עדר פילים בשמורת סמבורו, קניה - Wild Travel

ספארי בקניה - שאלות ותשובות על כל הנושאים החשובים

קניה נחשבת לאחד מיעדי הספארי הטובים בעולם. יש בה מגוון של שמורות טבע בהן תוכלו לצפות ולצלם את הטורפים ובעלי החיים הגדולים של אפריקה. בכל השמורות יש מגוון של אפשרויות לינה והמרחקים היחסית קצרים בין השמורות מאפשרים לשלב מסלולים שונים. העושר של עשרות חברות המפעילות טיולי ספארי יאפשר לכם למצוא את הטיול המושלם לספארי בקניה.

איפה קניה נמצאת?

קניה נמצאת במזרח אפריקה - צפונית לטנזניה, מערבית לאוגנדה ודרומית לאתיופיה. הגדול הצפון מערבי של קניה הוא עם סומליה והדרום המערבי עם האוקיינוס ההודי.

מהו מזג האוויר בקניה?

קניה נמצאת ממש על קו המשווה ולכן מזג האוויר בה שונה ממה שאנחנו מכירים בישראל. עונות השנה לא נחלקות לעונות הקלאסיות שאנחנו מכירים, אלא לעונות יבשות ורטובות. כמדינה עם אקלים משווני, הטמפרטורות במהלך רוב השנה יציבות ודומות. במהלך כל השנה הטמפרטורות הממוצעות ביום נעות בין 15 ל- 30 מעלות. במהלך הלילה בין 10 ל- 20 מעלות. ישנו כמובן מעט שוני בין אזורים שונים במדינה וע"פ גבהים.

העונה היבשה הארוכה היא בחודשים יוני עד אוקטובר.

העונה הרטובה הקצרה היא בחודשים נובמבר עד דצמבר.

העונה היבשה הקצרה היא בחודשים ינואר עד פברואר (יש מעט גשמים).

העונה הרטובה הארוכה היא בחודשים מרץ עד מאי.

*חשוב לדעת שגם במהלך העונות היבשות ישנם לפעמים גשמים.

חודש

עונה

ממוצע טמפרטורות מסאי מארה

ממוצע גשמים במסאי מארה

ינואר

יבשה

20

95 מ"מ

פברואר

יבשה

20

100 מ"מ

מרץ

רטובה

19.5

145 מ"מ

אפריל

רטובה

19.5

210 מ"מ

מאי

רטובה

19

155 מ"מ

יוני

יבשה

18.5

95 מ"מ

יולי

יבשה

18

60 מ"מ

אוגוסט

יבשה

18

80 מ"מ

ספטמבר

יבשה

19.5

95 מ"מ

אוקטובר

יבשה

20

100 מ"מ

נובמבר

רטובה

19.5

155 מ"מ

דצמבר

רטובה

19.5

115 מ"מ

רואים בספארי בקניה את הנדידה הגדולה?

בהחלט! הנדידה הגדולה נחשבת לאחת מתופעות הטבע המפורסמות בעולם. זו בעצם נדידה בתוואי וזמנים יחסית קבועים של עדר עצום המורכב מכ- 2 מיליון אוכלי עשב הנודדים במהלך השנה בטנזניה וקניה. רוב העדר (כשני שליש) מורכב מגנו, השאר הן זברות ומעט צבאים.

מתי ואיפה רואים את הנדידה הגדולה בקניה?

הזמן הכי טוב לראות את הנדידה הגדולה בקניה הוא בחודשים יולי עד אוקטובר בשמורת המסאי מארה. בשאר חודשי השנה הנדידה נמצאת בטנזניה. בסביבות חודש יולי ולתוך חודש אוגוסט עדרי הנדידה הגדולה מגיעים מצפון הסרנגטי וממשיכים צפונה לשמורת המסאי מארה בקניה. בתקופה זו גם מתרחשת החצייה של נהר המארה באזורים שונים בתוך טנזניה ובתוך קניה. בספטמבר מרבית הנדידה נמצאת במסאי מארה ועדיין ישנה חצייה של נהר המארה ונהר הטאלק בתוך קניה. לקראת אוקטובר העדרים מתחילים לחזור דרומה לסרנגטי.

