ילד הודי מתכונן לטקס הטאיאם בדרום הודו - Wild Travel

הודו - כל מה שרציתם לדעת

עולם מופלא ומגוון, מדינה מלאה בנופים מרגשים, בעלי חיים נדירים, תרבויות עתיקות, צבעים, ריחות ומה לא?! הודו היא מוקד עליה לרגל של מליוני בודהיסטים והינדים מכל העולם. בהודו תמצאו כאלפיים קבוצות אתניות ותרבויות שונות, מגוונות וצבעוניות. מטפסים וחובבי טרקים מגיעים להודו בכדי לכבוש את פסגות ההימלאיה - הרכס הגבוה בעולם. ספר הג'ונגל המפורסם נכתב על יערות הפרא שבמדינה ולא בכדי. בהודו תמצאו פילים, אריות, דובים, קרוקודילים, טיגריסים, נמרים, נחשים ועוד מגוון אדיר של בעלי חיים.

מיקום וגאוגרפיה

הודו נמצאת במזרח הרחוק בין הים הערבי לבין מפרץ בנגל שבצפון האוקיינוס ההודי. גבולותיה היבשתיים של הודו תחומים ע"י פקיסטן בגבול הצפון מערבי, בסין, נפאל ובהוטן בגבולות הצפוניים והצפון מזרחיים ובבנגלדש ומיאנמר (בורמה) בגבולות המזרחיים. לא סתם קוראים לה "תת היבשת הודו" - מדובר במדינה עצומה (השביעית בגודלה בעולם) המשתרעת על שטח של יותר מ- 3,287,000 קמ"ר. בצפון המדינה מתפרש ממזרח למערב רכס ההימלאיה האדיר. במרכז שולטים יערות נשירים המכסים שטחים נרחבים - אזור זה נחשב למקום בו נולדה האגדה על מוגלי מ"ספר הג'ונגל". צפון מערב המדינה הוא שטח מדברי עצום ואילו בדרום מערב ובמזרח (בין בנגלדש למיאנמר) שולטים יערות גשם סבוכים ועשירים.

הדרך לעמק נוברה - לדק, צפון הודו - Wild Travel

מזג אויר ועונות מומלצות

כיוון שמדובר במדינה כל כך גדולה, בהודו תמצאו מגוון רחב של אזורי אקלים שונים ומגוונים. חלקה הצפוני של הודו (הקרוב יותר לקו המשווה) חמים יותר מחלקה הדרומי, למעט רכס ההימלאיה שם שורר מזג אויר אלפיני. בצפון מערב ובעיקר בחבל רג'סטן מזג האויר מדברי ויבש. במרכז, בדרום ובצפון מזרח תמצאו מזג אויר סאב טרופי (חם ולח) לאורך רוב חדשי השנה. ברוב חלקי המדינה ניתן לחלק את השנה לכמה עונות:

דצמבר עד אפריל (האביב): זוהי העונה היבשה ורוב חלקי המדינה יבשים, האזורים הגבוהים יהיו קרירים ואילו במרכז הודו ובאזורים הנמוכים של הצפון הטמפרטורה הולכת ומטפסת.  

מאי עד יוני (קיץ): הקיץ ברוב חלקי המדינה חם ויבש מאוד עם טמפרטורה ממוצעת של 38 מעלות ברחבי המדינה. באזורים מסוימים הטמפרטורות עלולות להגיע ל 45 מעלות ויותר!

יולי עד ספטמבר (מונסון): זוהי עונת המונסון והיא העונה הרטובה בהודו (כ80% מכמות הגשמים השנתית יורדת בתקופה קצרה זו) ורוב חלקי המדינה מושפעים מהגשמים הכבדים. 

אוקטובר עד נובמבר (סתיו): באוקטובר אתם עלולים לפגוש ימי גשם בעיקר בדרום המדינה. במהלך חודש נובמבר הגשמים מפסיקים והטמפרטורות מתיצבות לממוצע של 29 מעלות ביום ו- 15 מעלות בלילה. זו ללא ספק תקופה יפייפיה ונוחה מאוד לטיול בהודו. 

