איסלנד - Wild Travel

איסלנד - שאלות ותשובות על כל הנושאים החשובים

איסלנד היא אחד מיעדי הטבע הכי מפורסמים ונחשקים בעולם למטיילים וצלמים. מדובר על אי יחסית קטן האוצר בתוכו מגוון עצום של נופים מיוחדים ותופעות טבע מרהיבות כמו קרחוני ענק, הרי געש, אינספור מפלים, חופים וולקנים ועוד. איסלנד היא גם אחד מהיעדים הטובים בעולם לצפייה בזוהר הצפוני.

איפה איסלנד נמצאת?

איסלנד היא אי געשי ופעיל וולקנית הממוקם באוקיינוס האטלנטי, צפון מערבית לאנגליה ומזרחית לגרינלנד.

מהו מזג האוויר באיסלנד?

מזג האוויר דומה למדינות בצפון אירופה, אך מושפע ממיקומה הצפוני בכדור הארץ ובזרמים של האוקיינוס האטלנטי. הקיץ באיסלנד הוא בחודשים מאי עד אוגוסט, הטמפרטורות בתקופה זו נעות בין 10 ל- 20 מעלות בממוצע במהלך היום ויכולים להיות גשמים. הסתיו באיסלנד מתחיל בסביבות ספטמבר ונמשך עד אוקטובר, הטמפרטורות נעות בין 5 ל- 15 מעלות ויכולים להיות גשמים. החורף הוא בחודשים נובמבר עד מרץ, הטמפרטורות נעות בין מינוס 15 מעלות ל- 0 מעלות (בפנים האי יכול להיות קר יותר) וישנם שלגים ולפעמים סופות. האביב מתחיל בסביבות אפריל ועד מאי, הטמפרטורות נעות מעלות בודדת מעלות ל- 10 מעלות ויכולים להיות גשמים. 

ישנם שני גורמים נוספים שחשוב להכיר המשפיעים על מזג האוויר. הראשון הוא שאזור החוף הדרומי קריר פחות משאר חלקי האי, כיון שהוא מושפע מזרם הגולף המביא מים חמים מדרום האוקיינוס האטלנטי. הדבר השני הוא שמזג האוויר באיסלנד יכול להיות מאוד תזזיתי ומשתנה בקצב מהיר. במהלך היום ואפילו בשעות בודדות או באזורים שונים, מזג האוויר יכול להשתנות מיום שמשי לגשום סוער ולהיפך.

רואים באיסלנד זוהר צפוני?

בהחלט! איסלנד היא אחד המקומות הטובים בעולם לצפייה בזוהר צפוני. האי נמצא באזור הטבעת המגנטית הצפונית של כדור הארץ, בו יש סיכוי גבוה לצפייה בזוהר צפוני. ישנם מספר גורמים המשפיעים על הסיכוי לראות זוהר צפוני, אתם מוזמנים לקרוא על כך במאמר המורחב שלנו על זוהר צפוני.

מהי העונה המומלצת לטייל באיסלנד?

ישנם יתרונות וחסרונות לטיול בעונות השונות של איסלנד. השיקול באיזו עונה כדאי לכם לטייל תלוי בכמה גורמים כמו מזג האוויר, צפיפות תיירים, עלויות, הסיכוי לראות זוהר צפוני, אורך שעות היום/לילה ועוד.

קיץ: יתרונות עונת הקיץ הם שעות אור ארוכות המאפשרות לטייל הרבה, טמפרטורות נעימות,  אפשרות לעשות טרקים ארוכים בפנים האי, סיכוי גבוה לראות פאפינים, סיכוי סביר לראות לוויתנים. חסרונות העונה הם סיכוי נמוך עד בלתי אפשרי לצפייה בזוהר צפוני (עקב כך שאין חושך או מעט מאוד), צפיפות גבוהה של תיירים, מחירים גבוהים וסיכוי גבוה לגשם.

