זוהר צפני עצמתי באגם מיווטן בצפון איסלנד - Wild Travel

איסלנד – כל מה שרציתם לדעת

איסלנד היא מדינה שאין רבות כמוה בעולם. אי שהנופים בו קיצוניים, יחודיים במגוון שלהם ונראים כמו מקומות בחלל החיצון. באיסלנד תמצאו הרי געש פעילים, קרחוני עד ענקיים, מישורים מכוסי סלעים וולקניים ועטויי טחב, מפלי ענק מדהימים, חופים וולקניים שחורים עם פסלי קרח ועוד מגוון ענק של נופים שלא רואים בשום מקום אחר בכדור הארץ.

מיקום וגאוגרפיה

מה שהופך את איסלנד לכל כך מיוחדת הוא המיקום שלה בכדור הארץ. איסלנד נמצאת ברובה על קו רוחב 65° צפון, מערבית לנורווגיה ומזרחית לגרינלנד והיא חלק מהרכס המרכז אטלנטי. בחלקו הצפוני הרכס המרכז אטלנטי הוא קו ההפרדה בין הלוחות הטקטוניים של יבשות אמריקה ואירופה, אזור פעיל גיאולוגית וגעשית. איסלנד יושבת ממש על רכס זה ולכן יש בה פעילות געשית קבועה והתפרצויות בעוצמות שונות בצורה קבועה. המיקום הצפוני של איסלנד גורם לכך שבחורף היא מושלגת וקרה ויש בה קרחונים ענקיים שנשארים קפואים גם בקיץ כשהטמפרטורות יחסית נעימות. בנוסף, איסלנד ממוקמת באזור הטבעת המגנטית של כדור הארץ – אזור בו השדה המגנטי של כדור הארץ יחסית קטן ולכן האטמוספירה בו חשופה לפגיעה של רוח סולרית (חלקיקים טעונים המגיעים מהשמש) – מה שגורם לתופעת הזוהר הצפוני. השילוב של כל הדברים הללו יחד יוצר את הנופים הבלתי רגילים והמיוחדים של איסלנד.

סוס איסלנדי על רקע ההרים המושלגים של החורף באיסלנד - Wild Travel

מזג אוויר באיסלנד

אפשר לטייל באיסלנד בכל עונה, לכל אחת יש יתרונות וחסרונות.

קיץ – העונה הכי מתויירת באיסלנד בגלל מזג האוויר הנוח. הטמפרטורה הממוצעת היא כ- 15 מעלות ביום ויש סיכוי סביר לגשם מדי פעם. בקיץ כמעט כל האי נגיש ואפשר לטייל בכל המקומות, כולל כבישי העפר בפנים האי. בשיא הקיץ השמש לא שוקעת ובסביבות חצות תוכלו לראות את תופעת ה- "Midnight Sun", בה השמש נמצאת על קו האופק. בגלל שהשמש לא שוקעת בקיץ, קשה מאוד לראות את תופעת הזוהר הצפוני בחודשים אלו. בגלל שהקיץ זו העונה הכי מתויירת באיסלנד, היא גם הכי יקרה (המחירים גבוהים בכ 30% מהסתיו והאביב). בנוסף, רוב האתרים המפורסמים עמוסים מאוד בתיירים ובאנשים.

סתיו ואביב – בעונות האביב והסתיו התיירות פוחתת והמחירים יורדים משמעותית. מזג האוויר עדיין נשאר יחסית נוח והטמפרטורות נעות בין 0 ל 10 מעלות. כמו בקיץ עדיין יש סיכוי סביר לגשם מדי פעם, גם שלג יכול לרדת אבל בסיכוי נמוך. בעונות אלה יש איזון טוב בין שעות אור לחושך ובעקבות כך יש סיכוי מצוין לראות את הזוהר הצפוני! (בהתאם למזג האוויר וכתלות בפעילות סולרית כמובן). שימו לב שבעונת האביב חלק מהאזורים באיסלנד עדיין מושלגים ולא כל האי נגיש. בסתיו האי כולו פנוי משלג ויש גישה לכל המקומות.

