כלב ים יונק באיי גלפגוס - Wild Travel

איי גלפגוס - כל מה שרציתם לדעת

הגלפגוס - כנראה שמדובר בקבוצת האיים המפורסמת בעולם! מעבר להיסטוריה המרתקת של האיים והקשר הבלתי נפרד שלהם לעולם המחקר והביולוגיה המודרנית (נדבר על דרווין בהמשך), מדובר ביעד מטורף וחלומי לכל אוהב טבע עם גיוון אדיר של בעלי חיים מעל ומתחת למים, הר געש פעילים וחופים מושלמים.

מיקום וגאוגרפיה

איי גלפגוס הם ארכיפלג (קבוצת איים) וולקני באוקיינוס השקט. הם נמצאים 973 ק"מ מערבית לחופה של אקוודור שבדרום אמריקה, בדיוק על קו המשווה. סה"כ ישנם 18 איים מרכזיים, מתוכם 3 איים קטנים ויותר מ 100 מרבצי סלע וריפים גבוהים. האיים מתפרסים על שטח של יותר מ 45,000 קמ"ר של ים, שטח היבשה נכון להיום עומד על 7,880 קמ"ר. האי הגדול בארכיפלג הוא איזבלה (בצילום לווין נראה כמו סוס ים) בו נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בגלפגוס - פסגת הר הגעש וולף (1,707 מ').

שקנאי אמריקאי נוחת ליד היכטה בזריחה - Wild Travel

מזג האוויר בגלפגוס

לפני שנדבר על מזג האויר בגלפגוס חשוב לומר שניתן לטייל באיים לאורך כל השנה, כל תקופה תראה קצת אחרת והחוויה שלכם תשתנה לפי העונות ומזג האויר. למרות מיקומם של איי גלפגוס בדיוק על קו המשווה, מזג האויר בארכיפלג לא דומה לשום אי טרופי בעולם. השנה מתחלקת לשתי עונות עיקריות (העונה הרטובה והעונה היבשה) ומה שמניע את חילופי העונות ומשפיע על הטמפרטורות ועל המשקעים הם בעיקר זרמי האוקיינוס.

העונה הרטובה והחמה - מינואר ועד מאי מזג האוויר מושפע מהתחזקות זרם ימי בשם פנמה (Panama Current) שמביא איתו מים חמימים מאזור החופים של מרכז אמריקה, מצפון לקו המשווה. בתקופה זו טמפרטורת האויר והמים עולה ואיתם הלחות וכמות המשקעים. טמפרטורת המים בתקופה זו נעה סביב 21-27 מעלות וישנה ראות טובה עקב החלשות הזרמים, זו ללא ספק התקופה הנעימה ביותר להנות מהים, שנירקולים וצלילות.

העונה היבשה - מיוני ועד דצמבר מתחזק זרם ימי בשם הומבולדט (Humboldt Current) אשר מזרים מים קרים מדרום האוקיינוס השקט, צפונה לאורך החוף הפרואני ועד לקו המשווה. בתקופה זו האיזורים הגבוהים באיים הגדולים נשארים ירוקים אך איים נמוכים יותר ואיזור החופים מתייבשים כמעט לגמרי עקב מיעוט משקעים. המים הקרים שמגיעים מדרום עשירים בפלנקטון, בשילוב המים החמים של קו המשווה הופכים המים שסביב האיים לאידאלים עבור מינים רבים שמנצלים את השפע (בתקופה זו טמפרטורת המים נעה סביב 18-23 מעלות). 

פלמינגו אמריקאי באי פלורניה בגלפגוס - Wild Travel
איגואנה ימית באי אספניולה באיי גלפגוס - Wild Travel

