שקיעה אפריקאית בסרנגטי, טנזניה - Wild Travel

טנזניה - כל מה שרציתם לדעת

טנזניה - יעד פראי ומרגש, המקום הטוב ביותר בעולם לפגוש את בעלי החיים הגדולים של הסוואנה פנים אל פנים. אז מה הופך את טנזניה למקום כל כך מיוחד? טנזניה ממוקמת במזרח אפריקה בין הג'ונגלים של אגן קונגו לחופי האוקיינוס ההודי. בצפון נמצאות השמורות המפורסמות בעולם לטיולי ספארי בטנזניה, תמצאו שם את מישורי העשב הגדולים באפריקה (הסרנגטי) המזינים עדרי ענק של גנו, זברות וצבאים הידועים כ"הנדידה הגדולה" וטורפים רבים. בטנזניה עובר השבר הסורי אפריקאי (כן כן, אותו שבר שלנו) אשר יצר בתוכו סדרת אגמים ואגמי מלח התומכים במגוון עצום של בעלי חיים. בצפון טנזניה תמצאו את הקילימנג'רו - הפסגה הגבוהה באפריקה והרים נוספים מרשימים לא פחות. בדרום טנזניה תמצאו שמורות עצומות, נידחות, לא מתויירות ועשירות בבעלי חיים מיוחדים וייחודיים לאיזור.

ג'ירפות על רקע השמיים בסרנגטי, טנזניה - Wild Travel

מזג אוויר ועונות מומלצות לטייל בטנזניה

טנזניה מדהימה בכל השנה, אולם בכדי למצות את החוויה כמו שצריך מומלץ להגיע בתקופות מסויימות בהן מזג האויר נוח יותר והנגישות לשמורות ולבעלי החיים גבוהה יותר. קרוב לקו המשווה אין כל כך התייחסות לחורף וקיץ, מה שחשוב לאנשי הטבע, למקומיים ולנו המטיילים הן העונות היבשות והרטובות: 

ינואר/פברואר - העונה היבשה הקצרה. תקופה נפלאה עם מזג אויר יחסית נוח. בחודשים ינואר עד מרץ עדרי הנדידה הגדולה מתרכזים באזור אגם נדוטו בדרום הסרנגטי. חודשי פברואר ומרץ הם לרוב גם השיא של עונת ההמלטות של עדרי הנדידה הגדולה בה נולדים עשרות אלפי עגלים בטווח קצר של כמה שבועות. בעקבות ריבוי ההמלטות מגיעים לאזור טורפים רבים מהסביבה והסיכוי לראות צייד ומרדפים גבוה ביותר! בעקבות שינויי האקלים ברחבי העולם, לעיתים יש גם שינויים בזמני הגשמים בטנזניה, מה שמשפיע על התקופה בה מתרחשות ההמלטות.

צ'יטה במרדף אחרי טרף בעונת ההמלטות בסרנגטי, טנזניה - Wild Travel

מרץ/אפריל/מאי - העונה הגשומה הארוכה. זו תקופה שבה תראו את השמורות מלאות בעשב טרי וירוק, פריחות יפייפיות בחלק מהמקומות ומזג אוויר מדהים שכולל עננות מפוזרת עד סופות גשמים מפוזרות. לקראת אפריל העדרים הגדולים של הגנו והזברות חוצים את מרכז הסרנגטי בדרכם צפונה וזו תקופה מעולה לפגוש אותם באזור זה. תקופה זו גם נחשבת יחסית פחות עמוסה בתיירות ולכן המחירים של ספארי בטנזניה יהיו נמוכים יותר.

אריה זכר ולביאה בחיזור בסרנגטי, טנזניה - Wild Travel

יולי/אוגוסט/ספטמבר/אוקטובר - העונה היבשה הארוכה. בתחילת תקופה זו עדרי הנדידה הגדולה כבר חצו את מרכז הסרנגטי ונמצאים בחלקו הצפוני. לקראת חודש אוגוסט מתחילה החצייה של נהר המארה צפונה לכיוון שמורת המסאי מארה בקניה. במהלך החצייה מאוגוסט ועד אוקטובר, העדרים יחצו את נהר המארה הלוך ושוב צפונה ודרומה בין טנזניה לקניה בחיפוש אחר עשב טרי במישורים. לקראת אוקטובר עיקר התנועה תהיה דרומה חזרה לכיוון טנזניה והחלק הצפון מזרחי של הסרנגטי. החצייה של נהר המארה היא אחת מתופעות הטבע המפורסמות בעולם - משתתפים בה כמיליון וחצי גנו וזברות! זוהי אחת מהעונות המומלצות ביותר לעשות ספארי בטנזניה או ספארי בקניה ולצפות בעדרים העצומים והטורפים אשר אורבים להם באזור הנהר והשמורות הצמודות אליו.

