ספארי טנזניה - Wild Travel

ספארי בטנזניה - שאלות ותשובות על כל הנושאים החשובים

טנזניה היא ללא ספק אחד מיעדי הספארי הטובים בעולם. בטנזניה ישנן מגוון של שמורות טבע מפורסמות האוצרות בתוכן מגוון וכמויות אדירות של בעלי חיים וטורפים גדולים. עם מגוון של אפשרויות לינה, מסלולים שונים ועשרות חברות ספארי, טנזניה מציעה את כל מה שאפשר לחלום עליו בטיול ספארי באפריקה.

איפה טנזניה נמצאת?

טנזניה נמצאת במזרח אפריקה - דרומית לקניה, מערבית לאוגנדה וקונגו וצפונית לזמביה ומלאווי. מזרחית לטנזניה נמצא האוקיינוס ההודי ואיי זנזיבר ופמבה.

מהו מזג האוויר בטנזניה?

עקב קרבתה לקו המשווה, מזג האוויר בטנזניה שונה ממה שאנחנו מכירים בישראל. עונות השנה לא נחלקות לעונות הקלאסיות שאנחנו מכירים, אלא לעונות יבשות ורטובות. מזג האוויר במהלך רוב השנה יציב מבחינת טמפרטורות. במהלך כל השנה הטמפרטורות הממוצעות ביום נעות בין 15 ל- 30 מעלות. במהלך הלילה בין 10 ל- 20 מעלות. ישנו כמובן מעט שוני בין אזורים שונים במדינה וע"פ גבהים.

העונה היבשה הארוכה היא בחודשים יוני עד אוקטובר.

העונה הרטובה הקצרה היא בחודשים נובמבר עד דצמבר.

העונה היבשה הקצרה היא בחודשים ינואר עד פברואר.

העונה הרטובה הארוכה היא בחודשים מרץ עד מאי.

חודש

עונה

ממוצע טמפרטורות בסרנגטי

ממוצע גשמים בסרנגטי

ינואר

יבשה

22.5

80 מ"מ

פברואר

יבשה

22.5

100 מ"מ

מרץ

רטובה

22.5

130 מ"מ

אפריל

רטובה

22

155 מ"מ

מאי

רטובה

21.5

90 מ"מ

יוני

יבשה

21

35 מ"מ

יולי

יבשה

20

15 מ"מ

אוגוסט

יבשה

21

30 מ"מ

ספטמבר

יבשה

21.5

55 מ"מ

אוקטובר

יבשה

22.5

70 מ"מ

נובמבר

רטובה

22

115 מ"מ

דצמבר

רטובה

22

105 מ"מ

רואים בספארי בטנזניה את הנדידה הגדולה?

בהחלט! הנדידה הגדולה היא אחת מתופעות הטבע המפורסמות בעולם. מדובר על עדר עצום של כ- 2,000,000 אוכלי עשב הנודדים בתוואי יחסית קבוע במהלך השנה בין טנזניה לקניה. כשני שליש מהנדידה הם הגנו, שאר הפרטים הם בעיקר זברות ומעט צבאים.

מתי ואיפה רואים את הנדידה הגדולה בטנזניה?

הנדידה הגדולה נמצאת רוב השנה בטנזניה בשמורת הסרנגטי. בחודשים דצמבר עד פברואר מרבית הנדידה נמצאת באזור השימור של נגורונגורו ודרום הסרנגטי. לקראת מרץ ועד אפריל הם מתחילים לעלות צפונה למרכז הסרנגטי. במאי הנדידה ממשיכה צפון מערבה וביוני הם חוצים את נהר הגרומטי במסדרון המערבי של הסרנגטי. ביולי ולתוך אוגוסט הנדידה מגיעה לנהר המארה בצפון הסרנגטי, הם מתחילים את החצייה של הנהר צפונה לכיוון קניה ומגיעים לשמורת המסאי מארה בקניה. בספטמבר מרבית הנדידה נמצאת בשמורת המסאי מארה בקניה. לקראת אוקטובר העדרים מתחילים לחזור דרומה מקניה לצפון הסרנגטי בטנזניה. בנובמבר ועד דצמבר הם יורדים חזרה אל דרום הסרנגטי.

חשוב להבין שתוואי הנדידה הוא אמנם יחסית קבוע בזמנים והכיוון במהלך השנה, אך יתכנו שינויים בהתאם. העדרים למעשה עוקבים אחרי הגשמים ועשב טרי, לכן התוואי וזמני הנדידה יכולים להקדים/להתאחר בהתאם למצב השטח.

מהי העונה המומלצת לטיול ספארי בטנזניה?

