דב קוטב בים הקרח הצפוני, שפיצברגן - Wild Travel

שפיצברגן - כל מה שרציתם לדעת

שפיצברגן - האי הגדול בארכיפלג סבאלברד הנושק לקוטב הצפוני. מדובר באי גדול, כ 37,000 קמ"ר מתוך 61,000 הקילומטרים הרבועים המרכיבים את הארכיפלג כולו. האי שפיצברגן הוא גן עדן לאוהבי טבע, בשטח שולט הנוף הארקטי וניתן למצוא שם מגוון אדיר של ציפורים, בעלי חיים יבשתיים ובעלי חיים ימיים. אחד הדברים שמייחדים את האי הוא אוכלוסיה בריאה ומפותחת של כ 3,000 דובי קוטב - הטורף היבשתי הגדול בעולם!

מיקום וגאוגרפיה - איפה שפיצברגן נמצאת ואיך מגיעים לשם?

שפיצברגן נמצאת בים הארקטי הצפוני כ 1000 ק"מ צפונית לחוף הנורבגי, בין קו רוחב 74 צפון לקו רוחב 81 צפון. החלק הצפוני של האי נמצא כ 650 ק"מ דרומית לקוטב הצפוני! ממערב נמצא ים גרינלנד וממזרח ים ברנץ. הדרך היעילה ביותר להגיע לשפיצברגן היא בטיסה מנורבגיה (מאוסלו או מטרומסו) אשר נוחתת בעיירה המרכזית שבאי - לונגיירבין (LYR). האמיצים שביניכם יוכלו להגיע דרך הים בהפלגות היוצאות מסקנדינביה או מאיסלנד. 

הפלגה בים הקרח הצפוני, שפיצברגן. צילום: יורם שפירר - Wild Travel

מתי ואיך לטייל בשפיצברגן

בשפיצברגן ואיי סבאלברד ניתן לטייל כמעט בכל עונות השנה. העונה הפופולרית ביותר היא הקיץ, החודשים העיקריים הם מאי עד ספטמבר. בתקופה זו ים הקרח נעלם כמעט לחלוטין וניתן להפליג סביב האי כמעט לכל פיורד וקרחון. ישנן מספר חברות המפעילות אניות עמידות לקרח איתן ניתן להפליג בחיפוש אחר בעלי חיים. על האניות יש צי של סירות זודיאק איתן תרדו אל החופים בחיפוש אחר בעלי חיים. רוב ההפלגות יוצאות מהעיירה לונגיירבין, מקיפות את האי או מתמקדות באזורים המערביים והצפוניים. אוקטובר/נובמבר/דצמבר זו תקופה קשה עם מזג אויר מאתגר והתיירות יורדת בצורה משמעותית. אם תגיעו בחורף (מינואר ועד מרץ) תוכלו ליהנות ממגוון אטרקציות ארקטיות כמו רכיבה על אופנועי שלג, מזחלות כלבי האסקי וביקור במערות קרח). בעונת החורף בשפיצברגן תוכלו ליהנות גם מזוהר צפוני. מאפריל ועד יוני האי מתחמם, הימים נעשים ארוכים יותר ועדיין יש ים קרח בעיקר במזרח האי ובצפון מה שמגדיל את הסיכוי שלכם לפגוש דובי קוטב!

שחפים על קרחון, שפיצברגן - Wild Travel

הצטרפו להפלגות שלנו בשפיצברגן!

מזג אוויר בשפיצברגן

כיאה לאי באוקיינוס הארקטי ברוב השנה די קר בשפיצברגן. רוב השנה הטמפרטורות יורדות אל מתחת לאפס ובשיא החורף תוכלו לחוות טמפרטורות של כמינוס 30. ככל שתתקרבו אל חודשי הקיץ האי יתחמם ובשיא החום (יולי /אוגוסט) הטמפרטורה תהיה סביב ואף מעל לאפס. אחד הגורמים המבדלים את שפיצברגן מאיים ארקטיים אחרים הוא הזרם האטלנטי. זרם זה מושך מים חמים מצפון האוקיינוס האטלנטי המושפע מזרם הגולף, מזרים אותם לחוף הדרומי של שפיצברגן ושומר על טמפרטורה יחסית חמה ביחס לאזורים אחרים באותם קווי רוחב.

הליכה עם נעלי שלג, שפיצברגן. צילום: יורם שפירר - Wild Travel

תוואי השטח והנוף

פירוש השם שפיצברגן בגרמנית הוא ארץ ההרים המחודדים. רוב האי מכוסה ברכסי הרים שהגבוהים ביניהם מגיעים לכ 1,700 מ'. כ 60% משטח האי מכוסה כיפת קרח ובין ההרים מבצבצות אצבעות קרחוניות הנשפכות אל הים. רוב השנה האי מכוסה שלג עמוק, אך בחודשי הקיץ השלג נמס וחושף קרקע קפואה (Permafrost) ושלל צמחים ביניהם משטחי אזוב, כותנה ארקטית ושלל מיני פרחים.

ניבתנים, שפיצברגן. צילום: יורם שפירר - Wild Travel

בעלי חיים בשפיצברגן ואיי סבאלברד

האי שפיצברגן הוא גן עדן לאוהבי בעלי חיים. בעל החיים המפורסם והמרגש ביותר אשר מושך מבקרים רבים אל האי הוא כמובן דב הקוטב הצפוני - הטורף היבשתי הגדול בעולם. בניגוד למינים אחרים של דובים, דב הקוטב פעיל בכל חודשי השנה. בחורף ובאביב, דובי הקוטב יוצאים אל ים הקרח שם הם צדים כלבי ים אשר חיים במחילות בקרח הצף. בחודשי הקיץ כשים הקרח מתכווץ הדובים נדחקים ליבשה באיי הארכיפלג, אז ניתן לפגוש אותם בפיורדים עמוסי הקרח. חוץ מדובים תוכלו לפגוש מגוון יונקים ימיים כגון מיני לווייתנים שונים (כמו המינקי, האורקה, בלוגה ועוד), כלבי ים וניבתנים. אחד מגורמי המשיכה הגדולים של האי הארקטי בחודשי הקיץ הוא קינון של מליוני ציפורים ארקטיות כגון אוריות, פאפינים, מיני שחפים ועוד.

דב קוטב הולך בשממה הארקטית, שפיצברגן - Wild Travel

הזוהר הצפוני

עוד תופעה מדהימה שתוכלו לחוות בשפיצברגן היא הזוהר הצפוני. שפיצברגן, כמו רוב האזורים הצפוניים לחוג הארקטי נחשבת למקום מצוין לצפייה בזוהר. הזוהר הצפוני תלוי בעיקר בפעילות השמש ובמצב העננות. את הזוהר הצפוני ניתן לראות בעיקר בחודשי החורף (כשיש מספיק שעות חושך).

כתבו: יואל שליין ותומר רצאבי
צילום: יואל שליין ותומר רצאבי

שפיצברגן - מידע שימושי

  • מיקום: הים הארקטי מצפון לאירופה
  • שפות: נורבגית (שפה רישמית) אנגלית (דיי נפוצה).
  • ויזה לישראלים: אין צורך
  • חיסונים: אין צורך
  • מטבע: קרונה נורבגית/יורו/דולר אמריקאי
  • שעון שפיצברגן:

למאמרים נוספים