סתיו: יתרונות הסתיו הם שעות אור/חושך דומות למה שיש בישראל המאפשרות לטייל ביום ולצפות בזוהר צפוני בלילה, טמפרטורות קרירות אך לא קיצוניות, צפיפות פחותה של תיירים ומחירים נמוכים יותר מהקיץ. חסרונות העונה הם סיכוי בינוני לגשמים, אי אפשר לעשות טרקים בפנים האי, וסיכוי נמוך עד בלתי אפשרי לצפות בפאפינים או לוויתנים

חורף: יתרונות החורף הם שעות חושך רבות המאפשרות סיכוי גבוה לצפות בזוהר צפוני, שעות אור מעטות ושמש נמוכה המייצרת תאורה מדהימה לצילום, טמפרטורות קרות אך לא קיצוניות, אין גשם (יש שלג) אפשרות לבקר במערות קרח טבעיות, צפיפות נמוכה של תיירים ומחירים הכי נמוכים. חסרונות העונה הם סיכוי למזג אוויר סוער וקר, שעות אור מעטות למי שרוצה לטייל הרבה, אי אפשר לעשות טרקים בפנים האי, אי אפשר לצפות בפאפינים או לוויתנים.

אביב: יתרונות האביב הם שעות שעות אור יחסית ארוכות המאפשרות לטייל הרבה, מעט חושך עם סיכוי בינוני לצפייה בזוהר צפוני, צפיפות בינונית של תיירים ומחירים מעט נמוכים מהקיץ. חסרונות העונה הם תחילת גשמים, יחסית מעט שעות חושך לצפייה בזוהר צפוני, אי אפשר לעשות טרקים בפנים האי, אי אפשר לצפות בפאפינים או לוויתנים.


שעות אור

סיכוי זוהר צפוני

צפיפות

מחירים

ממטרים

מערות קרח

פאפינים

טרקים ארוכים

ינואר

מעט

גבוה

נמוכה

נמוכים

שלג

יש

אין

אין

פברואר

בינוני

גבוה

נמוכה

נמוכים

שלג

יש

אין

אין

מרץ

הרבה

גבוה

נמוכה

נמוכים

שלג

יש

אין

אין

אפריל

הרבה

בינוני

בינונית

בינוני

גשם

מעט

אין

אין

מאי

הרבה

נמוך

בינונית

גבוהים

גשם

מלאכותי בלבד

מעט

אין

יוני

הרבה

אין

גבוהה

גבוהים

גשם

מלאכותי בלבד

הרבה

אפשרי

יולי

הרבה

אין

גבוהה

גבוהים

גשם

מלאכותי בלבד

הרבה

אפשרי

אוגוסט

הרבה

נמוך

גבוהה

גבוהים

גשם

מלאכותי בלבד

בינוני

אפשרי

ספטמבר

הרבה

גבוה

בינונית

בינוני

גשם

מלאכותי בלבד

אין

אין

אוקטובר

בינוני

גבוה

נמוכה

נמוכים

גשם

מלאכותי בלבד

אין

אין

נובמבר

מעט

גבוה

נמוכה

נמוכים

שלג

יש

אין

אין

דצמבר

מעט

גבוה

נמוכה

נמוכים

שלג

יש

אין

אין

מה גורם לפעילות געשית מוגברת באיסלנד?

איסלנד הוא אי הנוצר מפעילות געשית לפני כ 50-60 מיליון שנים. ישנם שני גורמים משפיעים על הפעילות הגעשית המוגברת באיסלנד. הראשון הוא המיקום של איסלנד על הרכס המרכז אטלנטי. זהו אזור ההפרדה בין הלוחות הטקטוניים של אמריקה ואירו-אסיה שהינו פעיל געשית. בנוסף, מתחת לאיסלנד ישנו כיס מאגמה גדול מאוד ממנו עולה מאגמה ולבה אל פני השטח. באיסלנד ישנה פעילות געשית בתדירות גבוהה יחסית. בין ההתפרצויות המפורסמות שהיו שם כוללות את הר הגעש Hekla (כ- 20 התפרצויות מתועדות), הר געש הגעש Eyjafjallajökull שהתפרץ ב- 2010 ושיתק למשך שבועות טיסות מעל אירופה, ובקעים פולטי לבה באזור Fagradalsfjall ו- Litli-Hrútur הפעילים לחילופין משנת 2021 ועד היום.

אילו בעלי חיים אפשר לראות שם?

