צילום: יואל שליין

קניה - כל מה שרציתם לדעת

בלב הסוואנה הגדולה של מזרח אפריקה שוכנת לה קניה - מדינה פראית ומרהיבה! בקניה תמצאו שילוב עוצמתי של נופים שונים ומיוחדים, מגוון אדיר של בעלי חיים וחוויות טבע עוצמתיות. מפסגת "הר קניה" לאגמי השבר, משמורות המדבר של הצפון ועד לנדידה הגדולה בסוואנה של המסאי מארה מדובר בגן עדן לאוהבי טבע!

מיקום וגאוגרפיה

קניה נמצאת במזרח אפריקה לחופי האוקיינוס ההודי. בגבולה הצפוני שוכנת אתיופיה, ממזרח סומליה, בדרום טנזניה ובמערב אוגנדה. בחלקה הדרום מזרחי היא נושקת לאוקיינוס ההודי, שם תמצאו רצועת חוף טרופית עשירה בצמחייה ובשוניות של אלמוגים מתחת לפני המים. צפון המדינה הוא אזור מדברי ויבש אשר נע בין סוואנה יבשה לדיונות מדבריות. בפינה הדרום מערבית, לחופו של אגם ויקטוריה וסביב "הר קניה" במרכז המדינה, תמצאו יער גשם עשיר ומורכב. ברוב חלקי המדינה ובעיקר בדרום ובמרכז, תוכלו למצוא סוואנות עשירות התומכות במגוון אדיר של בעלי חיים ביניהם עדרי הנדידה הגדולה שמגיעים לקניה משטח הסרנגטי בטנזניה בין החודשים יולי ועד לספטמבר. כמו שאר מדינות מזרח אפריקה, גם את קניה חוצה השבר הסורי אפריקאי שאחראי ליצירת סדרה מרשימה של אגמי שבר מלוחים ולצידם הרי געש מרשימים שהגבוה והמפורסם מכולם הוא הר קניה, הפסגה השנייה בגובה באפריקה (5,199 מ')!

ג'ירפה ומיני טורנדו בשמורת אמבוסלי, קניה - Wild Travel

מזג אויר ועונות מומלצות בקניה

קניה מחולקת לשלושה אזורי אקלים עיקריים. רצועת החוף שם תמצאו מזג אויר טרופי, חם ולח. חלקה הצפוני של המדינה הוא מדברי ברובו וכמעט לא מקבל משקעים. במרכז קניה ולדרום מערב שולטות סוואנות טרופיות, משובצות בעצי שיטה. מעבר לאיזור המדברי בגבול אתיופיה וסומליה נהוג לחלק את השנה בקניה לעונה רטובה (נובמבר עד מאי) ולעונה יבשה (מיוני ועד אוקטובר). חשוב לדעת שגם בעונה היבשה עלולים להיות ממטרים של אחה"צ מלווים בסופות ברקים.

שקיעה במסאי מארה, קניה - Wild Travel

תרבויות, דתות ושבטים

במדינה חיים כמעט 55,000,000 תושבים אשר מחולקים ליותר מ 40 קבוצות אתניות שונות ומגוונות. כ 67% מתושבי המדינה שייכים לקבוצות הבנטו (כינוי לכ 400 קבוצות אתניות באפריקה המאוחדות על ידי שפה ומנהגים), בינהן שבט הקיקויו - השבט הגדול בקניה (כ 22% מהאוכלוסיה) ושבטי הלוהיה (כ 15% מהאוכלוסיה). בקניה חיים כ 841,000 בני שבט המסאי. אמנם מדובר בחלק קטן של האוכלוסיה, אך בשל אורח החיים המסורתי שכמעט ולא השתנה וקבלת האורחים הנהדרת שלהם הפכו לאחד השבטים המוכרים והאייקוניים במזרח אפריקה. בצפון מזרח המדינה חיים שבט הסמבורו הקשורים לשבט המסאי. גם שבט הסמבורו הם נוודים למחצה אשר מסתמכים על עדרי הבקר והצאן וכמו המסאי שומרים על אורך החיים המסורתי, קוד הלבוש היחודי והאמונות העתיקות.

בעלי חיים בקניה

קניה ידועה בשמורות הספארי המדהימות שלה ולא בכדי. בשמורות הספראי של המדינה תוכלו לפגוש את כל ה "Big 5" של אפריקה (הפיל, הבפאלו, הקרנף, האריה והנמר). לצידם שלל חיות הסוואנה כגון צ'יטות, היפופוטמים, זברות, ג'ירפות, אנטילופות, צבאים ועוד. בחלקה הדרומי של המדינה זורם נהר המארה שמהווה את הקצה הצפוני של נתיב "הנדידה הגדולה" (עדר עצום של כ 2,000,000 גנו וזברות). בקניה ניתן למצוא מערכות אקולוגיות שונות ומדהימות ובתוכן ניתן למצוא גיוון אדיר של בעלי חיים שחלקם יחודיים ואנדמיים לאזור. בצפון מזרח, באזור סמבורו תוכלו לפגוש הצבי הג'ירפי, ארוך הצוואר או בשמו המוכר - גרנוק.

צ'יטה לאחר צייד של תומפסון צעיר במסאי מארה, קניה - Wild Travel

בואו לטייל איתנו בקניה!

