טיול לקירגיזסטן - Wild Travel

קירגיזסטן - כל מה שרציתם לדעת

רבים מהמקומיים אוהבים לכנות אותה "שוויץ של מרכז אסיה " ולא לשווא. למרות היסטוריה עקובה מדם של כיבושים ומלחמות (בעקבות מיקומה האסטרטגי על דרך המשי), קירגיזסטן היא אחת המדינות היפות והמפתיעות בעולם! בין הרים מושלגים, עמקים ירוקים ואגמים אלפינים תוכלו למצוא תרבות נוודית הררית ואנשים עם לב רחב שלא תוכלו לשכוח!

מיקום וגאוגרפיה

קירגיזסטן נמצאת במרכז אסיה. היא גובלת בסין במזרח, קזחסטן בצפון, אוזבקיסטן במערב וטג'יקיסטן בדרום. שטחה של קירגיסטן מתפרש על פני קרוב ל- 200 אלף ק"מ והיא מחולקת ל-7 מחוזות עיקריים. בשטחי המדינה חיים יותר מ 6 מיליון תושבים כאשר הרוב הוא קירגיזי ומרבית האוכלוסייה היא מוסלמית. מבחינה טופוגרפית, יותר מ-80 אחוז משטחה של קירגיזסטן הוא הררי. הרכס ההררי המפורסם בה הוא של הרי הטיין שיאן היוצרים נופים דרמטיים של עמקים, פסגות מושלגות וגבוהות, נהרות ומאות אגמים.

מזג אוויר ועונות - מתי לטייל בקירגיזסטן?

האקלים השורר בקירגיזסטן אופייני למדינה הררית. בחודשי החורף הטמפרטורה נעה בממוצע בין מינוס 15 מעלות עד 10 מעלות גם גשמים, בהרים הטמפרטורות אף נמוכות יותר ויש שלגים. בחודשי הקיץ, הטמפרטורה נעה בין 5 מעלות בלילה ועד 30 מעלות במהלך היום עם גשמים קלים לעיתים. העונה המומלצת לטייל בקירגיזסטן היא במהלך חודשי הקיץ (בסביבות יוני עד ספטמבר). שיא העונה הוא בחודשים יולי - אוגוסט בהם מזג האוויר נוח מאוד בכלל המדינה, ובמיוחד למי שמחפש לעשות טרקים בהרים כיון שכל מעברי ההרים פתוחים למעבר.

קירגיזסטן | צילום: דור פזרקר

צילום: דור פזרקר

התרבות הקירגיזית

הקירגיזים חיים חיי נוודים. הם נודדים ממקום למקום וכאשר הם צריכים לחנות ללילה  הם מקימים יורטות - אוהלים הבנויים ממוטות עץ ומכוסים בשמיכות העשויות צמר ועור של בעלי חיים. הקירגיזים נודדים בעזרת סוסים אשר תופסים מקום גדול בתרבות ובחייהם שכן הם משמשים להעברת סחורות, כמקור למזון, הכנת חלב סוסים (הנקרא קימיז) ומסחר עבור מזון ותבואה. כיום חלק מהקירגיזים חיים בערים יחסית מודרניות. אחד השמות שתיתקלו בהם שוב ושוב בקירגיזסטן הוא "מאנאס". מאנאס נחשב לפי המסורת למייסד והמנהיג הלאומי של קירגיזסטן. לפי האפוס הקיריגיזי הוא לחם ואיחד את השבטים הקירגיזיים במאבקם לעצמאות. באפוס (שיר המגולל סיפור מעשי גבורה של גיבור\ גיבורים היסטוריים או אגדיים) ניתן לשמוע על הרפתקאותיו של מאנאס, ההיסטוריה, הגאוגרפיה, התפיסות הדתיות, הפילוסופיות האתיות של הקירגיזים, ההיכרות עם הטבע, דרך חייהם והמסורת העתיקה. כיום, ניתן לראות על דגלה של קירגיזסטן 40 קרני שמש, אשר מסמלות את 40 השבטים שמאנאס איחד והפכו היום לעם הקירגיזי. כמו כן, ניתן למצוא מספרי סיפורים אשר נודדים ברחבי קירגיזסטן ומעבירים את סיפורי הגבורה של מאנאס מפה לאוזן.

