הלאגונה הגדולה בשמורת קויאבנו באמזונס של אקוודור - Wild Travel

אקוודור - כל מה שרציתם לדעת

אקוודור - אחת המדינות המיוחדות, המגוונות והיחודיות ביבשת דרום אמריקה! למרות שמדובר באחת המדינות הכי קטנות ביבשת תוכלו למצוא בה כמעט הכל - מיער האמזונס המרהיב, לפסגות הגבוהות של הרי האנדים, לאגונות ומפלים, רצועת החוף הטרופית ועד לאיי גלפגוס המפורסמים! 

מיקום וגאוגרפיה

אקוודור היא מדינה יחסית קטנה (248,000 קמ"ר) בחלק הצפון מערבי של יבשת דרום אמריקה והיא ממוקמת בדיוק על קו המשווה. את המדינה חוצים הרי האנדים המרשימים המתנשאים לגובה של יותר מ 6,000 מ' ומחלקים את החלק היבשתי של המדינה ל 3 אזורים מרכזיים. ממזרח לאנדים מתפרש יער האמזונס האדיר, ממערב לרכס האנדים תמצאו רצועת חוף טרופית ועשירה בצמחייה מרשימה. בלב המדינה, ברכס האנדים תמצאו פלאטו צחיח וגבוה המאופיין בצמחייה אנדינית, מוקף פסגות הרי געש גבוהים בצורת חרוטים מושלמים עליהם תוכלו לפגוש קרחוני הרים עצומים. חלק נוסף השייך לאקוודור הוא ארכיפלג מופלא וקסום שכולם מכירים - איי גלפגוס! השילוב של כל כך הרבה אלמטים טבעיים מהעצמתיים ביותר בעולם בתא שטח כל כך קטן הופך את אקוודור ליעד טבע מושלם ומרגש.

האי ברטולומה, איי גלפגוס - Wild Travel

מזג אוויר באקוודור

אקוודור מחולקת ל 3 אזורי אקלים שונים, אזור האמזונס ויערות הגשם ממערב להרי האנדים, רכס הרי האנדים ורצועת החוף ואיי גלפגוס. באמזונס אין ממש חורף וקיץ אלא עונות יבשות ועונות רטובות (בדומה לרוב האזורים הטרופיים בכדור הארץ). העונה הרטובה מתחילה לקראת סוף ינואר ומסתיימת סביב יוני ואילו העונה היבשה מתחילה סביב יולי ומסתיימת בסוף דצמבר. חשוב להבין שביערות הגשם של האמזונס יש משקעים לאורך כל השנה (גם בעונה היבשה!). כיוון שהאמזונס האקווטורייני ממוקם על ממש קו המשווה הטמפרטורה הממוצעת כמעט ולא משתנה (כ 28 מעלות ביום).

כשתגיעו להרי האנדים תחוו מזג אויר הררי וקר. גם בהרים השנה מתחלקת לעונה רטובה ועונה גשומה. העונה היבשה מתחילה ביוני ומסתיימת בספטמבר והעונה הרטובה מתחילה באוקטובר ומסתיימת סביב מאי. בניגוד לאזורים הנמוכים בהרים תרגישו את הפרשי הטמפרטורה בין העונות השונות. בעונה הרטובה הטמפרטורה הממוצעת תנוע סביב 20 מעלות ואילו בעונה היבשה הטמפרטורה הממוצעת מתקרבת לאפס. האמיצים בינכם שיטפסו לפסגות ההרים יפגשו טמפרטורות שינועו בין 15- ל 30-. 

אזור נוסף אותו חשוב להזכיר הוא ארכיפלג גלפגוס. גם שם השנה מתחלקת לעונה יבשה ולעונה רטובה עם טמפרטורות נוחות שכמעט ולא משתנות (סביב 24 מעלות). כיוון שמדובר באיים המרוחקים מהיבשת בלב האוקיינוס השקט חשוב להכיר שני זרמים חשובים שמניעים את מזג האויר באיים ומשפיעים על בעלי החיים אותם תפגשו - זרם ההומבלדט הקר המגיע מדרום האוקיינוס השקט וזרם פנמה הטרופי המביא איתו מים חמים ממרכז אמריקה.

המטיילים שלנו חוצים את האי צפון סימור באיי גלפגוס - Wild Travel

יער האמזונס

יער האמזונס חולש על כ 40% משטחה של אקוודור. האמזונס האקווטורייני מאופיין בחופת יער גבוהה ומרשימה ובאזורי ביצות פתוחים שם תוכלו לפגוש מינים מיוחדים ונדירים כמו היגואר, לוטרות הענק, דולפיני נהרות, אנקונדה, מינים שונים של קופים ועוד. באזור האמזונס של אקוודור יש שתי שמורות מרכזיות בהם ניתן לטייל. הראשונה היא - יאסוני, הדרומית מבינהן. רובה מכוסה ביער ראשוני עם חופה גבוהה ויש מספר נהרות אשר חוצים את השמורה. השמורה השנייה נקראת קויאבנו והיא נמצאת ממש על משולש הגבולות עם קולומביה ופרו. הקוייבנו היא שמורה מגוונת בה תוכלו למצוא לצד יער הגשם אזורי ביצות פתוחים ומספר אגמים מרשימים.

