למה על רקע המאצ'ו פיצ'ו, פרו - Wild Travel

פרו - כל מה שרציתם לדעת

פרו היא ללא ספק אחת המדינות המגוונות, המרשימות והמרגשות בדרום אמריקה! בפרו תוכלו לצאת להרפתקאות באחד האזורים היפים של האמזונס, לטפס ולטרק בהרי האנדים משובצי הקרחונים, לגלוש על דיונות חול עצומות ולהנות מחופי האוקיינוס השקט הפראים! כבירת אימפריית האינקה העתיקה, פרו היא גן עדן לאוהבי תרבויות. האוירה ברחובות הערים העתיקות בלתי נשכחת ומשלבת את האופי הלטיני התוסס ואת ההיסטוריה העתיקה של אנשי הקצ'ואה.

מיקום וגאוגרפיה

פרו היא מדינה יחסית גדולה בדרום אמריקה (1.285 מיליון קמ"ר) השוכנת לחופו של האוקיינוס השקט, ממש מדרום לקו המשווה. לגבולה הצפוני שוכנות אקוודור וקולומביה, ממזרח ברזיל ובדרום בוליביה וצ'ילה. את פרו ניתן לחלק לשלושה איזורים עיקריים: האמזונס במזרח, הרי האנדים החוצים את המדינה מצפון לדרום וקו החוף במערב שם שוכנת הבירה לימה. האמזונס הפרואני תופס כ 60% משטח המדינה. פרו היא מקור נהר האמזונס האדיר אשר זורם ממנה מזרחה לברזיל ומסיים את דרכו באוקיינוס האטלנטי. הנהר האדיר ומערכת הנהרות המזינים אותו אחראים ליער הגשם הגדול בעולם אשר מתפרס על 9 מדינות בדרום אמריקה. באנדים הפרואנים המרשימים תוכלו למצוא את הפסגה הרביעית בגובהה ביבשת - הוסקראן (Huascarán) המגיע לגובה של 6,768 מ'. קו החוף הפרואני הוא רצועה מדברית ארוכה (כ 2500 ק"מ) המתפרסת מהגבול הצפוני עם אקוודור ועד לגבול עם צ'ילה בדרום.

דיונות עצומות באיקה, פרו - Wild Travel

מזג אויר ועונות מומלצות בפרו

כפי שרשמנו בפסקה הקודמת, פרו מחולקת ל 3 אזורים גאוגרפיים עיקריים וכתוצאה מכך גם אזורי האקלים מחולקים בהתאם:

אזור האמזונס חם ולח לאורך כל חודשי השנה ובו משקעים מרובים. מנובמבר ועד אפריל זו העונה הרטובה, אחוזי הלחות מגיעים ל100% והגשמים מתגברים. בעונה היבשה - יוני עד אוקטובר, אחוזי הלחות עומדים על ממוצע של כ 80% והגשמים מתמעטים.

גם בהרי האנדים ניתן לחלק את השנה לעונה יבשה (מאי עד אוקטובר) ולעונה רטובה (נובמבר עד אפריל). בעונה היבשה כמעט ואין משקעים, הטמפרטורה יורדת ובימים קרים עלולה להגיע ל 0°. בעונה הרטובה הטמפרטורות עולות לממוצע של 18° ואיתן כמות המשקעים. החודשים הגשומים ביותר יכולים להגיע לממוצע של 100 מ"מ בחודש.

החוף הפרואני הוא ברובו מדבר יבש וצחיח וכמעט שלא חווה משקעים. אחד הגורמים העיקריים אשר משפיעים על מזג האויר הוא זרם ההמבולט אשר מזרים מים קרים ועשירים מאנטארקטיקה לאיי גלפגוס על קו המשווה. הימים הקרים בשנה עלולים להגיע לכ 10° ואילו בעונה החמה, הימים החמים ביותר יכולים להגיע ל 30° ויותר.

