זוהר צפוני איסלנד, צילום: תומר רצאבי, Wild Travel

המפלים הכי יפים באיסלנד

איסלנד היא מדינה מיוחדת מאוד עם מגוון אדיר של נופים החל מהרי געש, קרחוני ענק, חופים וולקנים, לגונות קרחונים, מערות קרח, שדות לבה והמון מפלים. ברחבי איסלנד פזורים עשרות מפלים, חלקם מוכרים מאוד ומתויירים וחלקם לא מוכרים ואולי אפילו ללא שם. מגוון המפלים שתוכלו לראות בטיול באיסלנד גדול מאוד, החל ממפלים בגובה עשרות מטרים הזורמים בקניונים ועד מפלים עדינים ונמוכים עם צבעים מיוחדים. המילה האיסלנדית למפל היא Foss ולכן תשמעו הרבה שמות שמסתיימים במילה זו כשתחפשו מפלים כמו Skogafoss, Dettifoss, gullfoss ועוד. אז מהם המפלים הכי יפים באיסלנד ואיפה תוכלו לראות אותם?

מפל סקוגפוס - Skogafoss

אחד המפלים המפורסמים באיסלנד ונוח מאוד להגעה. מפל סקוגפוס נמצא ממש ליד העיירה Skogar בצמוד לכביש 1 בחוף הדרומי של איסלנד. רוחבו של המפל הוא כ- 25 מטרים והוא נופל מגובה של כ- 60 מטרים. עם עוצמת מים אדירה הוא יוצר הרבה מאוד רסס מה שגורם לעיתים קרובות ל"קשת בענן" להופיע לידו ולפעמים אפילו קשת כפולה! מקור המים של המפל הוא משני קרחונים הנמצאים צפונית אליו. קצה הצוק ממנו המפל נופל היה פעם קו החוף של איסלנד שכיום נמצא כ- 5 ק"מ דרומית לשם. ליד המפל יש חנייה מסודרת ממנה אפשר ללכת מספר דקות לכיוון המפל, מצידו הימני יש מדרגות בהן תוכלו לעלות ולראות את המפל מלמעלה. לאמיצים שביניכם, ניתן להגיע ממש עד בסיס המפל, קחו בחשבון שכנראה תרטבו עוד הרבה לפני שתגיעו למפל עצמו.

טיול לאיסלנד- Wild Travel
טיול לאיסלנד - Wild Travel

מפל סליילנדספוס - Seljalandsfoss

מפל מפורסם לא פחות מסקוגפוס ונמצא ממש קרוב אליו, רק כ- 15 דקות מערבה משם על כביש 1 בחוף הדרומי של איסלנד. המפל הוא חלק מנחל שמקורו בקרחון Eyjafjallajokul, אותו קרחון אשר מימיו מזינים גם את מפל סקוגפוס. המפל נמצא צמוד לחניון מסודר וההגעה אליו נוחה מאוד. ישנו מסלול הליכה קצר שיוביל אתכם למול המפל, לאחר מכן תוכלו להמשיך במסלול מצידו הימני של המפל ולהגיע ממש מאחוריו! המסלול ממשיך לצידו השני של המפל וחוזר לשביל הראשי. שימו לב שלפעמים הכניסה לחלקו האחורי של המפל תהיה סגורה בהתאם לעונה (בעיקר בחורף כשיש קרח והמסלול מחליק) ולפעמים עקב פעולות שיקום הצמחייה סביב המפל.

איסלנד - Wild Travel

מפלי קירקיופלפוס - Kirkjufellfoss

הר קירקיופל (הידוע גם בשם הר הכנסייה בגלל צורתו המיוחדת) והמפלים הסמוכים אליו הם מהאתרים הכי ידועים ומפורסמים באיסלנד. הם ממוקמים בחצי האי סנייפלנס הנמצא בחלקו המערבי של האי, צפונית לעיר הבירה ריקייאוויק. מי המפל מגיעים מהמסת שלגים וקרחונים מהרי הסביבה. על מנת להגיע למפל תוכלו לעצור בחנייה מסודרת לצד הכביש שבין המפלים להר עצמו. מהחנייה יש שביל קצר של כמה מאות מטרים העולה לכיוון המפלים והתצפית אל ההר.

איסלנד - Wild Travel

מפל גודפוס - Godafoss

נמצא בחלקה צפוני של איסלנד, קרוב לכביש 1 המקיף את האי, כ- 15 דקות נסיעה מזרחית לעיירה אקוריירי. אגדה מספרת ששמו של מפל Godafoss או "מפל האלים" ניתן לו בשנת 1000 לשנה לספירה כשאחד ממנהיגי איסלנד אימץ את הנצרות כדת הרשמית של איסלנד ולאחר מכן זרק את פסלי האלים הנורדים למפל. גובהו של המפל כ- 12 מטרים, רוחבו כ- 30 מטרים ויש לו צורה שמזכירה פרסה. ישנם 2 חניונים לצד המפל הקרובים זה לזה ומאפשרים הליכה קצרה לשתי תצפיות על המפל - אחת מצידו המערבי ואחת מצידו המזרחי. התקרבות למפל מהתצפית המערבית דורשת הליכה קצרה על אזור של אדמה וסלעים שיכולים להיות מאוד מחליקים (במיוחד אם קר ויש קרח על הקרקע) ולכן מומלץ ללכת בזהירות וגם להתקרב בבטיחות לקצוות התצפית.

