אופנוע שלג ביערות לפלנד המושלגים - Wild Travel

לפלנד - כל מה שרצית לדעת

מי לא שמע על לפלנד? ארצם של נילס הולגרסון ואלה קרי, ארץ קפואה של חורף, שלג וזוהר צפוני. האמת היא שלפלנד היא הרבה מעבר, לפלנד היא חלק מהיער הכי גדול בעולם. בלפלנד אפשר לחוות חורף קפוא אבל גם קיץ ירוק ומלבלב. בלפלנד תמצאו את אוכלוסיית הטורפים המרשימה באירופה ובכלל מגוון בעלי החיים
בלפלנד עצום! גם הנופים של לפלנד מגוונים ומרשימים, מיערות אין סופיים ואגמים עצומים, לרכס הרים נישא ועד לפיורדים המרשימים בעולם. אוהבי התרבות ימצאו בלפלנד שבטים של רועי איילים עם תרבות שמאנית עתיקה, אשר חיים במרחבים העצומים של חבל הארץ.

זוהר צפוני בצפון לפלנד - Wild Travel

מיקום וגאוגרפיה - איפה לפלנד נמצאת?

לפלנד היא חבל ארץ אשר משתרע על חלקם הצפוני של 4 מדינות – נורבגיה, שבדיה, פינלנד ומערב רוסיה. מהפיורדים הנורבגים במערב ועד לחצי האי קולה שבמזרח, מצפון משתרע ים ברנץ ומדרום הים הבלטי. שטחה של לפלנד הוא כ 380,350 קמ"ר והוא כולל בתוכו את האלפים הנורבגים, קרחונים, יערות עצומים, ביצות ואלפי אגמים. האקלים בלפלנד הוא סוב ארקטי. בחלקה הצפוני שולטת טונדרה קפואה והצמחייה נדירה. ככל שמדרימים מהנקודה הצפונית בלפלנד כך הולכים וגדלים העצים עד למרכז חבל הארץ שם תמצאו יערות טייגה (מחטניים) אין סופיים.

מזחלות כלבי האסקי בלפלנד - Wild Travel

מזג אוויר בלפלנד

אז מה עולה לכם בראש כשאתם חושבים על לפלנד? קור? שלג? האמת היא שבאמת קר בלפלנד, במיוחד בחורף. החורף בלפלנד יחסית ארוך כמעט 6 חודשים בשנה ובשיאו בין דצמבר למרץ הטמפרטורות יכולות לרדת אפילו למינוס 40 מעלות בימים קיצוניים. בין הסתיו לאביב יורדים שלגים כבדים שמכסים את חבל הארץ בשמיכה לבנה ורוב מקורות המים קופאים לגמרי. אפילו מפרץ בוטניה (החלק הצפוני של הים הבלטי) בדרום לפלנד קופא לגמרי ורק שוברות קרח יכולות לשוט במימיו. למרות החורף הארוך והקשה גם בלפלנד יש קיץ, אמנם לא כמו שלנו אך הטמפרטורות יכולות להגיע ל 25 מעלות ובימים חמים אף יותר. עדיין מדובר בקיץ יחסית קצר (כחודשיים בשנה). עונות הביניים בלפלנד יחסית קצרות, הסתיו צובע את האזור בצבעי שלכת מרהיבים ואילו באביב תוכלו לראות את הפשרת השלגים ואגמי הקרח העצומים.

הליכה עם נעלי שלג מיוחדות בלב היער המושלג בלפלנד - Wild Travel

יערות לפלנד - הטייגה

רוב השטח בלפלנד מכוסה יערות עבותים, היער העצום שמכסה את לפלנד הוא חלק מיער הטייגה – היער הגדול בעולם. יער הטייגה מכיל כרבע מעצי העולם והוא עוטף את חוג הקוטב הצפוני בטבעת ירוקה אין סופית של עצים. היער מתחיל בנורבגיה ומשם מתפרס מזרחה דרך שבדיה, פינלנד ורוסיה. אם תמשיכו מערבה, תגיעו לסיביר ודרך מעבר ברינג ממשיך קו העצים לאלסקה, קנדה וארה"ב – שם קוראים ליער בשם "Boreal forest". היער מורכב בעיקר מעצים מחטניים כגון ליבנה, אשוח וארז. ככל שמצפינים כך תרד צפיפות היער וגם גובהם של העצים בגלל הירידה בכמות האור השנתית שהיער מקבל ותנאי הקור המחמירים.