גאולוגיה של איי גלפגוס

לפני הסיפור הביולוגי של האיים חשוב להכיר את הסיפור הגאולוגי של האיים. במונחים גאולוגים איי גלפגוס הם איים צעירים מאוד ונוצרו רק לאחרונה. האיים ממוקמים בדיוק מעל "הוט ספוט" (נקודה חמה של מאגר מאגמה מתחת לקרום כדור הארץ אשר נדחף לפני השטח) ובמפגש של 3 לוחות טקטונים - לוח נאסקה, לוח קוקוס והלוח הפאסיפי. האיים עצמם נמצאים מעל ללוח נאסקה איתו הם נעים לכיוון דרום מזרח. איי גלפגוס למעשה נוצרו מעל ההוט ספוט ולאחר ההיווצרות הם נעים דרום מזרחה עם תנועת הלוח הטקטוני של נאסקה. לאיים הוולקניים מחזור חיים שקל מאוד לזהות אותו כאשר מפליגים בינם. האי המבוגר מכולם הוא אספניאולה, הוא האי הדרומי מכולם ונמצא בקצה המזרחי של הארכיפלג.  האי הצעיר ביותר בארכיפלג הוא פרננדינה, הוא ממוקם בדיוק מעל להוט ספוט והוא עדיין בתהליך היווצרות. באופן כללי ככל שתתקדמו צפון מערבה תבחינו ביותר איים עם הרי געש גבוהים ופעילים כיון שהם ממוקמים קרוב יותר להוט ספוט. ככל שתתקדמו לכיוון דרום מזרח תראו איים פחות פעילים געשית, קטנים יותר, שטוחים יותר וחוליים יותר עקב השחיקה של הים והרוחות.

סרו ברוחו (רכס המכשף), איי גלפגוס - Wild Travel

גאולוגיה של איי גלפגוס

לפני הסיפור הביולוגי של האיים חשוב להכיר את הסיפור הגאולוגי של האיים. במונחים גאולוגים איי גלפגוס הם איים צעירים מאוד ונוצרו רק לאחרונה. האיים ממוקמים בדיוק מעל "הוט ספוט" (נקודה חמה של מאגר מאגמה מתחת לקרום כדור הארץ אשר נדחף לפני השטח) ובמפגש של 3 לוחות טקטונים - לוח נאסקה, לוח קוקוס והלוח הפאסיפי. האיים עצמם נמצאים מעל ללוח נאסקה איתו הם נעים לכיוון דרום מזרח. איי גלפגוס למעשה נוצרו מעל ההוט ספוט ולאחר ההיווצרות הם נעים דרום מזרחה עם תנועת הלוח הטקטוני של נאסקה. לאיים הוולקניים מחזור חיים שקל מאוד לזהות אותו כאשר מפליגים בינם. האי המבוגר מכולם הוא אספניאולה, הוא האי הדרומי מכולם ונמצא בקצה המזרחי של הארכיפלג.  האי הצעיר ביותר בארכיפלג הוא פרננדינה, הוא ממוקם בדיוק מעל להוט ספוט והוא עדיין בתהליך היווצרות. באופן כללי ככל שתתקדמו צפון מערבה תבחינו ביותר איים עם הרי געש גבוהים ופעילים כיון שהם ממוקמים קרוב יותר להוט ספוט. ככל שתתקדמו לכיוון דרום מזרח תראו איים פחות פעילים געשית, קטנים יותר, שטוחים יותר וחוליים יותר עקב השחיקה של הים והרוחות.

בעלי החיים של הגלפגוס

יש הרבה דברים שהופכים את הגלפגוס למוקד משיכה אדיר לאוהבי טבע, אבל אין ספק שמה שמייחד את האיים המופלאים כמעט מכל איזור אחר בעולם הוא הגיוון הביולוגי והייחודיות של מינים אנדמיים שונים לכל אי בתא שטח כל כך קטן. לא סתם היוו האיים השראה לכתיבת אחד הספרים החשובים בהיסטוריה של המדע המודרני שהוליד את תיאוריית האבולוציה - מוצא המינים (מאת צ'רלס דרווין). דבר נוסף שמייחד את האיים מהרבה אזורים אחרים הוא הריחוק שלהם משאר העולם. במשך מאות השנים בהם בני האדם הפליגו באוקיינוסים, הם כמעט ולא הגיעו אל איי הגלפגוס ולכן בעלי החיים שם לא פיתחו פחד מהאדם. אם תבקרו בגלפגוס תיווכחו שבעלי החיים לא יברחו או יתרחקו כשתתקרבו אליהם, אולי תצטרכו להיזהר שלא להיתקל בהם ולדרוך עליהם, אפילו על הגדולים שבהם. 

אילו בעלי חיים תוכלו לפגוש כשתגיעו לגלפגוס? מגוון גדול של זוחלים כגון צבי ענק יבשתיים, צבי ים, איגואנות יבשתיות מסוגים שונים, איגואנות ימיות, לטאות לבה ונחשי סלעים. מגוון של ציפורי ים כמו הסולות (בובי), באיים יש כמה מינים של סולות כמו סולה אדומת רגליים, כחולת רגליים וסולת נאסקה. ציפורים נוספות שתוכלו לפגוש הן פריגטות, שקנאי אמריקאי, פלמינגו אמריקאי, אלבטרוס גלפגוס, נץ גלפגוס, שחפים, שחפיות ועוד מגוון אדיר של ציפורים שחלקן אנדמיות לאיים. בגלל השפעת זרם ההומבולדט הקר תוכלו למצוא אפילו פינגווינים בגלפגוס (הפינגווין הצפוני בעולם).