מחפשים טיגריסים בזריחה ביער בנדהבגר, הודו - Wild Travel

תרבויות, דתות ושבטים

הודו ידועה במגוון רחב ועשיר של דתות, תרבויות ומיעוטים אתניים. הקבוצה הגדולה ביותר בהודו היא קבוצת זרמי ההינדואיזם השונים אשר מונה כ 80% מהאוכלוסיה. כמעט 14% מההודים הם מוסלמים סונים וה 6% הנותרים מתחלקים לנוצרים, בודהיסטים, סיקים ומגוון דתות שאמניות ואנמיסטיות. בצפון הודו במחוז לאדק תוכלו לפגוש בנזירים המתרגלים בודהיזם טיבטי. רוב המוסלמים בהודו נמצאים במחוזות הצפוניים (בעיקר במחוזות ג'אמו, קשמיר ובמערב בנגל) ובמחוז קרלה הדרומי. הסיקים נמצאים בצפון מזרח המדינה, רובם מהגרים מנפאל וחלקם הגיעו מטיבט בעקבות הכיבוש הסיני. 

הבודהיזם - אחת הדתות הגדולות בעולם אשר מקורה בהודו, מהווה היום חלק קטן יחסית באוכלוסיה ההודית. למרות זאת תוכלו לראות ולחוות את השפעת הבודהיזם כמעט בכל מקום במדינה. הדת המרכזית אותה תחוו ותרגישו בכל חלק בהודו היא ההינדואיזם - הדת העתיקה בעולם. להינדים מספר אלים ואלות אשר מיוצגים כדמויות צבעוניות ומרתקות במקדשים ברחבי המדינה. החברה ההודית היא חברה היררכית ועל פי ההינדואיזם מתחלקת ל- 4 קאסטות (מעמדות). עד היום הקאסטות בהודו כמעט ולא מתערבבות בינהן ומי שלא שייך לאף אחת מהקאסטות נחשב לטמא ומנודה מהחברה. הכיבוש הבריטי הארוך בהודו השאיר אחריו השפעות תרבותיות רבות הבאות לביטוי במבנים קולוניאלים, מנהגים ומסורות, השפעה על תרבות הספורט והשפה בכל רחבי המדינה.

פורטרט של איש מבוגר, רג'סטן הודו - Wild Travel

בואו לטייל איתנו בהודו!

פסטיבלים בהודו

כיוון שבהודו יש כל כך הרבה דתות, זרמים ומיעוטים אתניים תוכלו למצוא בה עשרות ואף מאות ימי חג, טקסים שונים ומיוחדים ופסטיבלים מרהיבים ומיוחדים. הנה כמה ששווה להכיר:

הולי (Holi) - בכל שנה בחודש פברואר או במרץ נחגג ההולי כסמל לסוף החורף. מאות מליוני הודים יוצאים לרחובות וזורקים אבקות בצבעים שונים אחד על השני.

קומבמלה (Kumba Mela) - פסטיבל הכד - ההתכנסות הדתית הגדולה בעולם! כל 3 שנים נחגג באחד מארבעת ההרים הקדושות להינדים הארידוואר, אללהאבאד, אוג’יין ונאסיק.

דיוואלי (Diwali) - פסטיבל האור המסמל את ניצחון כוחות האור על כוחות החושך. החג נחגג בין אוקטובר לנובמבר ביום מולד הירח של החודש השמיני של לוח השנה ההינדי.

גאנש (Ganesh) - חגיגות מרהיבות מלאות בתהלוכות עם פסלים של האל גאנש בעל ראש הפיל הנמשכות כ 11 ימים. הפסטיבל נחגג בין אוגוסט לספטמבר.

קרישנה ג'אנמשטמי (Krishna Janmashtami) - חגיגות לכבוד לידתו של האל קרישנה בחודשים אוגוסט, ספטמבר. רוב החגיגות מתמקדות בערים מאטהורה וורינדבן שבין דלהי לאגרה.

מסע צילום צפון הודו - Wild Travel

בעלי חיים בהודו

רוב המטיילים שמגיעים להודו לא מודעים לעושר לכמות ולמגוון האדיר של בעלי חיים שניתן לראות במדינה. מדובר במעצמה של חתולים גדולים - כמעט בכל חלקי המדינה (למעט בהרים הגבוהים) יש אזורים מיוערים בהם תוכלו לפגוש בטיגריס הבנגלי העצום. השמורות המוכרות ביותר בהם ניתן לפגוש בטורף העל הם השמורת באנדהאבגאר ופנצ' במחוז מדיה פרדש ושמורת רהנטהמבור במחוז רג'סטן. בצפון מערב המדינה בפארק הלאומי גיר תוכלו לפגוש באוכלוסיה האחרונה שנותרה בטבע של אריות אסייתים אשר היו נפוצים מאסיה, המזרח התיכון ועד לאזורים הדרומיים של אירופה. בכל רחבי המדינה יש אוכלוסיה בריאה של נמרי חברבורות ואם תעלו להימלאיה ההודית תוכלו לראות את נמרי השלג הנדירים. חובבי הספארי ימצאו בהודו פילים אסיאתיים, בעיקר בדרום, באיי אנדמן ובצפון מזרח ואפילו קרנפים ביערות הגבוהים למרגלות רכס ההימלאיה. עוד בעלי חיים שתוכלו לפגוש באיזור: דב שפתני, כלבי בר, צבוע מפוספס, מינים שונים של איילים, קופים (בעיקר מקוק ולנגור) ומגוון אדיר של זוחלים וציפורים.