כל השנה! באופן עקרוני, תוכלו להנות מספארי מצוין בטנזניה במהלך כל חודשי השנה. ישנם כמה דגשים שכדאי לשם לב אליהם בבחירת העונה כמו האזור בו נמצאת הנדידה הגדולה, עלויות המשתנות בין העונות השונות ומזג האוויר.

בעונה היבשה הארוכה (יוני עד אוקטובר) הנדידה הגדולה נמצאת בעיקר במערב וצפון הסרנגטי. ביוני ישנה חצייה של נהר הגרומטי ולקראת יולי-אוגוסט ישנה חצייה של נהר המארה. זוהי עונת שיא מבחינת התיירות ולכן במרבית הלודג'ים המחירים יהיו יקרים יותר. בספטמבר-אוקטובר מרבית הנדידה הגדולה נמצאת בשמורת המסאי מארה בקניה, אך חלק קטן מהעדרים עדיין ימצא בצפון הסרנגטי.

בעונה הגשומה הקצרה (נובמבר עד דצמבר) הנדידה הגדולה יורדת דרומה מקניה חזרה לסרנגטי, לקראת דצמבר-ינואר העדרים כבר מגיעים לדרום הסרנגטי ואזור השימור של נגורנגורו. עקרונית בנובמבר ודצמבר התיירות פוחתת והמחירים יורדים, אך בתקופת חג המולד הם עולים שוב.

בעונה היבשה הקצרה (ינואר עד פברואר) הנדידה הגדולה נמצאת כולה באזור השימור של נגורנגורו ודרום הסרנגטי, זוהי גם עונת ההמלטות של הגנו. במהלך תקופה זו נולדים מאות אלפי עגלים של גנו ומושכים כמויות גדולות של טורפים לאזור. זוהי אחת התקופות עם הסיכוי הגבוה ביותר לצפות בציד ומרדפים. תקופה זו נחשבת לתקופת שיא בתיירות עם מחירים גבוהים.

בעונה הרטובה הארוכה (מרץ עד מאי) הנדידה הגדולה לרוב נעה מדרום הסרנגטי למישורי העשב של מרכז הסרנגטי. בתקופה זו מזג האוויר לרוב מאוד נעים כיון שיש עננות מפוזרת במהלך היום. רוב הגשמים יורדים בתקופה זו, אך הם לרוב מרוכזים במשפכים מקומיים ולא על אזור גדול. בשמורת הסרנגטי לפעמים אפשר ממש לראות סופות מפוזרות בשטח ונסיעה קצרה להתרחק או להתקרב לאזור הגשום. עונה זו נחשבת פחות תיירותית והמחירים בה נמוכים משמעותית מתקופות אחרות.

חודש

עונה

מיקום הנדידה הגדולה

מחירים

ינואר

יבשה

אזור שימור נגורונגורו/דרום הסרנגטי

בינוניים

פברואר

יבשה

אזור שימור נגורונגורו/דרום הסרנגטי

גבוהים

מרץ

רטובה

דרום/מרכז סרנגטי

בינוניים

אפריל

רטובה

מרכז סרנגטי

נמוכים

מאי

רטובה

מרכז סרנגטי

נמוכים

יוני

יבשה

המסדרון המערבי של הסרנגטי

גבוהים

יולי

יבשה

צפון הסרנגטי לקראת נהר המארה 

גבוהים

אוגוסט

יבשה

צפון הסרנגטי/נהר המארה לקניה

גבוהים

ספטמבר

יבשה

מסאי מארה קניה

גבוהים

אוקטובר

יבשה

מקניה חזרה לצפון הסרנגטי

גבוהים

נובמבר

רטובה

צפון/מרכז סרנגטי

בינוניים

דצמבר

רטובה

מרכז/דרום סרנגטי

בינוניים (גבוהים בחג המולד)

אילו בעלי חיים אפשר לראות בטיול ספארי בטנזניה?

ישנו מגוון עצום וכמויות גדולות מאוד של בעלי חיים בשמורות הטבע בטנזניה, החל מאוכלי עשב, טורפים גדולים, דורסים וציפורים. בין הטורפים והחתולים הגדולים תוכלו לראות אריות, נמרים, צ'יטות, צבועים, תנים, סרוואלים, תנים, שועלים ועוד. הסיכוי הגבוה ביותר לראות טורפים הוא בשמורת הסרנגטי ושמורת מכתש נגורונגורו. מגוון אוכלי העשב בטנזניה הוא עצום וכולל פילים, גי'רפות, זברות, גנו, באפלו (תאו אפריקאי), היפופוטמים, צבאי תומסון/גרנט, קרנפים ואנטילופות שונות. את אוכלי העשב אפשר לראות במגוון שמורות, הקרנפים הם הנדירים ביותר והסיכוי הכי טוב לראות אותם הוא שמורת מכתש נגורונגורו. בעלי חיים נוספים שתוכלו לראות הם בבונים, קופי גונון ירוק וגונון כחול, נימיות ועוד. טנזניה עשירה במגוון אדיר של ציפורים מקומיות ונודדות כגון: דורסים (עיטים, בזים, ניצים, עקבים ועוד), אנפות, פלמינגו, קלאו, ציפורי שיר ועוד. ישנם גם זוחלים שונים בטנזניה כמו נחשים, לטאות קטנות ולטאות כוח, אך את רובם נדיר יחסית לראות.

