ראמים בדיונות של מדבר הנמיב, נמיביה - Wild Travel

נמיביה - כל מה שרציתם לדעת

נמיביה היא אחת המדינות המגוונות והמפתיעות ביותר שיש לאפריקה להציע! בנמיביה תמצאו מדבריות עתיקים רחבי ידיים, דיונות חול ענקיות לחופי האוקיינוס האטלנטי, תרבויות עתיקות, נוף מדברי ומגוון של בעלי חיים שיגרמו לכם לתהות - איך לא הייתי שם עד עכשיו?

מיקום וגאוגרפיה

נמיביה ממוקמת בדרום מערב אפריקה וגובלת באנגולה, זמביה, בוצוואנה, דרום אפריקה ובאוקיינוס האטלנטי. שטחה העצום משתרע על פני יותר מ 824 אלף קמ"ר ויש בה רק כ 2.5 מיליון תושבים. היא אחת המדינות המגוונות ביותר בתוואי השטח שלה - מדבריות עתיקים, דיונות חול עצומות, קניונים ענקיים, הרים, חופי ים וסוואנות אפריקאיות. אופי הנופים והטבע המיוחד שבה נובע מהשפעתם של זרמי אוקיינוס קרים המגיעים מאנטארקטיקה, נתיבי נהרות גדולים ומזג אוויר מדברי ברוב חלקי המדינה.

העצים המתים בדדוולי, סוסוסוולי נמיביה - Wild Travel

מתי לטייל בנמיביה?

בנמיביה אפשר לטייל כמעט במהלך כל השנה. העונה הפופולרית ביותר היא עונת החורף, שבניגוד למה שאנחנו רגילים בישראל, זוהי העונה היבשה. בעונה זו הטמפרטורות נוחות מאוד וזו גם העונה הכי טובה לטייל בנמיביה כיון שחוסר הגשמים גורם לבעלי חיים להתרכז סביב בורות מים והצפייה בהם טובה יותר. במהלך העונות הגשומות ישנם מקורות מים פזורים ברחבי השטח והצמחייה גבוהה ולכן קשה יותר לאתר בעלי חיים. בשיא העונה היבשה בעלי החיים בשמורות מתרכזים סביב בורות המים, אלה המקומות היחידים בהם נותרים מים ולכן הצפייה בבעלי חיים בתקופה זו הרבה יותר קלה. במהלך אפריל ומאי הגשמים הכבדים מתחילים להיחלש, אבל תוכלו לראות את נמיביה עם צמחייה ירוקה, סופות גשם ועננות מיוחדת.

איך מטיילים בנמיביה?

נמיביה היא אחת המדינות באפריקה שיותר קל לטייל בהן. שתי האופציות הפופולריות ביותר הן טיול מאורגן, או טיול עצמאי עם רכב שכור.

טיול מאורגן: טיול מאורגן הוא הדרך הנוחה והקלה לטייל בנמיביה. ברוב הטיולים המאורגנים הכל יהיה מוכן מראש - החל ממסלול מתוכנן ומוקפד, לינה בכל מקום, ארוחות, כניסה לשמורות ותחבורה כמובן. יש מגוון גדול של מסלולים שונים ובהתאם לעונה, כמות הימים, הדברים שחשוב לכם לראות והמחיר תוכלו לבחור מה שמתאים לכם.

טיול עצמאי: ישנן סוכניות רבות המשכירות רכבים (בעיקר ג'יפים) איתם תוכלו לטייל ברחבי נמיביה. קחו בחשבון שבסוג כזה של טיול תצטרכו לעשות הכנה מקדימה מעמיקה ולתכנן איפה תרצו להיות, מתי, זמני נסיעות ולשלם כניסה לשמורות. הלינה יכולה להיות בלודג'ים או בתי מלון שאפשר להזמין מראש, או להסתמך על המזל ולמצוא במקום (פחות מומלץ כשמגיעים למקומות מבודדים שאין בהם הרבה אפשרויות לינה). אופציה שנייה ללינה היא בקמפינג, בין אם במחנות קמפינג מסודרים, או באוהל המורכב לצד או על גג הרכב. קחו בחשבון שנמיביה היא מדינה ענקית ויש לא מעט פעמים בהם יהיו לכם נסיעות ארוכות. הנסיעה ברוב חלקי המדינה היא בדרכי עפר ולכן חשוב לקחת רכב במצב טוב ולתכנן עצירות מנוחה ואוכל, או להצטייד באוכל מראש ולבשל במהלך הטיול.