קופי לנגור, שמורת בנדהבגר, מדיה פרדש, הודו - Wild Travel

איך מטיילים בהודו?

מצד אחד הודו היא מדינה לא פשוטה לעיכול למטייל המערבי הממוצע, מצד שני תוכלו למצוא בה הכל. להודו מגיעים מחפשי שקט, חובבי תרבות ודת, צלמי טבע, מטפסי הרים, אנשי מסיבות ועוד ועוד! כולם ימצאו מה לעשות במדינה המופלאה הזו. אם אתם תרמילאים או נוודים, מחכה לכם חוויה בלתי נשכחת שתפעיל לכם את כל החושים. בהודו יש תשתית תיירותית נוחה והמחירים נמוכים ביחס לשאר העולם. ברוב חלקי המדינה ניתן להתנייד בתחבורה ציבורית (שיכולה להיות חוויה בפני עצמה) ובכל מקום תמצאו הוסטלים ומלונות תרמילאים. אוהבי הפינוקים ימצאו כמעט בכל מקום לודג'ים ומלונות פאר ברמה הגבוהה ביותר בעולם. בכל עיר גדולה יש שדה תעופה שמאפשר התניידות יעילה, מהירה ויחסית לתחבורה הציבורית נוחה ונקייה בין חלקי המדינה.

רועה צאן, רג'סטן הודו - Wild Travel

יעדים מומלצים

ורנאסי: הבירה הדתית והרוחנית של הודו ואחת הערים העתיקות בעולם! ורנסי ממוקמת בצפון מזרח המדינה על הגדה המערבית של נהר הגנגס בו מתקיימים טקסים דתיים יום יומיים אשר מושכים תיירים רבים.

לאדק: חבל ארץ בצפון הרחוק. מדובר באיזור גבוה (3000-6000 מ') בצד המערבי של ההימלאיה ההודית. רוב תושבי האיזור מתרגלים בודהיזם וניתן לראות ולבקר מקדשים שונים וציוריים. בירת חבל הארץ היא "לה" ממנה תוכל לצאת למנזרים של עמק נוברה או לחפש נמרי שלג בהרים.

רג'אסטן: ארץ המהרג'ה, שטח מדברי בצפון מערב בו תמצאו מספר ערים מרהיבות בהן טירות ומקדשים מהיפים ביותר בהודו שהמפורסם שבהם הוא הטאג' מאהל בעיר אגרה. ערים מפורסמות ברג'סטן - ג'ודפור, ג'ייפון ואגרה. ברג'סטן תמצאו גם את שמורת רהנטהמבור - אחד המקומות הטובים בעולם לצפייה וצילום טיגריסים בנגלים בטבע.

קרלה: אחת המדינות הירוקות והיפות בהודו הממוקמת בדרום מערב. קרלה היא אזור טרופי מלא בצמחייה עשירה, שמורות טבע, חופים מושלמים, מטעי תה ותבלינים.

מדיה פרדש: מחוז יחסית לא מתוייר במרכז המדינה, שם תמצאו מספר שמורות טבע עצומות ומרהיבות בהם ניתן לחוות ספארי עצמתי ביערות הודו. בין השמורות המפורסמות של האזור תמצאו את באנדהאבגאר, קאנה ופנצ'. 

גואה: על החוף המערבי שוכנת לה גואה - המדינה הקטנה ביותר בהודו. גואה היא גן עדן של חופים לבנים, עצי קוקוס, אוכל טוב אוירה של חופש אמיתי.

איי אנדמן: ארכיפלג מדהים במפרץ בנגל, מתוך כ 300 איים רק 40 מיושבים מה שהופך את האיים לגן עדן לאוהבי טבע, וצלילה. 

כתב: יואל שליין

הודו - מידע שימושי

  • מיקום: המזרח הרחוק
  • שפות: הינדית, אנגלית
  • ויזה לישראלים: אין צורך
  • חיסונים: יש צורך
  • מטבע: רופי
  • שעון הודו:

למאמרים נוספים