שפיצברגן - Wild Travel

שפיצברגן - שאלות ותשובות על כל הנושאים החשובים

שפיצברגן ואיי סבלבארד נחשבים לאחר האזורים הטובים בעולם לראות ולחוות את אזור הקוטב הצפוני והטבע שסביבו. בשפיצברגן תוכלו לראות קרחוני ענק, מגוון של יונקים ימיים כמו לוויתנים וכלבי ים, כמויות אדירות של ציפורים ארקטיות וכמובן את הטורף היבשתי הגדול בעולם - דב הקוטב.

איפה שפיצברגן נמצאת?

שפיצברגן הוא האי הגדול והמרכזי בארכיפלג (שרשרת איים) סבלבארד. הוא נמצא כ- 1,000 ק"מ צפונית לנורבגיה ושטחו הוא כ- 37,000 קמ"ר. החלק הצפוני של האיים המצאים במרחק "נגיעה" של כ- 650 ק"מ מהקוטב הצפוני.

מה הפירוש של השם?

המשמעות של השם שפיצברגן הוא "הרים מחודדים" שמגיע כמובן מהנוף המרשים של הרים גבוהים שישנם ברחבי האי.

מהו מזג האוויר בשפיצברגן?

מזג האוויר בשפיצברגן שונה מאוד ממה שאנחנו מכירים בישראל כיון שהוא נמצא קרוב מאוד לקוטב הצפוני. עונות השנה קורות במקביל לעונות שאנחנו מכירים, אך בצורה הרבה יותר קיצונית. הקיץ הוא בחודשים מאי עד ספטמבר והטמפרטורות לרוב נעות בין 0 ל- 15 מעלות. במהלך ספטמבר-אוקטובר שש עונת סתיו קצרה בה הטמפרטורות מתחילות לרדת. מחודש אוקטובר ועד אפריל יש חורף, הטמפרטורות יורדות מתחת לאפס ומגיעות ל 30- ברוב האזורים. במהלך אפריל-מאי יש אביב קצר בו הטמפרטורות שוב מתחילות לעלות לכיוון האפס ומעלה. בשונה מאיים ארקטיים אחרים, שפיצברגן מעט חמה יותר כיון שהיא משופעת מזרם הגולף אשר מביא לחופיה מים חמים מאזורים דרומיים יותר באוקיינוס האטלנטי (בדומה למה שקורה בחוף הדרומי של איסלנד).

אילו בעלי חיים אפשר לראות שם?

את מרבית בעלי החיים שנמצאים או נודדים לשפיצברגן אפשר לראות בקיץ כשהם מגיעים לשם להנות מהשפע העונתי המושפע מנוכחות מוגברת של השמש ועליית הטמפרטורות. ישנם בעלי חיים הנמצאים שם כל השנה כמו דובי קוטב, איילי שלג, שועלי שלג ומינים מסויימים של כלבי ים. חלק מבעלי החיים כמו לוויתנים וציפורים ארקטיות נודדים לשפיצברגן רק בקיץ. בין בעלי החיים שתוכלו לראות שם בתקופץ הקיץ הם לוויתנים כגון לוויתן גדול סנפיר, הלוויתן הכחול (מין הלוויתן הגדול בעולם), לוויתן בלוגה (לבנתן), לוויתן מינקי, לוויתן חד-שן חד-קרן (Narwhal) ועוד. כלבי ים ממינים שונים כמו כלב ים מזוקן, פוסה טבעתית, פוקת המפרץ, כלם ים נבלי וקרוב משפחה נוסף וגדול שלהם שהוא הניבתן. במהלך הקיץ מגיעים לשפיצברגן מגוון עצום של ציפורים ארקטיות, 41 מינים מקננים שם באופן קבוע ובכללי נצפו שם כ- 227 מינים, ביניהם אוריות, אלקות, פאפינים, יסעור צפוני, ריסות, שחפים ושחפיות, ומינים של ברווזים ואווזים.

מהי העונה המומלצת לטייל בשפיצברגן?

עונת הטיולים לשפיצברגן היא הקיץ של חצי הכדור הצפוני. דרך הטיול הנפוצה ביותר היא הפלגות סביב האיים וחופיהן. תוכלו למצוא הפלגות החל מסביבות מאי ועד ספטמבר. החודשים שנחשבים לשיא העונה הם יוני ויולי. בתקופה זו ים הקרח המקיף את האיים נפתח ומאפשר גישה אל החופים, אזורי הפיורדים והים הפתוח מסביב לארכיפלג. בקיץ הטמפרטורות עולות והן יחסית נוחות, זו כמובן התקופה בה תוכלו לראות את הכמויות הגדולות ביותר של בעלי חיים שם.