חורף – בחורף ישנה מעט מאוד תיירות באיסלנד בגלל תנאי מזג האוויר הקשים. הטמפרטורות נעות בסביבות האפס ומטה ויש סיכוי גבוה לגשמים, שלגים וסופות. שעות האור בעונה זו מצומצמות מאוד ורוב היום יש חושך כך שפחות נוח לטייל ולראות את מגוון הנופים המיוחדים שיש לאי להציע.

תומר רצאבי מצלם בחוף היהלומים ליד לגונת הקרחונים בחוף הדרומי של איסלנד - Wild Travel

איך מטיילים באיסלנד

באיסלנד אפשר לטייל בכל צורה – טיול מאורגן, לשכור רכב ולטייל עצמאית ואפילו בתחבורה ציבורית. המסלול הקלאסי של האי הוא סביב כביש 1 הסובב את האי וישנם כבישים נוספים החוצים את האי לאורכו. איך שלא תבחרו לטייל, שימו לב שאתם בודקים את תנאי מזג האוויר, מצטיידים בהתאם ומתעדכנים לגבי נגישות לאזורים השונים. ישנם מגוון של טיולים מאורגנים ומודרכים שאפשר לעשות באיסלנד – ככה תוכלו להיות בטוחים שאתם מגיעים לכל המקומות היפים ומנצלים את הטיול עד תום.

אטרקציות ומקומות שאסור לפספס

איסלנד שופעת בנופים מרהיבים, כמעט כל מקום שתגיעו אליו יהיה מיוחד ומעניין ובכל זאת, יש כמה מקומות שאסור לפספס:

הר הגעש Fagradalsfjall- במהלך חודש מרץ 2021 ולאחר פעילות סייסמית של מספר חודשים, התפרץ הר הגעש Fagradalsfjall אשר נמצא בחלקה הדרום מערבי של איסלנד בחצי האי רייקינס. כמדינה הידועה בריבוי של הרי געש פעילים, התפרצות זו הינה מיוחדת במינה כיון שהיא אינה אלימה ונגישה לתיירים. לעומת הרי געש אחרים שהתפרצו בעבר באיסלנד כמו Eyjafjallajökull שגרם לשיבוש תעופה באזור אירופה, ההתפרצות של Fagradalsfjall נובעת מבקע גיאולוגי שאין בו לחץ מאוד גבוה, מה שעושה את ההתפרצות יחסית רגועה ומאפשר לצפות בתופעה המדהימה הזו. לאורך החודשים שההר מתפרץ, מסלולי הגישה לתצפיות שונות אליו משתנים באופן תדיר כתלות בזרימת הלבה מסביבו. מסלולי ההליכה המאפשרים הגעה לאזור ההר מתוחזקים ע"י הרשויות באיסלנד ומשתנים בהתאם לתנאים. רוב המסלולים נגישים בהליכה לא קשה מדי.

אתר ההתפרצות הוולקנית החדש באיסלנד, Photo by Ása Steinarsdóttir on Unsplash - Wild Travel

צילום: Ása Steinarsdóttir

שמורת לנדמנלאוגר - שמורה יפיפייה בחלקה הדרומי של המדינה. בלנדמנלאוגר תמצאו הרים, עמקים רחבים, נחלים ומעיינות חמים טבעיים. השמורה מפורסמת במיוחד בגבעות סלעי הריוליט שבה שצובעים את הגבעות במגוון של צבעים המשתלבים עם צמחיה ירוקה ושלג. הגישה לשמורה אפשרית לרכבי שטח (בעיקר מהקיץ ועד הסתיו כשהאזור אינו מכוסה שלג) ויש בה שבילי הליכה רבים.