רוצים להצטרף להרפתקה הקרובה שלנו בלפלנד?

לפלנד Extreme

מסע אופנועי שלג בלפלנד

לפלנד Adventure

הרפתקת חורף קסומה

בעלי החיים של לפלנד

לפלנד היא בית למגוון עצום של בעלי חיים. מלווייתנים ויונקים ימיים בים שמקיף את חבל הארץ, לאוכלי עשב גדולים בלב היבשת ועד לאוכלוסיות טורפי על יבשתיים. בלפלנד תוכלו למצוא אוכלי עשב גדולים ומרשימים כגון איילי צפון, אייל קורא ואפילו כבש מוסק – מין נדיר של כבש עצום שנכחד ברוב אזורי העולם וחי באזור מסוים בצפון נורבגיה. בלב היערות של לפלנד יש אוכלוסייה בריאה של דובים חומים אותם תוכלו לפגוש בעיקר בחדשי הקיץ. גם זאבים אפורים יש בלפלנד, בעיקר בצד הפיני והרוסי. אחד התושבים הייחודיים לחוג הארקטי וללפלנד בפרט הוא הגרגרן – מין חמוס ענק אשר ידוע ברעב בלתי פוסק. בפולקלור המקומי הגרגרן נחשב לחיה קדושה – חצי דב וחצי זאב.

אייל צפון בלפלנד - Wild Travel

לאפים

הלאפים או בשמם המקורי – סאמים הם תושבי לפלנד "האמיתיים". לפי הסברה הרווחת, הסאמים נדדו מאזור מונגוליה לפני כ 1000 שנים והתיישבו בצפון סקנדינביה. עד היום רבים מהסאמים בלפלנד מקיימים אורח חיים מסורתי. חלקם חיים כרועי איילים ביערות ובטונדרה הצפונית, חלקם עוסקים בדייג וחקלאות וחלקם אימצו את אורח החיים המערבי. כיום מאכלסים את לפלנד כ 70,000 סאמים, רובם התיישבו בשטחם הצפוני של שבדיה ונורבגיה וחלק קטן יחסית בצפון פינלנד ורוסיה. לסאמים יש דגל משלהם, חג לאומי ואפילו שאיפות לאומיות.

אופנועי שלג בלפלנד - לפלנד אקסטרים - Wild Travel

הזוהר הצפוני

אחת התופעות המדהימות בעולם הטבע היא הזוהר הצפוני. לפלנד היא ללא ספק אחד היעדים הטובים ביותר לצפייה בתופעה המופלאה הזו. ככל שתצפינו לכיוון החוג המגנטי של כדור הארץ, כך יגדלו הסיכויים לחזות בזוהר. הזוהר הצפוני תלוי בעיקר בפעילות השמש. ישנן שנים מסוימות בהן פעילות השמש חזקה יותר וכתוצאה מכך יש יותר זוהר צפוני. ישנן תקופות מסוימות בשנה בהן כדור הארץ קרוב יותר אל השמש וכך יש יותר סיכוי לזוהר צפוני. את הזוהר הצפוני ניתן לראות בעיקר בחורף (פברואר-מרץ) ובסתיו (ספטמבר אוקטובר).

זוהר צפוני עצמתי במיוחד בצפון לפלנד הפינית - Wild Travel

טיול בלפלנד

בלפלנד אפשר לטייל בכל עונות השנה. אם תגיעו בקיץ תגלו ארץ מיוערת משובצת אגמים ומלאה בבעלי חיים. גם בסתיו תוכלו לפגוש מגוון בעלי חיים מרשים על רקע צבעי השלכת. אם תגיעו ללפלנד בחורף, תוכלו ליהנות מפעילויות חורף שמשלבות מזחלות כלבי האסקי, מזחלות איילים, אופנועי שלג, שייט בשוברת קרח, סקי ועוד. לישראלים לפלנד יחסית קרובה ונוחה, אז קדימה תתחילו לתכנן את הטיול הבא שלכם ללפלנד!

כתב: יואל שליין

לפלנד - מידע שימושי

  • מיקום:צפון סקנדינביה (פינלנד, שבדיה, נורבגיה ומערב רוסיה)
  • שפות: פינית (שפה רישמית) אנגלית (דיי נפוצה)
  • ויזה לישראלים: אין צורך
  • חיסונים: אין צורך
  • מטבע: יורו
  • שעון פינלנד:

למאמרים נוספים