צב גלפגוס ענק באי סנטה קרוז - Wild Travel

צלילה בגלפגוס

באיי הגלפגוס החיים מתחת לפני המים עשירים ומגוונים לאורך כל השנה. ברוב האיים הגדולים כשתיכנסו לשחות במים מיד יתלוו אליכם אריות ים סקרניים שישמחו לשחק. במי הגלפגוס חיים מגוון של כרישים, החל מכרישי שונית שונים ועד לכרישים גדולים כמו הפטישן, כריש טיגריסי וכריש גלפגוס. אתרי הצלילה הטובים ביותר לכרישים הם האי וולף והאי דרווין שבצפון הארכיפלג. בחודשים יוני עד דצמבר תוכלו לצלול עם כרישי לוויתן - הדג הגדול ביותר בעולם! גם תצפיות הלוויתנים (בעיקר לוויתן גדול הסנפיר) עולות בתקופת העונה היבשה בה המים קרים יותר. אם תגיעו לאיים בתקופת זרם פנמה, תוכלו ליהנות ממגוון של דגים טרופיים שמגיעים להנות מהשפע שסביב האיים בעקבות המים החמים.

הקבוצה שלנו יוצאת לשחייה עם צבים באיי גלפגוס - Wild Travel

יעדים ואטרקציות בגלפגוס

איי גלפגוס שונים זה מזה ובכל אי תמצאו נוף שונה, צמחייה שונה ומגוון שונה של בעלי חיים. הנה כמה מהאיים ומהאתרים המרכזיים ומה ניתן לראות בהם:

איזבלה - האי הגדול באיי גלפגוס. באיזבלה תמצאו מספר הרי געש ביניהם הקלדרה ‪Sierra Negra‬ אותה ניתן לבקר והר הגעש Wolf הגבוה בהרי הגלפגוס. בנוסף תוכלו לראות ביצות ולגונות שם ניתן לראות פלמינגו, חופים ארוכים ויפייפיים בהם תוכלו לראות איגואנות ימיות, אריות ים, צבי מים ואפילו פינגווינים. העיירה של האי נקראת Puerto Villamil - עיירה מנומנמת, רגועה ומתויירת.

סנטה קרוז - האי השני בגודלו שם תמצאו את היישוב המאוכלס ביותר באיים ושמו Puerto Ayora - זוהי עיירת חוף תוססת הממוקמת בדרום האי וממנה ניתן לצאת למספר סיורים ולטיולי צלילה. סנטה קרוז הוא אי ירוק עם צמחיה מרשימה, במרכז האי בין היערות, תמצאו חוות חקלאיות שם תוכלו לפגוש את אחד ממיני צבי הענק היבשתיים. בדרום האי תמצאו את תחנת המחקר על שם דרווין שם תוכלו לראות את כל מיני הצבים החיים באי וללמוד על השימור של המינים השונים בגלפגוס. 

פריגטות עפות מעל היכטה בשקיעה - Wild Travel

בלטרה  - צפונית לאי סנטה קרוז נמצא האי בלטרה, או בשמו השני "סימור הדרומי". האי בלטרה הוא אי שטוח מכוסה בקקטוסים, שם נמצא אחד משדות התעופה של הגלפגוס. האי עצמו לא נמצא בשטח השימור של הגלפגוס, אך תוכלו למצוא בשטחו איגואנות יבשתיות ומספר עופות ים כגון שקנאים ושחפים שונים.

סן קריסטובל - הוא האי בו נמצאת בירת הגלפגוס -Puerto Baquerizo Moreno. בחופים הפראיים שסביב האי תוכלו למצוא מושבות של אריות ים. בקצה הצפוני של האי נמצאת Punta Pitt שם תמצאו אתר קינון עם אלפי ציפורי ים ביניהן שלושת מיני הסולות - אדומת רגל, כחולת רגל ונאסקה (Punta Pitt היא המקום היחיד בכל האיים בו ניתן לראות את שלושת המינים באתר קינון אחד) יחד עם פריגטות ושחפי זנב סנונית. אחת האטרקציות בסאן קריסטובל היא ה Galapaguera Natural - טרק יומי של כ 5-6 ק"מ לכל כיוון, שם תוכלו לפגוש את אחד ממני צבי הענק של הגלפגוס בסביבתם הטבעית.

