חווארי מצדה – נקיקים ומגדלי אבן

נציב אבן חבר הלשון בחווארי מצדה - Wild Travel

ישנם מקומות בעולם שנראים כאילו הם לא שייכים לכדור הארץ. מקומות שאתה דורך בהם ומרגיש כאילו נחתת על הירח או כוכב אחר, או שחזרת אחורה בזמן מיליוני שנים אחורה לתקופה פרה-היסטורית. ככה הרגשתי כשהגעתי לחווארי מצדה.

מה מיוחד במקום?

חווארי מצדה הם סלעי משקע ימיים, אופיניים לאזור ים המלח שעוצבו לצורתם המיוחדת ע"י שחיקה ממים ורוחות. השחיקה הזו יצרה תצורות וטקסטורות מדהימות של האבן. בחלק הנמוך של החווארים נמצאים ערוצי נחל שיצרו קניונים עמוקים ומתפתלים שמזכירים מבוך ענקי. בחלק הגבוה נותרו זקיפי אבן מסותתים שעומדים כמו פסלים שפונים אל השמיים.

שביל החלב מעל ניצב אבן בחווארי מצדה - Wild Travel
סדנת צילום ים המלח וחווארי מצדה - Wild Travel

איך מטיילים?

את המקום המדהים הזה, שנמצא ממש למרגלות המצדה, פוקדים מטיילים לרוב בלילות ירח מלא. אז הירח מציף וממלא את הקניונים באור שמוחזר מצבעם הבהיר של החווארים ומאפשר הליכה נוחה במסלולי הנחל. מי שיחכה ללילה בו אין ירח בכלל, יוכל לזכות בשמי לילה מוצפים בכוכבים תחת החווארים, במיוחד בעונת הקיץ בה אפשר לראות את שביל החלב בשיא עוצמתו.

צילום כוכבים בחווארי מצדה - סדנת צילום נוף - Wild Travel

לסיכום

כשהגעתי בפעם הראשונה לחווארי מצדה לא האמנתי שעוד לא ביקרתי במקום הזה עד אותו הרגע. הנוף היה כל כך מיוחד ושונה מנופים אחרים שאני רגיל לראות. הייתה לי הרגשה שאני מטייל בשמורת טבע או פארק מפורסם בחו"ל. הכמות והמגוון של הנופים המיוחדים שיש בארץ, במרחק נסיעה כל כך קצר יחסית למדינות אחרות בחו"ל, הוא פשוט מדהים. וזה כיף שאפשר למצוא כל פעם מחדש אתרי טבע מיוחדים בארץ.

כתב וצילם: תומר רצאבי

צרו איתנו קשר