באיסלנד ישנים בעלי חיים מבוייתים כמו כבשים, פרות והסוס האיסלנדי המפורסם. יונקים אחרים החיים שם הם שועלים שלג, איילי שלג וכלבי ים. בעונת הקיץ ניתן לראות מגוון של ציפורים באיסלנד כמו שחפים, שחפיות, אווזים, ברווזים ואת ציפור הפאפין המקננת בצוקים שונים החל מיוני ועד אוגוסט. בקיץ גם מגיעים לוויתנים שונים כמו לוויתנים גדולי סנפיר, אורקות, מינקי, לוויתנים כחולים ועוד.

איך מגיעים לשם?

דרך ההגעה הכי נפוצה היא ע"י טיסות. מרבית הטיסות עוברות דרך יעד ביניים באירופה עם חברות תעופה כמו לופטהנזה, אוסטריאן איירליינס ועוד. לפעמים ישנן טיסות ישירות לאיסלנד. בעבר חברת WOW האיסלנדית הפעילה טיסות ישירות, אך החברה נסגרה לאחר זמן קצר. בשנת 2023 חברת Iceland Air מפעילה טיסות ישירות בעונת הקיץ.

איך אפשר לטייל באיסלנד?

כמעט כמו שאפשר לטייל בכל מקום בעולם! אפשר לטייל עצמאית ע"י תכנון מסלול, הזמנת בתי מלון מראש (מומלץ מאוד, במיוחד בקיץ העמוס) והשכרת רכב. ישנה תחבורה ציבורית באיסלנד, אך היא לא תמיד זמינה בתכיפות גבוהה. אפשר גם להצטרף לטיולים מאורגנים בהם תקבלו חבילות הכוללות טיסות, לו"ז מוגדר מראש, הדרכה ועוד.

מהם האתרים המומלצים ביותר לביקור באיסלנד?

ישנם עשרות אתרים מפורסמים באיסלנד שמומלץ לבקר בהם: בין האתרים המפורסמים ביותר הם: לגונות הקרחונים Jokulsarlon ,Fjallsarlon וחוף היהלומים בחוף הדרומי, מפל Skogfoss ומפל Seljalandsfoss בחוף הדרומי, החוף של Vik ומצוקי Dyrhaoley בחוף הדרומי, מפלי Godafoss ,Sellfoss ו- Detifoss בצפון האי ליד אגם מיוואטן, מעגל הזהב, גייזר ומפל Gulfoss, החוף הוולקני של Stokksnes והר Vestrahorn, שמורת לנדמנלאוגר, חצי האי סנייפלסנס ועוד.

אפשר לראות לוויתנים?

יש סיכוי סביר לראות לוויתנים באיסלנד בעונת הקיץ. מרבית ההפלגות יוצאות מצפון האי מהעיירות Akureyri או Húsavík.

הצטרפו לטיול הבא שלנו לאיסלנד!

איזה ביגוד מומלץ לטיולים שם?

הביגוד שתצטרכו לאיסלנד משתנה מעט ותלוי בעונה. בעונת הקיץ לרוב תצטרכו ביגוד קל ועד ביגוד חם, הכי חשוב לקיץ הוא ביגוד נגד גשם. מהסתיו ועד האביב תצטרכו בעיקר ביגוד חם במספר שכבות וציוד נגד גשם/רוח. לחצו לקריאת המאמר המורחב שלנו על ביגוד וציוד מומלץ לקטבים.

באיזה מטבע משתמשים?

המטבע הרשמי של איסלנד הוא הקרונה האיסלנדית (ISK). מרבית שירותי התיירות הגדולים מקבלים גם דולר אמריקאי ויורו במזומן או בכרטיס אשראי. בעסקים מקומיים תוכלו לשלם בקרונה איסלנדית במזומן או בכרטיס אשראי. השימוש במזומן יחסית נמוך באיסלנד והם משתמשים בכרטיס אשראי כמעט בכל מקום.

צריך חיסונים?

לא. אין צורך בחיסונים לפני הגעה לאזור, אך תמיד מומלץ להתייעץ עם גורם מוסמך כמו מרפאת מטיילים, במיוחד אם תגיעו לאזורים אחרים לפני זה.

יש צורך בויזה?

לא, כרגע אין צורך בויזה או אישור כניסה מיוחד.

כמה אנשים חיים שם?

באיסלנד יש אוכלוסיה של כ- 370,000 תושבים. כשליש מהם חיים בעיר הבירה ריקיאוויק והשאר מפוזרים בעיירות ברחבי האי.

כתב: תומר רצאבי