צייד קזחי עם עיט זהוב בהרי האלטאי במערב מונגוליה - Wild Travel

מונגוליה - כל מה שרציתם לדעת

מונגוליה, ארץ השמיים הכחולים - המדינה הקשוחה שבמדינות המזרח הרחוק. ארץ של נוודים שכמעט לא שינו את אורח חייהם עוד מתקופת ג'ינגס חאן הגדול! אין ספק שמונגוליה היא אחת המדינות המסתוריות והפחות נגישות במזרח הרחוק, הרבה מטיילים חוששים לטייל במונגוליה וחלקם לא בטוחים איך. האמיצים שבינכם שיגיעו לטייל במונגוליה יקבלו חוויה אמיתית ועצמתית שלא תשכחו לעולם.

מיקום וגאוגרפיה

מונגוליה היא מדינה עצומה (1,564,116 קמ"ר) בצפון אסיה ורוב שטחה יחסית שטוח וגבוה (1000-1500 מ'). כשמסתכלים במפה היא לא נראת כל כך גדולה, כיוון שהיא נמצאת בדיוק בין שתי מדינות מהגדולות בעולם - סין ורוסיה. בצפון, מונגוליה גובלת ברוסיה וליתר דיוק בסיביר. השטח הצפוני של מונגוליה רובו מיוער והוא נושק ליער הטייגה הסיבירי (היער המחטני הגדול בעולם). בצפון יש מספר אגמים גדולים ביניהם אגם חופסגול (Khovsgol), האגם הגדול במונגוליה (2,760 קמ"ר). 

בחלק המזרחי של הצפון נמצא רכס החאן קנטאי (Khan Khentii), איזור מבודד וברובו לא נגיש. לפי ההסטוריונים משם הגיע ג'ינגס חאן ושם הוא גם נקבר בקבר סודי לאחר מותו. בדרום מונגוליה, לאורך הגבול הסיני שולט מדבר הגובי המפורסם אשר מתפרס ממזרח ועד להרים במערב. אם תמשיכו עוד מערבה השטח ילך ויגבה עד שתגיעו להרי האלטאי האדירים המתפרסים על מונגוליה, רוסיה, סין וקזחסטן. בהרי האלטאי נמצאת הפסגה הגבוהה ביותר במונגוליה - טבן בוגד (Tavan Bogd) בגובה של 4,374 מ'.

הרי האלטאי במערב מונגוליה - Wild Travel
סוסים מונגולים בשקיעה, מזרח מונגוליה - Wild Travel

מזג אוויר במונגוליה

אז אמרנו שמונגוליה היא מדינה קשוחה ומזג האויר המונגולי הוא בהחלט אחת הסיבות לכך. למונגולים יש קיץ יחסית נעים עם טמפרטורות שיכולות לעלות ל 26 מעלות ואף יותר, אך מדובר בעונה מאוד קצרה (מיוני ועד אוגוסט). הקיץ המונגולי היא גם העונה עם הסיכוי הגבוה ביותר למשקעים, עם ממוצע של כ- 70 מ"מ ביולי ואוגוסט (בצפון המדינה). רוב חודשי השנה ברוב חלקי המדינה יחסית קרים ובשיא החורף, מדצמבר ועד פברואר הטמפרטורות עלולות לרדת ל 35- ויותר. האזור הקר ביותר במונגוליה הוא צפון המדינה בגבול עם סיביר. 

מובילת שיירות גמלים במדבר הגובי, מונגוליה - Wild Travel

התרבות המונגולית

המרחבים המונגולים בהחלט מרשימים ומעוררי השראה, הנופים של הרי האלטאי וחלקים ממדבר הגובי ישאירו אתכם פעורי פה. אך מה שבאמת הופך את חווית הטיול במונגוליה לכל כך יחודית ומרגשת זה המפגש עם המקומיים והתרבויות העתיקות שברוב חלקי המדינה השתמרו עד היום. במונגוליה יש יותר מ- 20 זהויות אתניות וקבוצות שונות. הקבוצה הגדולה מכולם נקראת חלחים (Khalkh), הם מהווים כ 85% מהאוכלוסיה והם נחשבים לצאצאים הישירים של ג'ינגס חאן (במאה ה- 13 איחד ג'ינגס חאן את השבטים המונגולים ויצר את האימפריה היבשתית הרציפה הגדולה בהיסטוריה). עד היום חיים במונגוליה כ- 900,000 נוודים המשמרים אורח חיים עתיק שכמעט לא השתנה.

נזיר בודהיסטי בצפון מזרח מונגוליה - Wild Travel

עוד קבוצה מעניינת הם הקזחים (Kazakh), מדובר בקבוצה יחסית גדולה (כ 4% מהאוכלוסיה) שמקורה בקזחסטן. כיום ניתן למצוא אותם במחוז המערבי ביותר של מונגוליה - מחוז ביאן אולגי (Bayan-Ölgii) שבהרי האלטאי. גם הקזחים ברובם נוודים שמשמרים אורח חיים מסורתי עד היום וחלק מאותה קבוצה הם ציידי העיטים המפורסמים של מונגוליה. הציידים הקזחים חיים כנוודים, במהלך הקיץ ובדומה לשאר הנוודים המונגולים הם נודדים עם המאהל שלהם בעמקים הפוריים בכדי לספק מזון לצאן, הסוסים, הגמלים והיאקים שלהם. לקראת החורף עוברים הציידים הקזחים לבתי אבן בהרים שם הם מקיימים את המסורות העתיקות של צייד בעזרת עיט זהוב (Golden eagle) רכובים על סוסים.

