Wild Travel - מצלמים את הר הגעש טולבצ'יק בזריחה, קמצ'טקה

קמצ'טקה - כל מה שרציתם לדעת

קמצ'טקה, חבל ארץ קיצוני ומבודד. אחד המקומות הפראיים האחרונים שנותרו בכדור הארץ. במשך שנים הייתה קמצ'טקה מבודדת מהעולם ומעטים העזו והצליחו לטייל בחבל הארץ המיוחד כל כך. אז מה הופך את קמצ'טקה ליעד כה מיוחד? מה מושך את ההרפתקנים ומטיילי הקצה למקום הקיצוני והמבודד הזה?

מיקום וגאוגרפיה

קמצ'טקה נמצאת בחלק המזרחי ביותר של רוסיה ממש על מעבר ברינג הנושק לאלסקה. גודל המחוז הוא יותר מ 400,000 קמ"ר והוא משתרע מחצי האי קמצ'טקה שבדרום ועד לים הקרח הצפוני. האזור המעניין של המחוז, לשם מגיעים רוב המטיילים הוא חצי האי קמצ'טקה – שטח של כ 270,000 קמ"ר בחלקה הדרום מזרחי של סיביר המצביע לכיוון האיים היפנים.

אורקה (קטלן) בהפלגה למפרץ רוסקאייה, קמצ'טקה - Wild Travel

תוואי השטח

כשאני מנסה לתאר את קמצ'טקה הדימוי הטוב ביותר שעולה לי הוא השילוב של איסלנד ואלסקה עם חיזוק קל. קמצ'טקה נמצאת בקצה הצפוני של טבעת האש הפאסיפית והיא נחשבת לאחד האזורים הפעילים ביותר בעולם מבחינה וולקנית. את חצי האי חוצה רכס וולקני אשר מורכב מכ- 160 הרי געש, מתוכם כ 29 פעילים. מדובר בריכוז עצום של הרי געש פעילים על שטח יחסית קטן. לאורך הרכס המרכזי זורם נהר קמצ'טקה וחלק גדול מהעמקים והאיזורים הנמוכים עטופים ביערות בתוליים מלאים בבעלי חיים.

טיפוס על הר הגעש מוטנובסקי בדרום קמצ'טקה - Wild Travel

מזג אויר ועונות

קמצ'טקה ממוקמת סביב קו רוחב 57 וברובה שורר מזג אויר תת ארקטי. החורף ארוך וקר ובחלקים מסויימים בחצי האי הטמפרטורה יכולה להגיע ל 40- מעלות. בתקופה זו רוב חלקיו של חצי האי מכוסים שלג עמוק. סביב החודשים מאי-יוני השלג נמס והחיים חוזרים לחצי האי. התקופה הטובה ביותר לטייל היא התפר שבין יולי לאוגוסט, אז מזג האויר יחסית יציב וממוצע הטמפרטורות יהיה סביב 20 מעלות. לקראת אמצע/סוף אוגוסט עולה הסבירות לסערות ואף עלול לרדת שלג. חשוב לזכור שמזג האויר באזור זה לא יציב וגם בשיא הקיץ עלולות להיות סערות וטמפרטורות נמוכות. בספטמבר מתחילה שלכת קצרה וכבר באוקטובר חוזרים השלגים הכבדים שצובעים את השטח בלבן.

מערת קרח למרגלות הר הגעש מוטנובסקי, קמצ'טקה - Wild Travel

בואו לטייל איתנו בקמצ'טקה!

בעלי החיים של קמצ'טקה

זאבים בצפון חצי האי. היונק המפורסם ביותר באי הוא הדוב החום. הדובים של קמצ'טקה נחשבים מבין הדובים החומים הגדולים בעולם (חוץ מדב הקודיאק ביבשת אמריקה). מעריכים שבקמצ'טקה יש כ 10,000-14,000 דובים חומים, חלק גדול מהם נמצא בדרום חצי האי. קמצ'טקה היא אזור ההשרצה השני בגודלו בעולם (אחרי אלסקה) של דג הסלמון ובכל קיץ מגיעים נחילי ענק אשר עושים את דרכם מהים אל הנהרות המתוקים בכדי להגיע אל אזורי ההשרצה. אחד מאזורי ההשרצה המפורסמים הוא אגם קוריל בדרום חצי האי. כמויות הסלמון מושכות את הדובים לחופי האגם והופכים אותו למקום עם ריכוז הדובים הגדול ביותר בעולם! גם במים קמצ'טקה עשירה בבעלי חיים - לוויתנים, אורקות ומינים שונים של כלבי ים ממלאים את המפרצים לאורך החוף הקמצ'טקי. המצוקים הגעשיים מלאים במושבות של אלפי ציפורים ארקטיות כמו הפאפין הפאסיפי וקינים של עיטמי סטלר בעלי המקור המרשים.