חציית נהר המארה בצפון הסרנגטי, טנזניה - Wild Travel

נובמבר/דצמבר/ינואר - לקראת דצמבר הגשמים חוזרים לעונה גשומה קצרה עד ינואר ואיתם העדרים שיורדים לכיוון דרום הסרנגטי בכדי להמשיך את מחזור הנדידה. בתקופה זו שמורות הדרום נסגרות עקב חוסר נגישות.

פיל בשדה חרציות בעונה הגשומה, קלדרת נגורונגורו, טנזניה - Wild Travel

מחפשים ספארי איכותי לטנזניה?

הצטרפו לטיול הבא שלנו!

איך מטיילים בטנזניה?

בטנזניה תמצאו את כל סוגי הטיולים, אם תרצו תוכלו לצאת לספארי קמפינג באוהלים בשטח ואם אתם אוהבים להתפנק תמצאו מלונות ולודג'ים ברמה הגבוהה ביותר בעולם. אם אתם מטיילים תקופה ארוכה תוכלו להתנייד באמצעות התחבורה המקומית, אולם הדרך הטובה ביותר לראות את הטבע בטנזניה היא לעשות ספארי בג'יפים 4X4 איתם גם תטיילו בשמורות. מלבד שדות התעופה הגדולים כמעט בכל אזור בטנזניה ובעיקר בשמורות הגדולות קיימים מנחתי שטח קטנים. כך תוכלו לשלב בטיולכם טיסה קטנה ולנצל טוב יותר את הזמן.

שמורות הצפון של טנזניה

הסרנגטי - בסואהילית "מישורים אין סופיים". שמורה עצומה ומיוחדת בצפון טנזניה (גודלה הוא כ 75% משטחה של מדינת ישראל). יחד עם שמורת המסאי מארה שבקניה, הסרנגטי מאכלס את הנדידה הגדולה בעולם של אוכלי עשב גדולים אשר נעים בעקבות העשב הטרי. בכדי למצות את הסרנגטי כמו שצריך אנחנו ממליצים לבלות בשמורה לפחות יומיים שלושה ואם אפשר אף יותר.

אגם נדוטו - ממוקם בין שמורת נגורונגורו לסרנגטי. זה המקום בו מתרכזים עדרי הנדידה הגדולה במהלך עונת ההמלטות בתחילת פברואר. בנדוטו יש בעיקר מישורי עשב פתוחים, אך גם אזורים נוספים כמו אגמים מלוחים ומתוקים, ביצות ואזורים מיוערים.

קשת מעל לעדרי גנו בקלדרת נגורונגורו, טנזניה - Wild Travel

נגורונגורו - הר געש קדום שהתפרץ ויצר קלדרה עצומה בה נוצרה סוואנה יחודית המאכלסת מגוון בעלי חיים, ביניהם טורפים כגון אריות, ציטות וצבועים. זוהי אחת השמורות הכי מעניינות בטנזניה וריכוז בעלי החיים הוא גדול מאוד, טובה לביקור במהלך כל השנה.

טרנגירי - ארץ הפילים. כשתיכנסו אל השמורה יקבל את פניכם יער עצי באובב עצומים בגודלם. בעונות היבשות מגיעים לשמורה עדרי ענק של פילים אשר נמשכים לאיזור בעקבות עצי הבאובב. הפילים ניזונים מגזע העץ העשיר בנוזלים וכך הם יכולים לעבור את העונות היבשות כשמקורות המיים מתייבשים.

מניארה - שמורת מניארה ממוקמת על השבר הסורי אפריקאי על הכביש בדרך לנגורונגורו. השמורה מחולקת ליער לח עשיר בחיים ולאגם פתוח המאכלס היפופוטמים, באפלו ומגוון ציפורי מים. מדובר בשמורה יחסית קטנה אך מגוונת ועשירה בבעלי חיים.