שקנאים אמריקאים בשמורת הטבע בפיסקו, פרו - Wild travel

תרבויות ושבטים

ברוב חלקי המדינה, בעיקר באנדים ובחוף תמצאו שילוב של שבטי הקצ'ואה והאיימרה (שני השבטים הגדולים בפרו) שהם צאצאי האינקה וכן לטינים ספרדיים אשר הגיעו ליבשת בתקופת הקונקיסטדורס. השבט הגדול בפרו הוא הקצ'ואה (צאצאי האינקה) אשר מהווה כ 83% מהילידים אשר חיים בשטחה של פרו. ביערות האמזונס חיים כ 350,000 ילידים המשתייכים לשבטים שונים בינהם שבטי השואר והאשנינקה. בכמעט כל מרכז עיר במדינה שולטים מבנים קולוניאלים ספרדיים אשר נותנים תחושה אירופאית כמו ברוב המדינות הלטיניות. מה שהופך את פרו לכל כך יחודית בנוף הדרום אמריקאי הם המבנים שהשאירו אחריהם האינקה ברחבי המדינה ובעיקר באיזור קוסקו בדרום האנדים הפרואנים. העיר המפורסמת מכולם היא כמובן המאצ'ו פיצ'ו - בירת האינקה המפורסמת. מה שלא כולם יודעים זה שלא רחוק מקוסקו, ליד כפר בשם קאצ'ורה שוכנת עיר נסתרת, מרשימה בהרבה שאת רובה עדיין לא גילו - הצ'וקיקיראו.

מאצ'ופי'ו, בירת האינקה בפרו - Wild Travel

בעלי חיים בפרו

אוהבי הטבע ובעלי החיים ימצאו בפרו גיוון אדיר של מערכות אקולוגיות שונות ומגוון אדיר של בעלי חיים. בכל שנה ניזון קו החוף של פרו במים קרים, עשירים בפלנקטון אשר עושים את דרכם מאנטארקטיקה, צפונה אל קו המשווה בעזרת זרם ההמבולט. המים העשירים מושכים לויתנים, דולפינים, כרישים, אריות ים, ציפורי מים כמו סולות, שקנאים ופריגטות ובמקומות מסויימים ניתן אפילו לפגוש פנגווינים. רכס האנדים המרהיב הוא בית למספר מינים אנדמיים, אך יש שלושה מינים שללא ספק הפכו אייקוניים לדרום אמריקה: הפומה, הקונדור האנדיני והגוואנקו (ממשפחת האלפקות). האיזור העשיר ביותר בפרו ובעולם בכלל הוא יער האמזונס אשר אוצר בתוכו כ 30% ממיני בעלי החיים שבכדור הארץ - מאות מיני יונקים וזוחלים, אלפי מיני ציפורים ודגים ויותר ממליון מינים שונים של חרקים! בעלי החיים המפורסמים של האמזונס הם כמובן היגואר, האנקונדה, ודג הפירנה.

קונדור אנדיני בקולקה קניון, פרו - Wild Travel

איך מטיילים בפרו?

פרו היא שילוב בלתי נשכח של חוויה אנדינית אמיתית עם אוירה של מדינה לטינית וערים מודרניות שיש בהן כל מה שאתם צריכים כדי להרגיש באירופה. גם תרמילאים אשר נודדים בתחבורה ציבורית מהרפתקה להרפתקה וגם מטיילים המגיעים בצורה מאורגנת לטיול ממוקד יהנו מטיול מושלם המשלב טבע, תרבות ואווירה מדהימה. בפרו תוכלו למצוא מלונות מפנקים ויוקרתיים ולידם אכסניות לתרמילאים בכל המחירים. 

אטרקציות ומקומות שאסור לפספס

פונו: פונו נמצאת על אגם טיטיקקה (גובה 3,800 מ'), ממש על הגבול הדרום מזרחי עם בוליביה. פונו היא נקודת יציאה לטיולים סביב האגם ולשייט לאיים הצפים שם חיים בני האורו צ'ולוני. 

נאסקה: בדרום פרו (כ 400 ק"מ מדרום ללימה), במדבר נאסקה ישנם גאוגליפים בצורות שונות, בני יותר מ 2,000 שנים הנקראים "קווי נאסקה", אותם ניתן ניתן לראותם רק מהאויר. בעיירה נאסקה ניתן לצאת לסיור במטוס קטן בכדי לצפות באותם "קווי נאסקה" המפורסמים. 