דב חום צד סלמון באגם קוריל, קמצ'טקה - Wild Travel
דובים חומים באגם קוריל, קמצ'טקה - Wild Travel

אוכלוסיה

אוכלוסייית קמצ'טקה מונה קצת יותר מ 300,000 תושבים, רובם נמצאים בכ 4 יישובים גדולים הנמצאים לאורך החוף המזרחי לחופי ים ברינג ואילו השאר מפוזרים בכפרי דייגים קטנים ונידחים. העיר המרכזית היא פטרופבלובסק-קמצ'טסקי, לידה נמצאת העיירה יליזבה שם ממוקם שדה התעופה המקשר את חצי האי אל העולם. רוב תושביה של קמצ'טקה הם ממקור סלבי אשר החלו לישבה במאה ה 17.

השבטים של קמצ'טקה

לפני שהגיע האדם הלבן לחצי האי שלטו באיזור מספר שבטים מקומיים אשר את חלקם ניתן לפגוש עד היום. המפורסמים מבין השבטים הילידים הם הצ'וקצ'י בצפון הארקטי של המחוז – רועי איילים קשוחים שחיים באיזורים הארקטים של סיביר. השבטים אשר שכנו בחצי האי הקמצ'טקי היו האילטמס והקוריאק – אלה שישבו לאורך החוף התקיימו מדיג ואילו שבטי ההרים חיו מהיערות ומגידול איילים.

איך מטיילים בקמצ'טקה?

קמצ'טקה היא ללא ספק יעד להרפתקנים, אוהבי טבע וצלמים. ישנן שתי דרכים נפוצות לטייל בקמצ'טקה: דרך אחת היא לצאת להפלגות המשייטות לאורך חצי האי, זו ללא ספק הדרך הנוחה לטייל, אך יש לציין שעם הנוחות גם המחירים גבוהים יחסית בהתאם. הגישה אל החוף נעשית באמצאות סירות זודיאק וכדי להגיע לאתרים המרוחקים תצטרכו לטוס עם מסוקים. הדרך השנייה, ההרפתקנית ולדעתי הטובה ביותר לחוות את חצי האי היא בטיול עומק יבשתי. בטיול מסוג זה רוב ההתניידות תתבסס על רכבי קמאז 6X6 וגם כאן תוכלו להיעזר במסוקים בכדי להגיע לאזורים מבודדים. מכיוון שאין בתי מלון מחוץ לערים (וגם בעיר המרכזית אין ממש מבחר) תצטרכו להתכונן ללינת שטח.

הקבוצה שלנו על הר הגעש מוטנובסקי בדרום קמצ'טקה - Wild Travel

אתרים מומלצים ששווה לבקר בהם

אגם קוריל בקיץ הוא חלום לכל צלמי הטבע ואוהבי בעלי החיים. שם תוכלו למצוא את עצמכם מוקפים בעשרות דובים אשר עסוקים בדייג הסלמון ממש לידכם. לאוהבי הרי הגעש, כמה המלצות: הר הגעש טולבצ'יק אשר התפרץ לאחרונה ב 2012-2013 ויצר שפכי לבה באורך של 18 ק"מ (עליהם ניתן לטפס) הוא אחד האתרים המרשימים בחצי האי. בחלקו הצפוני יש רמה וולקנית משם ניתן לראות את הר הגעש הגבוה בחצי הכדור הצפוני – הקלוצ'יבסקיה ספוקה. הר געש נוסף ומומלץ הוא המוטנובסקי - הר געש מורכב, שם תוכלו לצאת לטיפוס מאתגר של כ 5 שעות כל הדרך אל הקלדרה המעשנת. אחד האתרים המפורסמים הנוספים הוא עמק הגייזרים – 6 ק"מ של גייזרים ומעיינות חמים. חשוב לדעת שבשנת 2006 כוסה העמק במפולת בוץ עצומה שקברה את רוב הגייזרים אך המקום בהתאוששות. ישנם עוד עשרות הרי געש וקלדרות פעילות אשר מושכות מאות תיירים בכל עונה. אם תרצו לצאת להפלגה לחיפוש אחר חיי הים של קמצ'טקה תוכלו לצאת להפלגת יום או יומיים למפרץ אבצ'ה ולמפרץ רוסקאיה. 

לסיכום

אם אתם מחפשים יעד חדש, לא מתוייר, פראי ומרגש קמצ'טקה תענה לכם על כל הציפיות. אני מזמין אתכם להצטרף אלינו למסעות הקיץ לחקור את חצי האי המרגש הזה ולהיות חלק מקומץ של מטיילים חלוצים.

כתב וצילם: יואל שליין

קמצ'טקה - מידע שימושי

  • מיקום: מזרח רוסיה
  • שפות: רוסית
  • ויזה לישראלים: אין צורך
  • חיסונים: אין צורך
  • מטבע: רובל
  • שעון קמצ'טקה:

למאמרים נוספים