זוהר צפוני מעל להר הכנסיה בחצי האי סניפלסנס במערב איסלנד - Wild Travel

הזוהר הצפוני - שאלות ותשובות על כל הנושאים החשובים

הזוהר הצפוני נחשב לאחת מתופעות הטבע הכי מרשימות בעולם, לא סתם הוא נמצא ברשימת עשרת המשאלות הגדולות של רוב האנשים. אם גם אתם רוצים לצפות בתופעה המדהימה הזו ולצלם אותה, חשוב שתכירו את התנאים והדגשים כדי להגדיל את הסיכוי לממש את החלום!

מה זה זוהר צפוני?

הזוהר הצפוני הוא תופעת טבע של אורות הנראים בשמי הלילה, כתוצאה מתגובה כימית בין חלקיקים טעונים המגיעים מהשמש לבין גזים באטמוספירה.

איך זוהר צפוני נוצר?

זוהר צפוני מתרחש כאשר חלקיקים טעונים המגיעים מסופות סולריות בשמש חודרים לאטמוספירה של כדור הארץ ומגיבים עם גזים באטמוסיפרה. בשמש ישנן סופות סולריות בתדירות ועוצמה משתנה הגורמות לפליטה של חלקיקים טעונים לחלל. חלק מהחלקיקים הללו מגיעים לכדור הארץ, אך רובם מוסטים ע"י השדה המגנטי של כדור הארץ ולא חודרים לאטמוספירה. עקב הצורה של השדה המגנטי, ישנם 2 אזורים הנקראים "טבעת מגנטית" בצפון ודרום כדה"א בהם השדה המגנטי חלש יותר. באזורי הטבעת המגנטית חלק מהחלקיקים הטעונים מהשמש יכולים לחדור לאטמוספירה שלנו. כשאר החלקיקים הטעונים פוגשים גזים שונים כמו חמצן, מימן וחנקן נוצרת תגובה כימית שגורמת לפליטה של אור ויוצרת את הזוהר הצפוני והדרומי.

איפה אפשר לראות זוהר צפוני?

את הזוהר הצפוני אפשר לראות באזורים צפוניים בכדור הארץ הנמצאים באזור הטבעת המגנטית. אזורים אלו כוללים את איסלנד, גרינלנד, קנדה, צפון רוסיה, וצפון לפלנד (פילנד, שבדיה ונורבגיה). כאשר מתרחשות סופות סולריות חזקות במיוחד, אפשר לראות זוהר צפוני אפילו באזורים דרומיים יותר כמו ארה"ב, אירלנד, אנגליה, איי פארו ועוד.

את הזוהר ההדרומי אפשר לראות באזורים דרומיים בכדור הארץ כמו אנטארקטיקה, ניו זילנד והאי טזמניה.

מקומות מומלצים לצפייה בזוהר צפוני

למרות שאפשר לראות זוהר צפוני בכל המקומות שהזכרנו למעלה, ישנן מקומות אליהם יותר נוח להגיע ולהסתובב ולכן יש סיכוי גבוה יותר לראות בהם את הזוהר הצפוני. שיקול נוסף הוא גם נוף סביבתי מעניין לראות בו את הזוהר הצפוני ולצלם אותו. באיסלנד אפשר לראות את הזוהר הצפוני בכל רחבי האי. ישנם מגוון של מקומות לינה, כבישים נוחים ומגוון של נופים מרהיבים. בצפון פילנלד תמצאו כפרים ועיירות קטנות אליהם אפשר להגיע ולצפות בזוהר צפוני. באזורים מסויימים ישנן גם בקתות מפורסמות עם גג שקוף. צפון נורבגיה היא אזור מצוין, במיוחד סביב העיר טרומסו. דרומה משם באיי לופוטן גם אפשר לראות הזוהר לצד הרים, פיורדים וחופים מרשימים. גם באזור הרי הרוקי וקולומביה הבריטית בקנדה תוכלו לראות זוהר צפוני, אבל הסיכוי גבוה יותר באזורים צפוניים יותר שהם מעט פחות מתויירים.