שמורת ארושה - נמצאת למרגלות הר המרו (האח הקטן של הקילימנג'רו) בצמוד לעיר ארושה. מדובר בשמורה הררית ומיוערת ברובה ובחלקה הגבוה תמצאו לגונות עם להקות פלמינגו מרשימות.

זכרי טומפסון בקרב, סרנגטי טנזניה - Wild Travel

שמורות הדרום של טנזניה

רואהה - שמורה גדולה ומרשימה המאכלסת מגוון עצום של בעלי חיים וצמחים, חלקם אנדמים לשמורה. ברואהה תמצאו להקות עצומות של אריות, נמרים, צ'יטות וזאב טלוא (כלב בר אפריקאי). מדובר באחת השמורות הפחות מתויירות באפריקה וחלקים גדולים ממנה עדיין לא נחקרו מה שהופך את חווית הספארי להרפתקה אמיתית!

סלו - אחת משמורות הטבע הגדולות בעולם והגדולה ביותר באפריקה (55,000 קמ"ר). סלו אשר הוכרזה אתר מורשת לאומי על ידי אונסקו משמשת בית לאוכלוסיית הבאפלו, פילים, היפופוטמים ותנינים הגדולה באפריקה! כמו כן בסלו אוכלוסיית כלבי הבר האפריקאים (הזאב הטלוא - אחד ממיני הטורפים בסכנת הכחדה) הגדולה ביבשת!

מיקומי - מיקומי הינה הגבול הצפוני של סלו ואחת השמורות עם הנופים המגוונים בדרום. במרכזה ישנו שטח הצפה עונתי המייצר מישורי עשב רחבים ומשני צידיה רכסי הרים וגבעות נמוכות בהן שולט יער.

נמר חברבורות על עץ בסרנגטי, טנזניה - Wild Travel

סדאני - שמורה יפייפה ומיוחדת המשלבת סוואנה המאופיינת בלחות גבוהה לחופי האוקיאנוס ההודי. אם חלמתם לראות פיל בחוף הים - זה המקום להגשים את חלומכם.

הרי אודזונגווה - הגלפגוס האפריקאי הוא רכס מיוער אשר מאכלס את המגוון הביולוגי הגדול בטנזניה. בהרי אודזונווה תמצאו שבילי הליכה ומפלים מרשימים.

השבטים של טנזניה

בטנזניה יש יותר מ- 120 שבטים שונים. השבט הגדול מכולם הוא הסוקומה והוא מונה כ- 5.5 מליון חברי שבט. עוד שבט גדול ומוכר הוא שבט הצ'אגה המונה כ- 2 מליון בני שבט, הוא גם שבט הסוחרים של טנזניה ומקורו למרגלות הקילימנג'רו. השבט המוכר ביותר במזרח אפריקה הוא שבט המסאי - שבט חזק וגאה שעד היום משמר אורח חיים מסורתי. המסאי הם לוחמים ורועי בקר ומעמדו של הגבר בחברה המסאית נמדד לפי כמות הבקר שברשותו. המסאי לא ניזונים מבעלי חיים פראיים ולכן הממשלה מאשרת להם לשהות בשטח השמורות. בטנזניה ישנם שבטים של ציידים לקטים כמו ההדזבה והדטוגה המשמרים אורח חיים מסורתי וגם אותם ניתן לבקר בתאום.

ילד משבט המסאי בטנזניה - Wild Travel

לסיכום

טנזניה היא ללא ספק אחת מפנינות הטבע הפראי והלא מבוקר האחרונות שנותרו בעולמינו. אם אתם מחפשים להתרגש מהרפתקה חדשה או אם טיול מפנק לצד טבע פראי טנזניה היא היעד שלכם.

כתבו: יואל שליין ותומר רצאבי
צילום: יואל שליין ותומר רצאבי

טנזניה - מידע שימושי

  • מיקום: מזרח אפריקה
  • שפות: סואהילית, אנגלית (דיי נפוצה).
  • ויזה לישראלים: עלות הויזה 50$
  • חיסונים: יש צורך בחיסונים, פנו למרפאת מטיילים.
  • מטבע: שילינג טנזני, USD
  • שעון טנזניה:

למאמרים נוספים