טיול לאיסלנד - Wild Travel

מפל אלדיירפוס - aldeyjarfoss

נמצא באזור ה Highlands של איסלנד, כ- 80 ק"מ דרום מזרחית לעיירה אקוריירי. המפל מוקף עמוד בזלת שהם חלק משדה לבה. גובהו של המפל הוא כ- 20 מטרים ומקור המים שלו מקרחון ואטניוקול. בהמשך הזרימה של המפל, הנחל שלו מתחבר עם נחל נוסף הנשפכים במפלי גודאפוס.

מפל דטיפוס - Dettifoss

אחד המפלים החזקים והגדולים באיסלנד! רוחבו של מפל דטיפוס הוא כ- 100 מטרים והוא נופל מגובה של 44 מטרים בעוצמה אדירה. המפל הוא חלק מנהר יוקולסה המנקז מים מהקרחון הגדול ביותר באיסלנד - קרחון ואטניוקול. הוא נמצא בחלק הצפון מזרחי של איסלנד, במרחק של כשעה וחצי נסיעה מאגם מיוואטן. ישנם שני חניונים ושני מסלולי הליכה למפל - אחד מצידו המערבי ואחד מצידו המזרחי. ההגעה לחניון המערבי היא דרך כביש סלול ונוח, ההגעה לחניון המזרחי היא בכביש עפר. מהחניון המערבי יוצא שביל הליכה יחסית נוח עם תצפית ממש אל מול המפל. משם תוכלו להמשיך דרומה בשביל הליכה יחסית נוח ושטוח עד למפלי סלפוס. מהחניון המזרחי גם יוצא שביל הדורש מעט יותר הליכה אל תצפית המפל, גם משם תוכלו להמשיך דרומה למפלי סלפוס, אך קחו בחשבון שאין ממש שביל מסודר וההליכה לפעמים בין סלעים ובולדרים. התמונה למטה צולמה מצידו המזרחי של המפל, בצד שמאל אפשר לראות את אזור התצפית המערבי.

טיול לאיסלנד - Wild Travel

בואו לטייל איתנו באיסלנד!

מפל סלפוס - Selfoss

מפלי סלפוס גם הם חלק מנהר היוקולסה כמו מפל דטיפוס. בניגוד למפל דטיפוס שזורם כולו באותו מקום, מפלי סלפוס מפוזרים לאורך שטח יותר גדול, המפל עצמו בצורת חצי עיגול, אך מצידיו נופלים עוד הרבה מפלים קטנים וחלשים יותר. ההגעה למפלי סלפוס היא מהשבילים היוצאים מאחת התצפיות של מפל דטיפוס

מפל גולפוס - Gullfoss

מפל מרהיב ועוצמתי עם מספר מדרגות נפילה הממוקם באזור "משולש הזהב", כשעתיים נסיעה צפון מזרחית לעירה הבירה ריקייאוויק. מי המפל מגיעים מנהר Hvita שמקורו בקרחון לנגיוקול. לצד המפל ישנו חניון תחתון ממנו תוכלו ללכת בשביל קצר לכיוון המפל והתצפית התחתונה. מהתצפית השביל ממשיך פנימה ממש עד לאזור הנפילה הראשון והנמוך יותר של המפל, שימו לב שהשביל לבסיס המפל לפעמים סגור בגלל מזג אוויר סוער ובמהלך החורף. ישנו גם חניון עליון ממנו יוצא שביל הצופה אל המפל מלמעלה. בחניון העליון ישנה גם מסעדה, בית קפה וחנות עם מזכרות, ביגוד וציוד טיולים. שני החניונים והשבילים שלהם מחוברים בגרם מדרגות.

איסלנד - Wild Travel

מפל סוורטיפוס - Svartifoss

מפל הממוקם בדרום איסלנד, בשטחה של שמורת Skaftafell. נקודת היציאה למפל היא בחניון של שמורת סקפטפל שם גם תמצאו מרכז מבקרים, שירותים ציבוריים ומסעדה. ההליכה למפל היא כ- 2 ק"מ שרובם בעלייה, ההליכה יכולה לקחת בחצי שעה עד שעה. משמעות שמו של המפל היא "המפל השחור" והוא קיבל את שמו מעמודי הלבה השחורים המקיפים אותו.

טיול לאיסלנד - Wild Travel

מפל אוקסרארפוס - Oxararfoss

ממוקם באחד האתרים הידועים ביותר באיסלנד - שמורת ת'ינגווטליר. אזור Thingvellir הוא פארק לאומי באיסלנד ואתר מורשת עולמי. זהו אזור קו השבר בין הלוחות הטקטוניים של אמריקה ואירואסיה. גובהו של מפל אוקסררפוס הוא כ 20 מטרים, מימיו מגיעים מנחל Oxara שהוא אחד היובלים של אגם גדול בשם Pingvallavatn.

מפל ברוארפוס - Bruarfoss

אחד המפלים הפחות ידועים, אך אחד היפים והמיוחדים באיסלנד. מפל ברוארפוס נמצא כ- 15 דקות נסיעה דרום מערבית לאתר הגייזרים Geysir. מדובר על מפל לא גבוה או עוצמתי במיוחד, אך עם צבעים כחולים ומיוחדים ושטח יחסית גדול שמחולק למפלונים קטנים. מקור המים של המפל הוא בנהר Hvita מקרחון לנגיוקול.

כתב וצילם: תומר רצאבי