מתי אפשר לראות זוהר צפוני?

אחד התנאים הבסיסיים ביותר לצפייה בזוהר צפוני הוא חושך. האור של הזוהר הצפוני חלש יותר מאור השמש, לכן כדי שיתאפשר לראות אותו צריך חושך. באזורים הצפוניים של כדה"א בהם ניתן לראות זוהר צפוני, שעות האור והחושך משתנות בצורה דרמטית במהלך עונות השנה בשונה ממה שאנחנו מכירים בישראל. ברוב האזורים הללו בחודשי הקיץ אין חושך בכלל ולכן אי אפשר לראות את הזוהר הצפוני. לקראת הסתיו, אל תוך החורף ועד האביב יש שעות חושך ולכן אילו הן העונות בהן ניתן יהיה לצפות בזוהר הצפוני.

האם ישנם גורמים נוספים המשפיעים על הסיכוי לצפות בזוהר צפוני?

כן, מלבד העונה והמיקום ישנם 3 גורמים נוספים המשפיעים על סיכויי הצפייה.

הגורם הראשון הוא עננות. הזוהר הצפוני קורה בגובה של עשרות עד מאות קילומטרים מהקרקע, לכן עננים שנמצאים נמוך יותר יכולים להסתיר את הזוהר הצפוני.

הגורם השני הוא העוצמה של הסופות הסולריות שקורות בשמש מהן מגיעים החלקיקים הטעונים לכדור הארץ. הכמות העוצמה של הסופות הסולריות בשמש משתנה לפי המחזור הסולרי של השמש. במהלך המחזור הסולרי של השמש שאורכו כ 7-14 שנים המגנטיות של השמש משתנה וגורמת לסופות סולריות בעוצמה וכמות שונה. למחזור יש נקודת מינימום בה כמות ועוצמת הסופות היא מועטה ונמוכה. יש למחזור גם מקסימום בו הכמות ועוצמת הסופות היא חזקה וגבוהה.

הגורם השלישי הוא הנטייה של כדור הארץ והשדה המגנטי שלו מול השמש. בעונות המעבר של הסתיו והאביב נטיית כדה"א מול השמש מגבירה את הסיכוי לחדירה של חלקיקים טעונים לאטמוספירה.

בטבלה למטה תוכלו לראות סיכום של הגורמים החשובים והסיכוי הכללי לראות זוהר צפוני.

חודש

שעות חושך

ממוצע סופות מגנטיות

סיכוי צפייה

ינואר

הרבה

בינוני

בינוני/גבוה

פברואר

הרבה

בינוני/גבוה

גבוה

מרץ

מאוזן

גבוה

גבוה

אפריל

מעט

גבוה

בינוני

מאי

מעט מאוד

בינוני

נמוך עד בלתי אפשרי

יוני

אין

נמוך

בלתי אפשרי

יולי

אין

נמוך

בלתי אפשרי

אוגוסט

מעט מאוד

בינוני

נמוך

ספטמבר

מאוזן

גבוה

גבוה

אוקטובר

הרבה

גבוה

גבוה

נובמבר

הרבה

בינוני

גבוה

דצמבר

הרבה

נמוך

בינוני

הצטרפו לטיולי הזוהר הצפוני שלנו!

איסלנד

נופים וזוהר צפוני

לפלנד Adventure

הרפתקת חורף קסומה

מה זה דרגת/סולם KP?

סולם KP או בשמו הלועזי KP index הוא סולם ערכים המייצג את מידת ההפרעה בשדה המגנטי של כדה"א ע"י הסופות הסולריות. ערך גבוה יותר מייצג מצב בו הסופה הסולרית חזקה יותר ולכן גדל הסיכוי שתחדור לאטמוספירה ושנראה זוהר צפוני.