חשוב להבין שתוואי הנדידה הוא אמנם יחסית קבוע בזמנים והכיוון במהלך השנה, אך יתכנו שינויים בהתאם. העדרים למעשה עוקבים אחרי הגשמים ועשב טרי, לכן התוואי וזמני הנדידה יכולים להקדים/להתאחר בהתאם למצב השטח.

מהי העונה המומלצת לטיול ספארי בקניה?

תוכלו להנות מטיול ספארי מצוין במרבית השמורות בקניה במהלך כל חודשי השנה. ישנם מספר שיקולים שכדאי לשם לב אליהם כשמתכננים טיול לקניה, כמו האזור בו נמצאת הנדידה הגדולה, עלויות המשתנות בין העונות השונות ומזג האוויר.

בעונה היבשה הארוכה (יוני עד אוקטובר): לקראת יולי הנדידה הגדולה מגיעה מצפון הסרנגטי לשמורת המסאי מארה וישנה חצייה של נהר המארה. זוהי עונת השיא של התיירות ולכן מחירי הספארי והלודג'ים יהיו בשיאם.

בשאר חודשי השנה: עדיין תוכלו להנות מספארי מצוין בקניה, כיון שמלבד הנדידה הגדולה ישנה כמות אדירה של אוכלי עשב וטורפים החיים כדרך קבע בשמורות של קניה. בחודשים אלו המחירים יורדים וגם הצפיפות של התיירים בשמורות הספארי.

חודש

עונה

מיקום הנדידה הגדולה

מחירים

ינואר

יבשה

אזור שימור נגורונגורו/דרום הסרנגטי

בינוניים/נמוכים

פברואר

יבשה

אזור שימור נגורונגורו/דרום הסרנגטי

בינוניים/נמוכים

מרץ

רטובה

דרום/מרכז סרנגטי

בינוניים/נמוכים

אפריל

רטובה

מרכז סרנגטי

בינוניים/נמוכים

מאי

רטובה

מרכז סרנגטי

בינוניים/נמוכים

יוני

יבשה

המסדרון המערבי של הסרנגטי

גבוהים

יולי

יבשה

צפון הסרנגטי לקראת נהר המארה 

גבוהים

אוגוסט

יבשה

צפון הסרנגטי/מסאי מארה

גבוהים

ספטמבר

יבשה

מסאי מארה קניה

גבוהים

אוקטובר

יבשה

מקניה חזרה לצפון הסרנגטי

גבוהים

נובמבר

רטובה

צפון/מרכז סרנגטי

בינוניים/נמוכים

דצמבר

רטובה

מרכז/דרום סרנגטי

בינוניים/נמוכים

אילו בעלי חיים אפשר לראות בטיול ספארי בקניה?

שמורות הטבע של קניה אוצרות בתוכן מגוון עצום וכמויות גדולות של בעלי חיים, החל מאוכלי עשב, טורפים גדולים, דורסים וציפורים. בין הטורפים והחתולים הגדולים תוכלו לראות אריות, נמרים, צ'יטות, צבועים, תנים, סרוואלים, תנים, שועלים ועוד. הסיכוי הגבוה ביותר לראות טורפים הוא בשמורת מסאי מארה. תוכלו לראות כמובן גם את אוכלי העשה המפורסמים של אפריקה כולל פילים, גי'רפות, זברות, גנו, באפלו (תאו אפריקאי), היפופוטמים, צבאי תומסון/גרנט, קרנפים ואנטילופות שונות. את אוכלי העשב אפשר לראות במגוון שמורות. בעלי חיים נוספים שתוכלו לראות הם בבונים, קופי גונון ירוק וגונון כחול, נימיות ועוד. קניה עשירה במגוון אדיר של ציפורים מקומיות ונודדות כגון: דורסים (עיטים, בזים, ניצים, עקבים ועוד), אנפות, פלמינגו, קלאו, ציפורי שיר ועוד. ישנם גם זוחלים שונים בקניה כמו נחשים, לטאות קטנות ולטאות כוח, אך את רובם נדיר יחסית לראות.

איך מגיעים לקניה?