אריקיפה: אחת הערים היפות בפרו הנמצאת למרגלות 2 הרי געש מרשימים, אל מיסטי וצ'אצ'אני. מאריקיפה תוכלו לצאת ל"קולקה קניון", אחד הטיולים היפים באיזור שם תמצאו נוף פראי ומרגש. בראש הקניון ישנו קינון מאוד פעיל לש קונדור אנדיני והוא נחשב לאחד המקומות הטובים ביותר בעולם לצפייה וצילום קונדורים.

קוסקו: הבירה העתיקה של בני האינקה (גובה 3,200 מ'). קוסקו היא גן עדן למטיילים, חובבי טיפוס, ארכיולוגיה וטבע. קוסקו היא נקודת היציאה אל המאצ'ופיצ'ו המפורסמת (אם ברכבת או בדרך האינקה (4 ימי טרק). בנוסף תוכלו למצוא בקוסקו מגוון אדיר של טיולים בתוך העיר וסביבה.

מאצ'ופיצ'ו: העיר האבודה של בני האינקה ואחד מ 7 פלאי תבל. לא סתם הפכה מאצ'ופיצ'ו לאחד הסמלים של דרום אמריקה. העיר ממוקמת במדרונות המזרחיים של הרי האנדים המרשימים במפגש עם יערות הגשם. העמקים הסובבים את העיר ירוקים ומלאים בצמחייה מרשימה. כשעולים אל העיר מיד מרגישים עוצמת המבנים העתיקים המשתלבים בנוף הפסגות ואת הנוכחות המיסטית של בני האינקה אשר מורגשת בכל פינה באיזור.

איקה: 300 ק"מ דרומית ללימה הבירה, בלב מדבר מוקף דיונות חול עצומות, ישנה עיירה קטנה וציורית. האטרקציה המרקזית באיקה היא סיור באגי בדיונות האדירות המשולב "סנד בורד". חובה לחובבי האקסטרים!

פיסקו: על החוף הפאסיפי, מדרום ללימה שוכנת עיירת דייגים חמודה ומבודדת ממנה יוצאות סירות לשמורה ימית מדהימה בשם רסרבה נאסיונאל דה פראקאס או בשמה השני "גלפגוס לעניים". השמורה מורכבת ממרבץ סלע בשם איסלאס באייסטס ומחצ האי פאראקס שם תוכלו להנות מריקוז מדהים של ציפורי ים כגון קורמורנים, סולות, פריגטות שקנאים ומינים שונים של שחפים, אריות ים, פנגווינים ועוד!

הוארז: בירת הטרקים של פרו - גן עדן לאוהבי הרים, טרקים והרפתקאות! כ 4 שעות צפונית לפרו בלב "הרכס הלבן" ובגובה 3,300 מ' שוכנת העיירה הקסומה ממנה תוכלו לצאת לטרקים ולטיפוסים היפים והמאתגרים בפרו וביבשת כולה! בין הטרקים המפורסמים באיזור - טרק הוואי וואש (Huayhuash), טרק הסנטה קרוז (Santa Cruz) והאלפמאיו (Alpamayo).

האמזונס: כמו בכל מדינה הנושקת לאמזונס גם פרו היא נקודת יציאה מצויינת ליער הגשם הגדול בעולם. בפרו תוכלו להיכנס אל עומק היער מחלקה הדרומי דרך פארק מנו אשר ליד מאדרה דה דיוס או מצפון דרך איקיטוס השוכנת על נהר האמזונס.

כתב: יואל שליין

בואו לטייל איתנו!

פרו - מידע שימושי

  • מיקום: דרום אמריקה
  • שפות: ספרדית, קצ'ואה
  • ויזה לישראלים: אין צורך בויזה מראש
  • חיסונים: יש צורך בחיסונים, פנו למרפאת מטיילים.
  • מטבע: סול פרואני
  • שעון פרו:

למאמרים נוספים