צייד קזחי והעיט שלו רכוב על סוס במהלך פסטיבל העיט הזהוב באולגי, מונגוליה - Wild Travel

טיול במונגוליה

מונגוליה לא ידועה כמדינה עם תשתיות תיירות מפותחות ובניגוד למדינות אחרות במזרח הרחוק ודרום אמריקה אין שם ממש תרבות של תרמילאים. הכבישים מחוץ לאולן בטר והערים המרכזיות לא סלולים ובאיזורים מסויימים אין אפילו דרך מסומנת. במונגוליה תמצאו בתי מלון בכל הרמות, אך כשתצאו מהאיזור האורבני יעלמו המלונות ובמקומם תמצאו מחנות גרים לתיירים. ככל שתרחיקו לאיזורי הספר הנידחים של המדינה כך תלך ותרד הרמה של מחנות הגרים (גר הוא אוהל מונגולי מסורתי). מי שלא מפחד מתנאים מאתגרים יכול לצפות להרפתקה אמיתית, עם חוויות שלא תשכחו לעולם!

נווד על גמל דו דבשתי בשקיעה, מונגוליה - Wild Travel

בואו לטייל איתנו במונגוליה!

אטרקציות ומקומות שאסור לפספס

הפארק הלאומי טרלג' (Terelj National Park) - פארק יפייפה ומאוד נגיש ממזרח לבירה אולן בטר. האיזור מאופיין בסלעי אבן עצומים ומצוקים מרשימים מוקפים יערות מחטניים. בטרלג' תוכלו לרכב על סוסים מונגולים ולצאת להליכות יומיית בנוף המרגש. בדרך לשמורה מומלץ לעצור בפסל הענק של ג'ינגס חאן. 

קארקורום (Karakorum) - או בשמה החדש חרחורין היא הבירה העתיקה של האימפריה המונגולית, שם תוכלו ללכת בעקבות האגדות המונגוליות ג'ינגס חאן וקובלאי חאן.

טיול למערב מונגוליה - Wild Travel

שמורת חוסטאי נורו (Khustain Nuruu) - ממערב לאולן בטר בלב הגבעות המונגוליות שוכנת שמורת חוסטאי. באזור תוכלו למצא עדרים של סוסי בר מונגולים פראיים וחופשיים בטבע.

מדבר הגובי - מדבר עצום (הגדול ביותר באסיה) המתפרס על שטח של 1,295,000 קמ"ר מצפון סין ועד לחלק הדרומי של מונגוליה ולכל אורכה. כשאתם שומעים את השם גובי בטח עולה בראשכם תמונה של מדבר צחיח, אך האמת היא שבגובי תמצאו מגוון של נופים החל מדיונות חול עצומות, מצוקי אבן מרהיבים ועד עמקים ירוקים ופוריים. בגובי תוכלו לפגוש מגדלי גמלים, לצאת לטיולי שטח רכובים ורגליים ולהנות מאחד מנופי המדבר המיוחדים בעולם. 

יאק על רקע ההרים במונגוליה - Wild Travel

הרי האלטאי - בקצה המערבי ביותר של מונגוליה נמצאים הרי האלטאי. כמעט בכל פינה באיזור תמצאו נופים מהפנטים של פסגות הרים מושלגות, נהרות ואגמים. השמורה המפורסמת של האיזור היא שמורת Altai Tavan Bogd National Park, שם תמצאו טרקים מאתגרים בין הפסגות והקרחונים העצומים. העיר הגדולה של המערב נקראת אולגי (Ölgii), מדובר בעיירה בינונית ונידחת של המיעוט הקזחי. לאלה מכם שמחפשים לחוות את התרבות המקומית, בהרים סביב אולגי תמצאו משפחות של ציידים קזחים אצלם תוכלו להתארח. בכל שנה בסופ"ש הראשון של אוקטובר מתקיים באולגי פסטיבל ציידי העיטים הקזחים המפורסם בו מגיעים הציידים ובני משפחותיהם עם העיטים שלהם להתחרות בינהם במגוון תחרויות מסורתיות.

אגם חופסגול - אגם עצום בצפון מונגוליה, צמוד לגבול עם רוסיה. מי האגם צלולים וכחולים והגבעות המקיפות אותו משובצות עצים מחטניים וגבעות ירוקות. בחודשי הקיץ הופך האגם לאחד ממקומות הבילוי האהובים על המונגולים.

כתב: יואל שליין
צילום: יואל שליין ואשר סבידנסקי

מונגוליה - מידע שימושי

  • מיקום: צפון מזרח אסיה.
  • שפות: מונגולית, רוסית.
  • ויזה לישראלים: ניתנת במקום ויזה ל 30 יום (ללא תשלום).
  • חיסונים: אין צורך
  • מטבע: טוגרוג מונגולי
  • שעון מונגוליה:

למאמרים נוספים