הנדידה הגדולה בקניה

בקניה מתרחשת אחת מתופעות הטבע הידועות והמפורסמות בעולם - "הנדידה הגדולה". מדובר על אותה נדידה המתרחשת בטנזניה, שבה כשני מיליון פרטים של גנו וזברות נודדים במהלך השנה במסלול יחסית קבוע. מרבית זמן הנדידה מתרחש בטנזניה, מסביבות אוקטובר ועד יולי. לקראת יולי-אוגוסט עדרי הנדידה הגדולה מגיעים לצפון הסרנגטי בטנזניה וחוצים את נהר המארה אל שמורת המסאי מארה בקניה. במשך כשלושת החודשים הבאים (אוגוסט עד אוקטובר) העדרים זזים בין המסאי מארה בקניה לצפון הסרנגטי בטנזניה וחוצים את נהר המארה הלוך ושוב בחיפוש אחרי עשב מזין. בתקופה זו שמורת המסאי מארה מתמלאת במיליוני אוכלי העשב הנודדים, אליהם גם נמשכים טורפים רבים באזור.

גנו קופץ לנהר המארה, צפון הסרנגטי, טנזניה - Wild Travel

איך מטיילים בקניה?

כמו ברוב מדינות מזרח אפריקה רוב הטיולים במדינה מבוססים על ספארי בשמורות השונות. אם אתם חובבי הרים, תוכלו לאתגר את עצמיכם בטיפוס לפסגת "הר קניה" (ההר השני בגובהו ביבשת) אשר נחשב לאפילו מאתגר יותר מהקילימנג'רו. החוף המזרחי הוא גן עדן טרופי עם חופים לבנים, עצי קוקוס וריפים של אלמוגים. בקניה תמצאו מלונות בכל הרמות. מהוסטלים לתרמילאים ועד למלונות פאר ולודג'ים יוקרתיים. האמיצים שבינכם יוכלו לטייל עם אוהלים ולחוות את הסוואנה האפריקאית מקרוב.

קלאו אדום פנים במורת המסאי מארה, קניה - Wild Travel

יעדים ושמורות מומלצות: 

מסאי מארה - אולי השמורה המפורסמת והעוצמתית ביותר במדינה! המסאי מארה נמצאת בדרום, מעבר לנהר המארה וצפונית לסרנגטי. בשמורה אוכלוסייה גדולה של חתולים גדולים ומגוון של בעלי חיים. בחודשים יולי עד ספטמבר מגיעים עדרי הנדידה הגדולה לשמורה שם הם חוצים את נהר המארה שורץ הקרוקודילים.

אמבוסלי - שמורת אמבוסלי נמצאת בדרום, למרגלות הקילימנג'רו. השמורה ידועה בעדרי הפילים הגדולים אותם ניתן לראות על רקע ההר המרשים באפריקה! כיוון שרוב השמורה מישורית וללא צמחייה צפופה וגבוהה, קל לאתר בה בעלי חיים.

טסאבו - השמורה הגדולה ביותר במדינה (22,000 קמ"ר) - מדובר בשמורה כל כך גדולה שהיא מחולקת לטסאבו מזרח ומערב. השמורה מושלמת למי שמחפש חווית שטח פראית ומנותקת מאדם.

עדר פילים במורת אמבוסלי, קניה - Wild Travel

אגמי השבר - בצידה המערבי של קניה עובר השבר הסורי אפריקאי. מצפון למסאי מארה תמצאו סדרה של אגמים יפייפיים, שונים ומגוונים בהם תוכלו להנות משלל בעלי חיים. בין אגמי השבר תמצאו את אגם נקורו - סביבו יער גשם עשיר וירוק, אגם בוגוריה - אגם חומצי, מלא בנביעות חמות וגייזרים ואגם ברינגו - בו תוכלו לשוט אל האי המרכזי בין קרוקודילים והיפופוטמים. באגמים תוכלו למצוא אוכלוסיה בריאה של פלמינגו הנעים בין האגמים השונים.

סמבורו - בקצה הצפון מזרחי, ממש על גבול סומליה נמצאת סמבורו. שמורה מדברית עם צמחייה נמוכה וקוצנית, במרכזה עובר נהר רחב. מעבר לטורפים ושאר אוכלי העשב תוכלו לראות בסמבורו שלל בעלי חיים של המדבר האפריקאי, חלקם אנדמיים לאזור כמו הצבי הג'ירפי, היען הסומלית וראם ביסה.

הר קניה - אם אתם אוהבי הרים ואתגרים הר קניה (5,199 מ') יספק לכם חווית טיפוס מאתגרת ומרהיבה! אמנם מדובר בהר השני בגובהו באפריקה (אחרי הקילימנג'רו) אך הטיפוס לפסגת ההר נחשב לתלול ומאתגר יותר.

כתב: יואל שליין

קניה - מידע שימושי

  • מיקום: מזרח אפריקה
  • שפות: סואהילי, אנגלית
  • ויזה לישראלים: עלות ויזה 50$
  • חיסונים: יש צורך בחיסונים, פנו למרפאת מטיילים
  • מטבע: שילינג קנייתי
  • שעון קניה:

למאמרים נוספים