איך מגיעים לשם?

דרך ההגעה הכי נפוצה היא ע"י טיסות מנורבגיה שלרוב יוצאות מאוסלו או טרומסו. שדה התעופה של שפיצברגן (LYR) נמצא במרחק של נסיעה קצרה מהעיירה המרכזית ששמה לונגייריבין. מנמל העיירה יוצאות גם מרבית ההפלגות של הטיולים סביב האי.

איך מטיילים בשפיצברגן?

מרבית הטיולים בשפיצברגן הן הפלגות. יש מגוון גדול של ספינות ומסלולים שונים. תוכלו למצוא הפלגות בספינות יחסית קטנות של 12-24 מטיילים או ספינות בינוניות של 50-200 מטיילים. מרבית ההפלגות הן באורך של 8 עד 14 ימים והן נעות בעיקר סביב חופי האיים השונים. בהפלגות הקצרות תגיעו בעיקר לחופים המערביים והצפוניים, בהפלגות ארוכות יותר תוכלו גם להגיע לחופים המזרחיים ולהקיף את הארכיפלג. תוכלו לקרוא חוויות מאחת ההפלגות הקודמות שלנו שם בקישור הזה.

מה ההפלגות כוללות?

מרבית ההפלגות כוללות הכל מתחילת ההפלגה ועד סופה - לינה, ארוחות, פעילויות של ירידה לחופים, שיט בסירות זודיאק ועוד. מה שלרוב אינו כלול הן הטיסות הבינלאומיות ולינה לפני/אחרי ההפלגה.

אפשר לראות לוויתנים?

יש סיכוי גבוה מאוד לראות לוויתנים בארכיפלג סבלבארד במהלך הקיץ. בין מיני הלוויתנים שתוכלו לראות הם לוויתנים גדולי סנפיר, אורקות (לוויתן "קטלן" הנחשב סוג של דולפין), לוויתן כחול, לוויתן מינקי, לוויתן בלוגה (לבנתן), לוויתן חד-שן חד-קרן (Narwhal)  ועוד.

מאיפה יוצאות הפלגות?

רובן המכריע של ההפלגות יוצאות מהנמל של העיירה לונגייריבין (Longyearbyen).

הצטרפו להפלגות שלנו בשפיצברגן!

האם שפיצברגן היא מדינה?

לא, שפיצברגן ושאר איי סבלבארד שייכים רשמית לנורבגיה החל מ- 1920, אך היא נחשבת לאזור סחר חופשי ואזור צבאי מפורז הכפוף לחוקי נורבגיה.

האם יש חושך בשפיצברגן?

בהחלט כן! החל מסוף חודש אוקטובר ועד אמצע פברואר השמש אינה זורחת כלל.

איזה ביגוד מומלץ לטיולים שם?

למרות שמרבית הטיולים מתרחשים בעונת הקיץ, עדיין מדובר על "קיץ" יחסית קר ושונה מאוד ממה שאנחנו מכירים. הטמפרטורות הממוצעות לרוב נעות בין 0 ל- 10 מעלות ולכן מומלץ להצטייד בביגוד חם עם מספר שכבות שתוכלו להתאים ע"פ מזג האוויר. בין הפריטים המומלצים הם ביגוד תרמי ארוך ומנדף זיעה, מעיל או פליז מחמם עם עמידות לרוח ומים, נעלי טיולים סגורות וטובות, משקפי שמש, כובע חם וכובע לשמש, גרביים חמות, כפפות ועוד. לחצו לקריאת המאמר המורחב שלנו על ביגוד וציוד מומלץ לקטבים.

באיזה מטבע משתמשים?

המטבע הרשמי של שפיצברגן הוא הקרונה הנורבגית (NOK). מרבית שירותי התיירות כולל בהפלגות מקבלים גם דולר אמריקאי ויורו במזומן או בכרטיס אשראי.

צריך חיסונים?

לא. אין צורך בחיסונים לפני הגעה לאזור, אך תמיד מומלץ להתייעץ עם גורם מוסמך כמו מרפאת מטיילים, במיוחד אם תגיעו לאזורים אחרים לפני זה.

יש צורך בויזה?

לא, כרגע אין צורך בויזה או אישור כניסה מיוחד.

יש אנשים שחיים שם?

כן, בשפיצברגן ישנה אוכלוסיה קבועה של 2500-3000 תושבים.

כתב: תומר רצאבי