אספניאולה - אחד האיים המיוחדים והמרגשים בגלפגוס, מדובר באי שטוח ויחסית חולי. באספניולה נמצאת המושבה היחידה של האלבטרוס - העוף המעופף הגדול בעולם! בנוסף תוכלו לראות גם קינונים של סולות (בוביז) ממינים שונים, נץ גלפגוס, איגואנות ימיות ואריות ים.

אלבטרוסים מקננים באי אספניאולה בגלפגוס - Wild Travel

פלוריאנה - האי הקטן מבין האיים המיושבים. בצפון האי יש חוף יפייפה בשם Punta Cormorant. בצמוד לחוף יש לגונה מלוחה שם ניתן לראות פלמינגו אמריקאי ובהליכה קצרה מעבר לרכס ישנה רצועת חוף שם ניתן לראות טריגונים וצבי ים. באי פלוריאנה נמצאת תיבת הדואר המפורסמת של הגלפגוס, שם תוכלו להשאיר גלויה ליקיריכם ברחבי העולם וכשיגיע תייר מאותה המדינה הוא יוכל לקחת איתו את הגלויה ולמסור אותה לאדם המיועד.

פרננדינה - האי הצעיר ביותר בגלפגוס והפעיל ביותר מבחינה וולקנית. האי פרננדינה הוא הר געש מסוג חרוט מגן הנמצא ממש מעל ל"הוט ספוט" שייצר את האיים הוולקנים. באי יש אתר אחד בו ניתן לבקר - Punta Espinosa, שם תוכלו לראות זרמי בזלת טרייה וצעירה ותופעות גאולוגיות שונות.

איגואנות ימיות משתזפות על הסלע הוולקני באיי גלפגוס - Wild Travel

טיול בגלפגוס

רוב המטיילים מגיעים לאיים בטיסות היוצאות מקיטו או מגואייקיל שבאקוודור (הטיסה מקיטו עוצרת בגואייקיל וממשיכה לגלפגוס). בארכיפלג יש 3 שדות תעופה - בבלטרה, בסן קריסטובל ובאיזבלה. למטיילים שרוצים לחוות את האיים יש שתי אופציות עיקריות, האפשרות הראשונה היא טיול שייט מתגלגל בין האיים, האפשרות השנייה היא להתמקם באחד האיים המרכזיים ולצאת לטיולי יום עם סירות מהירות. לאלו מכם שיבחרו בשייט מתגלגל ישנם כמה דברים שחשוב שתדעו: ישנן מספר יכאטות וסירות שיכולות להפעיל טיולים בגלפגוס. תוכלו למצוא יאכטות וספינות בכל הרמות, אך חשוב לדעת שאפשרות השיט המתגלגל היא היותר יקרה מבין השתיים. לכל יאכטה יש את המסלולים שלה אותם היא מאשרת מול הנהלת הפארק הלאומי. מעבר לצוות היאכטה חייב להיות מדריך מקומי של הפארק הלאומי אשר מצוות לכל ההפלגה ובעצם מנהל את הטיול באיים.

אם אתם חולמים על טיול באיים, אך התקציב לא מאפשר לכם מגורים על יאכטה, ישנה אופציה נוספת. בארבעת האיים המיושבים ישנם מלונות והוסטלים בכל הרמות ולכל כיס. בכל אי יש סוכנויות בהן תוכלו לרכוש סיורי יום לאתרים השונים של הגלפגוס. בין האיים תוכלו לנוע בעזרת סירות מהירות וכך ליהנות מרוב האתרים שיש לאיים להציע. היתרון הגדול של טיול תרמילאי באיים הוא החוויה המקומית וההזדמנות לספוג את האוירה הקסומה של המקום הכל כך מרגש ומיוחד.

סולה כחולת רגל באי פרננדינה, איי גלפגוס - Wild Travel

כתב וצילם: יואל שליין

בואו לטייל איתנו בגלפגוס!

איי גלפגוס - מידע שימושי

  • מיקום: כ 1000 ק"מ מחופה של אקוודור, דרום אמריקה.
  • שפות: ספרדית
  • ויזה לישראלים: יש צורך בויזה בנחיתה
  • חיסונים: אין צורך
  • מטבע: דולר אמריקאי
  • שעון גלפגוס:

למאמרים נוספים