שייט בלגונה הגדולה של שמורת קוייבנו באמזונס - Wild Travel

הרי הגעש של אקוודור

את אקוודור חוצה החלק הצפוני של רצועת הרי הגעש האנדינית (חלק מטבעת האש הפאסיפית) שנוצרה עקב תנועה של לוח נאסקה והלוח האנטארקטי מתחת ללוח דרום אמריקה. בלב רכס האנדים תמצאו עשרות הרי געש פעילים (מהגבוהים בעולם), נביעות של מעיינות חמים ושלל תופעות מיוחדות. מדרום לקיטו מרוכזים מספר הרי געש להם אנו קוראים "שדרת הרי הגעש של אקוודור" בינהם הקוטופקסי המפורסם והצ'ימבורסו - הר הגעש הגבוה באקוודור (6268 מ'). גם איי גלפגוס המפורסמים הם נקודה וולקנית חשובה ומאוד פעילה. מתחת לאיים יש "הוט ספוט" (מצבור לבה מתחת לפני הקרקע) שנוצר ממש מעל החיבור בין 3 לוחות טקטונים (לוח נאסקה, לוח קוקוס והלוח הפאסיפי). האיים עצמן הם תוצר של התפרצות הרי געש מתחת לפני הים ועד היום ניתן לראות באיים שדות לבה ואפילו לחזות בהתפרצויות. 

לגונה קילוטואה ליד הר הגעש קוטופקסי - Wild Travel

הגלפגוס

973 ק"מ ממערב לחוף היבשת הדרום אמריקאית, בלב האוקיינוס השקט נמצאים איי גלפגוס - גן עדן לאוהבי טבע, ים, בעלי חיים וגאולוגיה. מדובר בקבוצת איים וולקנים שבגלל המיקום הכל כך מיוחד שלהם (על קו המשווה ובין זרם הומבלט הקר לזרם פנמה החם) ניתן למצוא בהם כמויות אדירות של בעלי חיים שונים ומגוונים - תוכלו לראות שם פינגווינים, אריות ים, ציפורי ים ממינים שונים, איגואנות, כרישים, לוויתנים צבי ענק ועוד! 

צבי ענק ליד המטיילים, איי גלפגוס - Wild Travel

תרבויות ושבטים

כמו רוב מדינות דרום אמריקה לאקוודור היסטוריה שבטית עשירה ומיוחדת. בכל אזור במדינה תוכלו לפגוש שבטים שונים או צאצאים של שבטים שעברו לחיים לצד הקידמה. באזורים הכפריים של הרי האנדים תוכלו לפגוש בעיקר צאצאים של אינקה - האימפריה הדרום אמריקאית הגדולה שכבשה את רוב האזור ההררי ביבשת. אם תחליטו לרדת לכיוון היער אמזונס תוכלו לפגוש בכפרים של שבטים שונים כמו שבט הסיאונה ושבט הסקוייה שעדיין חיים ביער הגשם ועדיין חיים את המסורות העתיקות לצד נוחויות מהמערב כמו מנוע לסירה, בגדים וחשמל בסיסי (בדרך כלל גנרטור). האמיצים שבינכם יוכלו להעמיק אל תוך היער ולחפש קהילות של שבט הוואראני שעד לפני כ 40 שנים עדיין חיו ללא בית קבע כציידים לקטים (5 קהילות מתוך הוואראני ניתקו מגע עם העולם החיצון, נכנסו אל עומק היער ועד היום הם חיים כפי שחיו אבותיהם ללא התערבות העולם החיצון).

שאמן משבט הסיאונה מעביר את הידע לדור הבא באמזונס - Wild Travel

טיול באקוודור

לא משנה אם אתם תרמילאים, הרפתקנים, מטפסי הרים או תיירים שאוהבים להתפנק, באקוודור תמצאו הכל! באזור האמזונס תוכלו לצאת להרפתקאות ג'ונגל בטיולים רגליים הכוללים לינת שטח או להתבסס על אחד מעשרות הלודג'ים כנקודת מוצא ולצאת לטיולי יום ביער הגשם. בהרי האנדים תוכלו להנות ממלונות 5 כוכבים וטיולים מודרכים לכפרים המקומיים, ללגונות ולהרי הגעש או לישון במלונות תרמילאים ולהתנייד בתחבורה ציבורית (זו חוויה בפני עצמה!). אם תחליטו לטייל באיי גלפגוס, תוכלו לצאת לשייט על יאכטה ממנה תוכלו לצאת לטיולי יום. אופציה נוספת היא ללון על אחד משלושת האיים המיושבים ומשם לצאת לטיולי יום בעזרת סירה קטנה ומהירה. גם בין האיים ניתן לנוע בעזרת סירות המשמשות כמוניות בים.

כתב: יואל שליין

בואו לטייל איתנו באקוודור!

אקוודור - מידע שימושי

  • מיקום: דרום אמריקה
  • שפות: ספרדית
  • ויזה לישראלים: אין צורך
  • חיסונים: יש צורך
  • מטבע: דולר אמריקאי
  • שעון אקוודור:

למאמרים נוספים