טיול לקירגיזסטן - Wild Travel

אטרקציות ומקומות שאסור לפספס

ישנם מקומות רבים לטייל בהם בקירגיזסטן. תוכלו למצוא בה רכסי הרים מרשימים, יערות מחטניים אלפיניים, אגמים יפייפים ועוד מגוון של נופים ותרבויות מעניינים.

איסיק-קול: האגם האלפיני השני בגודלו בעולם שנמצא בגובה של 1,606 מטרים מעל פני הים ושטחו יותר מ- 6,200 קמ"ר. פירוש שמו של האגם הוא "האגם החם" והוא ניתן לו כיוון שמימיו אינם קופאים גם בחורף! איך זה ייתכן? השילוב בין מליחות נמוכה, עומק האגם ופעילות גיאותרמית גבוהה גורמים למי האגם להישאר בטמפרטורה שהיא מעל נקודת הקיפאון. האתר הוכרז על ידי ארגון אונסק"ו כשמורה ביוספרית - שמורת טבע בקרבת מגורי בני אדם.

הרי טיאן שאן: בתרגום מסינית - ההרים השמימיים. טיאן שאן הוא רכס הרים המשתרע לאורך 2,900 ק"מ מסין דרך קזחסטן, קיריגיזסטן ואוזבקיסטן. בין פסגות ההרים נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בקירגיזסטן, שאת שמה נהוג לכנות פיק פובדי (פסגת הניצחון ברוסית) והיא נמצאת בגובה של 7,349 מטרים מעל פני הים! הרכס מאופיין בהרים מושלגים, מדבריות, יערות ירוקים ואגמים תכולים ולכן מושך אליו מטיילים רבים מרחבי העולם. בין הרי הטיין שאן נמצא הקרחון השישי בגודלו בעולם ואחד הקרחונים המאסיביים והארוכים ביותר (מחוץ לאזורי הקטבים) - קרחון אינלצ'ק. ניתן להגיע אל הקרחון בטרק שאורכו בין שלושה לחמישה ימים, ואף יותר במידה ובוחרים להאריך את הדרך. הטרק קשה ויש להצטייד באוהלים, שקי שינה, מפות, ציוד להגנה מגשם וכו'.

אגם קאל סו: האגם ידוע בתור "האגם הנעלם" ונמצא באזור הגבול בין קירגיזסטן לסין בגובה של 3,600 מ' מעל פני הים! מימי האגם בצבע טורקיז יפייפה. הוא כלוא בין מצוקים גבוהים ומרשימים וידוע בזכות הטופוגרפיה המיוחדת המקיפה אותו. ההגעה לאגם אינה פשוטה וכרוכה באישור מעבר בשטח צבאי סגור בעזרת רכבי שטח או רכיבה על סוסים.

משחקי נוודים באגם סון קול: אחד הפסטיבלים הידועים בקירגיזסטן נועד לשמר ולהציג את המסורת העתיקה של התרבות הנוודית הקירגיזית. בפסטיבל תוכלו ליהנות ולראות רקדניות בלבוש מסורתי, רועי צאן, דוכני מזון, דוכנים שמוכרים תוצרת מקומית עבודת יד, תחרויות מגוונות (כמו תחרות בניית יורטות ורכיבה על סוסים) ומופעי שירה וריקודים. כמו כן, אחד המשחקים הקירגיזים העתיקים ביותר הוא ה "קוק בורו": במשחק שתי קבוצות רכובות על סוסים מתחרות על הכנסת פגר כבש לתוך באר קבוצת היריב כמה שיותר פעמים. במשחקם של הקירגיזים כל האמצעים כשרים: ניתן להפיל, לדחוף, להצליף ולמשוך את היריב. אין ספק שפיזיות זה שם המשחק.

שמורת ג'טי אוגוז: תרגום השם מקירגיזית הוא "שבעת השוורים" על שם שבעת המצוקים הענקיים הניצבים בכניסה לשמורה. בשטח השמורה תוכלו לראות נוף ירוק, יערות עצי אורן ואשוח, מעיינות חמים ואת "מפל דמעות הבתולה" שנחשב מהיפים באזור.

כתבו: ספיר יצחקוב וצוות Wild Travel

בואו לטייל איתנו בקירגיזסטן!

קירגיזסטן - מידע שימושי

  • מיקום: מרכז אסיה
  • שפות: קירגיזית, רוסית
  • ויזה לישראלים: ויזה במקום בעלות של 60-70$
  • חיסונים: אין צורך
  • מטבע: KGS - סום קירגיזסטני
  • שעון קירגיזסטן:

למאמרים נוספים