכאן כדי לגלוש, לנהוג באופנועי ים, לשנרקל בין שוניות אלמוגים ולראות דגים מיוחדים ואף דולפינים ולוויתנים! כמו כן, רבים מגיעים כדי לטייל ביער הגשם הנושק לקו החוף ולראות זוחלים, יונקים קטנים ויותר מ-350 מני ציפורים.

העיר לה פורטונה וסביבתה - העיר לה פורטונה התפתחה לאחד ממוקדי העניין המרכזיים בקוסטה ריקה! העיר עצמה מלאה במסעדות איכותיות ובתי מלון בוטיקים. מסביב לעיר תוכלו למצוא שפע של אטרקציות החל מפארקים של מעיינות חמים, מפלים מרהיבים ומערות מרשימות. אחד האתרים המושכים את המטיילים לעיירה היפיפייה הוא הר הגעש ארנל.

קוסטה ריקה - צילום: ג'פרי מניוז

הר הגעש ארנל - הוא אחד הרי הגעש הפעילים ביותר בעולם כיום! הארנל, נמצא במרחק של שעתיים נסיעה מעיר הבירה סן חוזה, באזור העיירה הקטנה לה פורטונה. ההר פולט מדי יום גזים, אפר וולקני ואף לבה רותחת ניגרת משני צדדיו. מומלץ להגיע באזור העונה היבשה (דצמבר – אפריל) כדי לצפות בלע ההר בלי עננים שמסתירים אותו. אך זה לא נגמר כאן, סביב ההר ישנם המון אטרקציות לעשות! שבילי הליכה ביער גשם, קאנופי בין צמרות העצים, מפלים, סנפלינג, ראפטינג, טיולי טרקטורונים, רכיבה על סוסים, והמון תצפיות שמהן ניתן לראות את הר הגעש והאוקיינוסים באופק. למרגלות הר הגעש שוכן אגם ארנל שם תוכלו לעשות פיקניק לצד האגם, לשוט במימי האגם ולעשות פעילויות אקסטרים כמו גלישת קיט ורוח.

מונטה ורדה - עיירה קטנה ומקסימה השוכנת בין לה פורטונה לסן חוזה ונמצאת בלב יער עננים. יער עננים הוא יער הנמצא על הרכס הוולקני בגובה 1,600 מ' ועד ל 3,400 מ' ומאופיין בלחות גבוהה, עננות נמוכה, צמחים בעלי עלים רחבים במיוחד ומגוון מרשים של ציפורים. ביער העננים במונטה ורדה תוכלו למצוא מגוון עצום של בעלי חיים מיוחדים כמו פרפרים, קופים, עצלנים וציפורים בינהן אחת הציפורים המרשימות במרכז אמריקה - הקצאל. אחת האטרקציות המפורסמות במונטה ורדה היא מערכת הגשרים התלויים שמהם ניתן לצפות על יער העננים ובעלי החיים מלמעלה. לחובבי האקסטרים, ניתן לטייל בין צמרות העצים באומגות (קאנופי) משוגעות.

קורקובדו - הפארק הלאומי קורקבדו משמר יער גשם ראשוני מהיחידים שנותרו בעולם! יער גשם ראשוני הוא יער עתיק ובתולי שלא נפגע מפעילויות בני האדם. השמורה ממוקמת בדרום מערב קוסטה ריקה בחצי האי אוסה שלחופי האוקיינוס השקט, בקרבת הגבול עם פנמה.
בשטח השמורה תוכלו לראות טפירים, קרוקודילים, עיטים, קיימנים ואף יגוארים, פומות וטורפים נוספים. בשמורה תוכלו לראות גם מיני קופים מיוחדים (קוף העכביש, הקפוצי'ן, שאגנים ועוד), נחשים, דובי נמלים, צפרדעים ( צפרדע אדומת העין, צפרדע הזכוכית, צפרדע החץ הרעילה הזוהרת) ועוד מינים רבים של בעלי חיים! אם חשקה נפשכם בהרפתקת ג'ונגל מטורפת קורקובדו זה בהחלט המקום בשבילכם! 

קוסטה ריקה - Wild Travel

כתבו: ספיר יצחקוב וצוות Wild Travel

בואו לטייל איתנו בקוסטה ריקה!

קוסטה ריקה - מידע שימושי

  • מיקום: מרכז אמריקה
  • שפות: ספרדית ואנגלית
  • ויזה לישראלים: מעל ל- 3 חודשים נדרשת ויזה.
  • חיסונים: יש צורך בחיסונים, פנו למרפאת המטיילים הקרובה.
  • מטבע: קולון/דולר אמריקאי
  • שעון פטגוניה:

למאמרים נוספים

קוסטה ריקה - Wild Travel