ערך KP

עוצמת הסופה

סיכוי צפייה

0

נמוכה מאוד

נמוכים עד אפסיים, אולי נראה בצילום

1

נמוכה

נמוכים, אולי בעין, מעט בצילום

2

נמוכה

בינוני, אפשרי בעין, אפשרי בצילום

3

בינונית

די טובים, ברור לעין, טוב בצילום

4

בינונית-גבוהה

טובים, ברור מאוד לעין וחזק בצילום

5

גבוהה

גבוהים, חזק בעין ובצילום כולל צבעים ותנועה

6

גבוהה מאוד

גבוהים מאוד, עוצמתי כולל צבעים ותנועה

7

גבוהה מאוד

גבוהים מאוד, אפשרי גם באזורים יחסית דרומיים

8

קיצונית (נדיר)

גבוהים מאוד, כולל אזורים דרומיים

9

קיצונית (נדיר)

גבוהים מאוד, כולל אזורים דרומיים

רואים זוהר צפוני בעיניים או רק במצלמה?

ישנם מיתוסים רבים על צפייה בזוהר צפוני. אחד מהם הוא שאת הזוהר הצפוני רואים בעיקר בצילומים ופחות בצפייה ישירה בעיניים. את הזוהר הצפוני בהחלט אפשר לראות גם בצפייה ישירה במידה והוא מספיק חזק. בחוזק של KP1 או KP2 הזוהר לרוב יראה כמו ענן עמום בצבע לבנבן/ירקרק. בחוזק של KP3 או KP4 לרוב תראו את הזוהר בצורה ברורה בעיקר בצבעי ירוק. ב KP5 ומעלה לרוב רואים זוהר צפוני בצורה ברורה מאוד וחזקה, בצבעים שונים ועם תזוזה ברורה בשמיים.

אילו צבעים יש לזוהר הצפוני?

הצבעים של הזוהר הצפוני תלויים בעוצמה של הסופה הסולרית ובתגובה של החלקיקים הטעונים עם גזים שונים באטמוספירה. כשהזוהר חלש הוא לרוב יהיה ירוק. ככל שהזוהר יתחזק נוכל לראות צבעים נוספים כמו סגול, כחול, אדום והגוונים שביניהם. הצבע הירוק נגרם מריאקציה עם גז החמצן. צבע אדום נגרם מריאקציה עם חמצן בגבהים של 300 ק"מ ומעלה. צבעי כחול וסגול נגרמים מריאקציה עם חנקן. צבעים אחרים כמו צהוב או ורוד נגמרים משילוב של הריאקציות הקודמות.

איך מצלמים זוהר צפוני?

צילום מוצלח של זוהר צפוני תלוי בעוצמה של הזוהר ויכולות המצלמה שלכם. כשיש זוהר צפוני יחסית חזק וברור לעין (בד"כ KP3 ומעלה) אפשר לצלם אותו אפילו עם סמארטפונים (ובמיוחד כשיכולות הצילום שלהם מתקדמות משנה לשנה). צילום איכותי וטוב יותר (גם בזוהר יחסית חלש) יהיה לרוב עם מצלמות יותר מקצועיות.

הטכניקה של צילום זוהר צפוני דומה לזו של צילום לילה. באופן כללי ובהתאם לעוצמה של הזוהר, נצטרך להשתמש ב ISO יחסית גבוה, צמצם די פתוח ומהירות תריס איטית. בקישור הבא תוכלו לקרוא מאמר מעמיק שלנו על צילום זוהר צפוני.

יש גם זוהר דרומי?

כן! בדומה לטבעת המגנטית הצפונית, ישנה גם טבעת מגנטית דרומית בה אפשר לראות את הזוהר הדרומי. האזורים בהם יש סיכוי לראות זוהר דרומי הם בעיקר אנטארקטיקה, ניו זילנד והאי טזמניה.

כתב: תומר רצאבי