ראם בדיונות של מדבר הנמיב, נמיביה - Wild Travel

מזג אוויר בנמיביה

נמיביה היא אחת המדינות השמשיות ביותר בעולם, יש בה כמעט 300 ימים של שמש בשנה! בניגוד למזג האוויר שאנחנו מכירים בישראל, העונות בנמיביה מתחלקות בעיקר לעונות גשומות ועונות יבשות. במהלך עונת הקיץ (ספטמבר עד יוני) יש שתי עונות גשומות: עונה גשומה קצרה מספטמבר עד נובמבר ועונה גשומה ארוכה בין פברואר לאפריל. מאפריל כמות המשקעים יורדת ושיא העונה היבשה היא באוגוסט. הטמפרטורות יכולות לנוע בין אפס ל- 40 מעלות צלזיוס בהתאם לעונה והמיקום במדינה. באזורי המדבר ופנים המדינה מנעד הטמפרטורות משתנה מאוד ובאזורי החוף הוא יציב יותר. בכללי, ניתן לאפיין את המזג אויר בנמיביה כחם ויבש ברובו.

תוואי השטח והנוף

נמיביה מפורסמת ועשירה במגוון של נופים. תוכלו למצוא בה מישורים עצומים עם סוואנות, הרים המתנשאים מעל 2,500 מטרים, מדבריות עצומים כמו הנמיב והקלאהרי, דיונות חול מהגבוהות בעולם, חוף אטלנטי סוער ועשיר בבעלי חיים ודגה, קניוני ענק ונחלי מדבר גדולים.

המטיילים שלנו בדיונות, נמיביה - Wild Travel

בואו לטייל איתנו בנמיביה!

מקומות מומלצים בנמיביה

הפארק הלאומי אטושה - אטושה היא כנראה השמורה המפורסמת ביותר בנמיביה ואחת המפורסמות באפריקה. השמורה משתרעת על פני 22,270 קמ"ר בחלקה הצפוני של נמיביה. אטושה הייתה בעבר אגם כיון שהיוותה אגן ניקוז למספר נהרות גדולים. לפני כמה מיליוני שנים האגן נפרץ ומי האגם המשיכו הלאה עד שהוא התייבש. כיום מרכז השמורה הוא אגן חימר ומלח יבש. בהיקפו ישנן בורות מים מתוקים המקיימים סוואנות, צמחייה ומגוון גדול בעלי חיים. בפארק ניתן לראות פילים אפריקאים, ראמים, דלגנים, קודו, ג'ירפות, אריות, קרנפים, זברות, צ'יטות, צבועים, יענים, שועלים ומיני ציפורים שמתקבצים בדר"כ לצד מקורות המים בפארק. העונה הטובה ביותר לבקר באטושה היא העונה היבשה. בתקופה זו הצמחייה נמוכה ובעלי החיים מרוכזים סביב מקורות המים היחידים שנותרים באזור שהם בורות המים, לכן מאוד קל לצפות בהם.

לביאות ליד בור מים בשמורת אטושה, נמיביה - Wild Travel

שמורת ארינדי - ארינדי היא שמורה הפרטית הממוקמת כ 3 שעות צפונית לעיר הבירה ווינדהוק. שטחה הוא כ 700 קמ"ר ויש בה מגוון עצום של בעלי חיים החל מפילים, אריות, נמרים, צ'יטות, היפופוטמים, צבועים, ג'ירפות, זברות ועוד. בארינדי תוכלו לראות את אחד מהטורפים הנדירים והמיוחדים באפריקה - הזאב הטלוא. הלודג' בשמורה ממוקם מול בור מים ולכן הצפייה בבעלי החיים מדהימה וקלה, אפילו בלילה!