איך מגיעים לשם?

דרך ההגעה הכי נפוצה היא ע"י טיסות. מרבית הטיסות היוצאות מישראל הן של חברת Ethiopian Airlines עם עצירת ביניים באתיופיה. ישנן גם טיסות טובות עם חברת Turkish Airlines. לפעמים ישנן טיסות ישירות שרובן הן חלק מחבילה של טיול מאורגן.

איך אפשר לעשות טיול ספארי בטנזניה?

ספארי בטנזניה דורש לא מעט לוגיסטיקות ותיאומים כמו מקומות הלינה, תשלום כניסות לפארקים ושמורות, הדרכה, ג'יפים ועוד. לכן במרבית המכריע של הטיולים הצורה הנוחה ביותר היא טיול מאורגן בו יסדרו לכם את כל מה שתצטרכו מראש. ישנו מגוון של טיולי ספארי מאורגנים של חברות ישראליות. במרבית הטיולים כלולות טיסות וכל שירותי הקרקע במהלך הטיול. חלק מהטיולים כוללים מדריך ישראלי צמוד לקבוצה לכל הטיול וחלקם כוללים הדרכה מקומית בלבד. ישנה גם אפשרות להזמין טיול ספארי ישירות מחברת ספארי מקומית ולהזמין טיסות עצמאית בהתאם. במצב כזה מומלץ לעשות מחקר מקדים, לחשוב על העונה ומהסלול שמתאים לכם ולבחור חברה מקומית טובה ואמינה.

מהן השמורות המומלצות לטיול ספארי בטנזניה?

טנזניה היא מדינה עצומה ויש בה מגוון גדול שמורות טבע. שמורות הטבע המפורסמות והמתויירות ביותר נמצאות בחלקה צפוני של טנזניה. היציאה אליהן בד"כ מתחילה בעיירה ארושה שבה נמצא שדה התעופה הבינלאומי "קילימנג'רו". זהו גם האזור ממנו יוצאים לטיפוס על הר הקילימנג'רו. שמורות הטבע הטובות ביותר באזור זה הן הסרנגטי, שמורת מכתש נגורונגורו, שמורת טרנגירי, שמורת מניארה והפארק הלאומי של ארושה. בשמורת הסרנגטי ומכתש נגורנגורו תמצאו את המגוון והכמות הגדולים ביותר של טורפים ואוכלי עשב. אלו שמורות שתמיד מומלץ להגיע אליהן, במהלך כל השנה. בדרום טנזניה ישנן שמורות נוספות בשם רואהה, סלו ומיקומי. לשמורות אלו יוצאים לרוב מהעיר דר א-סלאם. אלו שמורות מרוחקות יותר והספארי בהן פחות נפוץ עקב ריחוקן ובגלל שבעלי החיים בהן חששניים יותר וקשה לצפות בהם לעומת השמורות של צפון טנזניה.

הצטרפו לטיול הבא שלנו בטנזניה!

איזה ביגוד מומלץ לטיולים שם?

מכיון שהאקלים בטנזניה יחסית דומה ונוח במהלך כל השנה, בחירת הביגוד היא די פשוטה. למהלך היום לרוב תצטרכו ביגוד נוח וקל למזג אוויר חמים. במהלך הבקרים והערבים יכול להיות קריר, לכן מומלץ להביא גם מעט ביגוד חם. ביגוד נוסף שכדאי לקחת הוא כובע נגד שמש, קרם הגנה, בגד ים, סנדלים או נעליים קלות.

באיזה מטבע משתמשים בטנזניה?

המטבע הרשמי של טנזניה הוא השילינג הטנזני. רוב גופי התיירות, חברות ספארי, בתי מלון ולודג'ים יקבלו גם דולר אמריקאי במזומן ולפעמים באשראי.

צריך חיסונים לטנזניה?

כן. ישנם חיסונים המומלצים לאפריקה ולטנזניה בפרט. מומלץ לקבוע תור למרפאת מטיילים מספר חודשים לפני ההגעה כדי לקבל ייעוץ עדכני וחיסונים במידת הצורך.

יש צורך בויזה לטנזניה?

נכון ל- 2023 יש צורך בויזה לטנזניה שעלותה 50$. ישראלים נדרשים לויזה אותה אפשר לעשות באתר אינטרנט יעודי של טנזניה.

כתב: תומר רצאבי