לנדמנלאוגר - ארץ ההרים הצבעוניים בדרום איסלנד - Wild Travel

לגונת הקרחונים Jokulsarlon - נמצאת בשמורת Skaftafell, ממש בחלקו הדרומי של הקרחון Vatnajokull (הקרחון הכי גדול באירופה). מי הלגונה שקטים וצלולים וכשיש עננות וצבעים יפים בשמיים הם משתקפים על פני המים. בתוך הלגונה תמצאו חתיכות קרח מפוסלות שהתנתקו מהקרחון וצפות במים. הלגונה הזו צמודה לחוף הים האטלנטי ולמעשה מתנקזת אליו. כיון שהם כל כך צמודים יש מעבר מים בין הלגונה החוף ולהיפך כתלות בגאות ובשפל. אל החוף הולקני השחור נסחפים חלק משברי הקרחון שנמצאים בלגונה, המראה של קרחונים בהירים ונוצצים למול החוף הכהה יוצרים מחזה מרהיב.

קרחונים צפים בלגונת הקרחונים בדרום איסלנד - Wild Travel

חוף הקרחונים/חוף היהלומים - או בשמו המפורסם "Diamond Beach" הוא אחד המקומות המפורסמים בחוף הדרומי של איסלנד שנמצא צמוד ללגונת Jokulsarlon. כתלות בזרמי גאות ושפל וכמויות של דברי קרחונים בלגונה, תוכלו למצוא על החוף עשרות שברי קרחונים נוצצים על רקע החול הולקני השחור.

חוף הקרחונים בשקיעה ליד לגונת הקרחונים בדרום איסלנד - Wild Travel

לגונת הקרחונים Fjallsarlon - עד לפני כמה שנים הלגונה הזו הייתה כמעט בלתי מוכרת ופחות נגישה לעומת אחותה המפורסמת Jokulsarlon. כיום ישנה חנייה נגישה ונוחה ללגונה ממנה יוצאים בהליכה קצרה (10-15 דקות) ויורדים לחוף של הלגונה. לעומת Jokulsarlon אשר נמצאת קרוב לקו החוף לגונת Fjallsarlon היא גבוהה יותר ומי הים אינה חודרים אליה, לכן אפשר לראות אותה קפואה לחלוטין כתלות בעונת השנה.

קרחון בצורה של ראש, שמורת סקפטפל, איסלנד - Wild Travel

מערות קרח - מערות קרח טבעיות הן תופעת טבע מרשימה ומיוחדת באיסלנד. את מערות הקרח באיסלנד ניתן לרוב לבקר בסיורים מאורגנים במהלך עונת החורף עד סוף האביב כשהן יציבות ואין חשש שיקרסו כתוצאה מעליית טמפרטורות. מערות הקרח לרוב נוצרות בבסיסם של קרחונים כאשר המסה של מים או חום גיאותרמי מתיכים חלל קריסטלי מפוסל ומרשים בקרחון. את ההגעה למערות לרוב תעשו על גבי סופר ג'יפים מפלצתיים המסוגלים לעבור את הדרך הקשה לקרחון ועל הקרחון עצמו - חוויה מיוחדת בפני עצמה!

מערת קרח בלב קרחון ווטניוקול באיסלנד - Wild Travel

מפלי Godafoss ,Sellfoss ו- Detifoss - בחלקו הצפוני של האי, כמה עשרות קילומטרים מזרחית לעיירה Akuryeri תמצאו שלושה מהמפלים הגדולים והמרשימים באיסלנד. את סלפוס ודטיפוס אפשר לראות במסלול הליכה נוח כחלק מקניון יוקולסה. בשני המפלים ניתן לראות זרימה מרשימה של מי קרחונים. בעונת החורף מפל Godafoss לעיתים אף קופא חלקית ומפליו הופכים להיות נטיפי קרח מרשימים.

מפלי האלים בצפון איסלנד - Wild Travel

חצי האי סנייפלסנס - נמצא בחלקה המערבי של המדינה, כמה שעות נסיעה צפונית לעיר הבריהה Reykjavik. באזור זה תוכלו למצוא את הר הגעש Snaefellsjokul העוטה כיפת קרח מרשימה. קו החוף של חצי האי מורכב ממצוקי סלע מרשימים המתנשאים מעל הים ולעיתים ניתן לראות שם קינון של ציפורים. חצי האי מפורץ בפיורדים מרשימים וניתן למצוא שם גם מערות לבה. בחלקו הצפוני של האי תוכלו לראות את אחד האתרים המפורסמים באיסלנד: Kirkjufell – "הר הכנסייה" המשולש והמרשים הניצב ממש למרגלות הים.