זאבים טלואים בשמורת ארינדי, נמיביה - Wild Travel

מדבר הנמיב - אולי אחד האתרים המפורסמים בנמיביה, מדבר הנמיב נמצא בחלקה המערבי של נמיביה ומשתרע לאורך החוף האטלנטי לאורך של מעל 2,000 קילומטרים. מדבר נמיב ידוע בדיונות החול הענקיות והמרשימות שלו המתפרסות עשרות קילומטרים מאזור החוף מזרחה לפנים היבשה. אזור סוסוסוולאי (Sossusvlei) נמצא בחלקו המזרחי של מרכז מדבר נמיב. סוסוסוולאי הוא אחד המקומות הידועים ביותר במדבר הנמיב, בשל דיונות הענק שבו המאופיינות בצבעים אדמדמים שמקורם מתחמוצות ברזל. ניתן לראות שם בעלי חיים מדבריים כמו יענים, ראמים, סוגים שונים של צבאים והאמיצים שבם יוכלו גם לטפס במעלה דיונה גבוהה. האתר המפורסם ביותר באזור זה הוא כנראה Deadvlei (משמעות השם היא "בִיצָה מתה"). Deadvlei הוא עמק קטן או אגן המוקף בדיונות גבוהות. העמק הוא אגן מלח וחימר שהתייבש במהלך כמה מאות שנים בעקבות שינויי אקלים וחסימה של זרימת מים מנהר הצאוחב ע"י הדיונות המקיפות את העמק. בעבר היו בעמק עצי שיטה ובעקבות ההתייבשות גם הם התייבשו ומתו, אך השתמרו כמו פסלים מאובנים יפייפים!

העצים המתים של שמורת DeadVlei בזמן הזריחה, במדבר נמיב, צולם במהלך טיול בנמיביה - Wild Travel
שבילי כוכבים בדדוולי, סוסוסוולי נמיביה - Wild Travel

קייפ קרוס (Cape Cross) - על קו החוף האטלנטי של נמיביה, נמצאת מושבה ענקית של עשרות אלפי דובי ים. הם חיים ומתרבים באזור בגלל עושר הדגה שמביא זרם הבנגואלה הקר המגיע מאנטרקטיקה. המושבה פתוחה למבקרים ותוכלו להסתובב בה בין אלפי דובי הים ממרחק של מטרים! לפעמים אפשר לראות באזור גם תנים וצבועים החיים המנסים לצוד את דובי הים, בעיקר את הצעירים שבהם.

אריות ים בקייפ קרוס, נמיביה - Wild Travel

קניון נהר פיש (Fish river canyon) - בדרום נמיביה, ממוקם הקניון הגדול ביותר באפריקה ובערוצו זורם הנהר הגדול ביותר בנמיביה. זהו אחד האתרים המתויירים ביותר במדינה. בקניון ישנן המון תצפיות נוף על המצוקים והנהר הזורם (תלוי בעונה והגשמים), בריכות טבעיות ומסלולי הליכה בדרגות קושי שונות. אחד הטרקים המפורסמים והפופולריים ביותר בדרום יבשת אפריקה נמצא בקניון ומושך אליו מבקרים מכל העולם! אורך הטרק הוא 88 ק"מ ולמרות שיש מספר שבילים שחוצים אותו, לא ניתן לשנות את מסלולו ולקצר את ההליכה, ובדר"כ משלימים אותו תוך 5 ימים. במסלול הטרק אין שירותי לינה ועל כן, על המטיילים להגיע ולצעוד עם כל הציוד הנדרש!

יער עצי הקוויבר (Quiver tree forest) - אתר בחלקה הדרומי של נמיביה והוא מפורסם בעיקר אצל חובבי הצילום. זהו אזור שבו ישנה צמיחה ספונטנית אך יחסית מרוכזת של עצים מיוחדים שגזעם מזכיר שריון ועליהם נראים כמו צמח האלוורה.

נמיביה - Wild Travel

קולמנסקופ (Kolmanskop) - עיירת כורים נטושה הממוקמת בחלקה הדרומי של נמיביה, כ 15 ק"מ מזרחית לעיירת החוף לודריץ. בעבר הייתה אזור שבו כרו יהלומים, אך לקראת שנות ה 50 הכרייה התדרדרה והעיירה ננטשה. כיום עיירת הרפאים הזו מוכרת בעיקר בזכות המראות הסוריאלסטיים שבה - בתים נטושים המוצפים בחול שחדר אליהם.

ויזה לנמיביה

כדי לטייל בנמיביה יש צורך בויזה. הוצאת הויזה היא הליך פרוצדורלי יחסית קל. הנפקת הויזה נעשית בשדה התעופה הבינלאומי של ווינדהוק לאחר הנחיתה בעלות של כ 50-70 דולר.

כתבו: תומר רצאבי וספיר יצחקוב
צילום: תומר רצאבי

נמיביה - מידע שימושי

  • מיקום: דרום מערב אפריקה
  • שפות: גרמנית, אנגלית, אפריקנס
  • ויזה לישראלים: עלות הויזה 70$
  • חיסונים: יש צורך בחיסונים, פנו למרפאת מטיילים
  • מטבע: דולר נמיבי, ראנד דרא"פ

למאמרים נוספים