דרך ההגעה הכי נפוצה היא ע"י טיסות. מרבית הטיסות היוצאות מישראל הן של חברת Ethiopian Airlines עם עצירת ביניים באתיופיה. ישנן גם טיסות טובות עם חברת Turkish Airlines. לפעמים ישנן טיסות ישירות שרובן הן חלק מחבילה של טיול מאורגן.

איך אפשר לעשות טיול ספארי בקניה?

כדי לעשות טיול ספארי בקניה צריך לטפל בלא מעט לוגיסטיקות כמו מסלול נכון בין ובתוך השמורות, הזמנה של מקומות הלינה, תשלום כניסה לפארקים ושמורות, הדרכה, ג'יפים ועוד. לרוב הצורה הנוחה ביותר היא לצאת דרך טיול מאורגן שמאגד את כל השירותים הנדרשים. ישנו מגוון של טיולי ספארי מאורגנים של חברות ישראליות. כמעט בכל הטיולים המאורגנים כלולות טיסות וכלל שירותי הקרקע במהלך הטיול. חלק מציעות טיולים הכוללים מדריך ישראלי צמוד לקבוצה לכל הטיול וחלקם כוללים הדרכה מקומית בלבד. ישנה גם אפשרות להזמין טיול ספארי ישירות מחברת ספארי מקומית ואת הטיסות להזמין עצמאית. במצב כזה חשוב לחקור ולהבין מראש מה חשוב לכם בטיול, לחשוב על העונה ומהסלול המתאימים לכם ולבחור חברה מקומית טובה ואמינה עם המלצות.

מהן השמורות המומלצות לטיול ספארי בקניה?

קניה עשירה בשמורות טבע מגוונות באזורים שונים. אל רוב השמורות יוצאים הנסיעה מניירובי לאחר ההגעה לקניה. שמורת המסאי מארה נמצאת במרחק נסיעה של כ 4-5 שעות דרום מערבית לניירובי והיא השמורה המפורסמת ביותר בקניה. שמורת אמבוסלי נמצאת דרום מזרחית לניירובי, היא ממוקמת ממש למרגלות הר הקילימנג'רו ומפורסמת בעדרי הפילים הגדולים שבה. שמורת טסאבו נמצאת מזרחית לאמבוסלי והיא השמורה הגדולה ביותר בקניה והיא פחות עמוסה בתיירות. צפון מערבית לניירובי נמצאים אגמי השבר - אגם נקורו, אגם נאיוואשה, אגם בוגוריה ואגם ברינגו. יש בהם מגוון של בעלי חיים ואוכלוסיות של ציפורים ופלמינגו. בצפון מזרח קניה נמצאת שמורת סמבורו בה תוכלו לראות בעל חיים יחודי בשם הצבי הג'ירפי (Gerenuk).

הצטרפו לטיול הבא שלנו בקניה!

איזה ביגוד מומלץ לטיולים שם?

מכיון שהאקלים בקניה הוא חמים ונעים במהלך רוב השנה, בחירת הביגוד היא די פשוטה. ברוב הימים תצטרכו ביגוד נוח וקל המתאים למזג אוויר חמים. בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות הערב יכול להיות קריר, לכן מומלץ להביא גם מעט ביגוד חם. ביגוד נוסף שכדאי לקחת הוא כובע נגד שמש, קרם הגנה, בגד ים, סנדלים או נעליים קלות.

באיזה מטבע משתמשים בקניה?

המטבע הרשמי של קניה הוא השילינג הקנייתי. רוב גופי התיירות, חברות ספארי, בתי מלון ולודג'ים יקבלו גם דולר אמריקאי במזומן ולפעמים באשראי.

צריך חיסונים לקניה?

כן. ישנם חיסונים המומלצים לאפריקה ולקניה בפרט. מומלץ לקבוע תור למרפאת מטיילים מספר חודשים לפני ההגעה כדי לקבל ייעוץ עדכני וחיסונים במידת הצורך.

יש צורך בויזה לקניה?

נכון ל- 2023 יש צורך בויזה לקניה. ישראלים נדרשים לויזה אותה אפשר לעשות באתר אינטרנט יעודי של קניה.

כתב: תומר רצאבי