זוהר צפוני מעל להר הכנסיה בחצי האי סניפלסנס במערב איסלנד - Wild Travel

מפל Skogafoss - אחד המפלים המרשימים והיפים בחלקה הדרומי של איסלנד הנמצא ליד העיירה Skogar. הגישה למפל מאוד נוחה ודורשת הליכה קצרה מחנייה קרובה. גובהו של המפל הוא כ 60 מטרים והוא נופל בעוצה רבה שיוצרת רסס רב באוויר מסביב. בגלל הרסס ניתן לראות מדי פעם קשת ואפילו קשת כפולה ליד המפל. אפשר להתקרב ולראות את המפל מלמטה ויש גם אפשרות לתצפית מגבוה הדורשת טיפוס של כמה עשרות מדרגות מצידו.

מפל סקוגפוס באיסלנד - Wild Travel

מפל Seljalandsfoss - נמצא כ 15 דקות מערבית למפל סקוגפוס על כביש 1 המקיף את האי. הוא מאוד נגיש ותוך כמה עשרות מטרים מהחנייה כבר תהיו ממש ליד המפל. זהו מפל "וילון" שאפשר ללכת מאחוריו, מראה מאוד מיוחד!

מפל סליילנדפוס, החוף הדרומי, איסלנד - Wild Travel

החוף של Vik ומצוקי Dyrhaoley - העיירה Vik נמצאת בחוף הדרומי של איסלנד ומסביבה תמצאו מצוקים גבוהים המתנשאים מעל הים. אחד המצוקים המפורסמים ששמו Dyrholaey נמצא כמה ק"מ דרומית לעיירה ושם המצוק ממש חודר לתוך הים ויוצר קשת סלע. ממש ליד נמצא חוף Reynisfjara – לשון יבשתית ארוכה המוקפת מים ובתוכה ניצב סלע גבוה ומרשים. מול העיירה עצמה ישנו חוף וולקני של שמולו עומדים "הטרולים" - מספר ניצבי סלע נוספים ומרשימים.

תצפית ממצוקי דיר הולי אל החוף של ויקבאיסלנד - Wild Travel

מעגל הזהב, גייזר ומפל Gulfoss - באזור מעגל הזהב תוכלו למצוא כמה אטרקציות מיוחדות. ב Thingvetllir תוכלו לראות את קו השבר בין שני הלוחות הטקטוניים של אירופה ואמריקה. אפשר לראות ממש את קו השבר ובאזור מסוים שלו אפילו לצלול במי קרחונים צלולים להפליא שמתנקזים אליו. מלבד זאת תוכלו לראות בקרבת האזור את הגייזר המפורסם המתפרץ בצורה קבועה ואת מפלי Gulfoss האדירים.

החוף הוולקני של Stokksnes והר Vestrahorn - לקראת הקצה המזרחי של כביש 1 שוכנת עיירת נמל קטנה ונחמדה בשם Hofn. כ- 20 דקות נסיעה משם נמצא אחד החופים הוולקנים הרחבים והיפים באיסלנד. לא רק שהחוף עצמו יפה, הוא גם נמצא למרגלות הר מרהיב עם פסגות יפות וצורה משושה כשמביטים מכיוון החוף. בחוף עצמו תראו חול וולקני שחור, לפעמים בחלקים שונים הוא מוצף חלקית ואפילו קפוא בהתאם לעונה ורמות גאות/שפל.

חוף סטוקנס בזריחה, איסלנד - Wild Travel

כתב: תומר רצאבי
צילום: תומר רצאבי ויואל שליין

בואו לטייל איתנו באיסלנד!

איסלנד - מידע שימושי

  • מיקום: צפון האוקיינוס האטלנטי (בין נורבגיה לגרינלנד)
  • שפות: איסלנדית (שפה רישמית) אנגלית (דיי נפוצה)
  • ויזה לישראלים: אין צורך
  • חיסונים: אין צורך
  • מטבע: קרונה איסלנדית
  • שעון איסלנד:

למאמרים נוספים