גורילת הרים עם הגור שלה ביער בווינדי, אוגנדה - Wild Travel

אוגנדה - כל מה שרציתם לדעת

אם יש מדינה באפריקה שיש בה כמעט הכל זוהי ללא ספק אוגנדה - הפנינה של אפריקה! בין יערות הגשם של אגן קונגו לסוואנות הפתוחות של מזרח אפריקה, מאגם ויקטוריה העצום ועד לרכס הרי הירח (הרוונזורי). באוגנדה תמצאו רכסי הרים מושלגים משובצים קרחונים כמו בשוויץ, סוואנות פראיות בהן תפגשו פילים, אריות, נמרים, קרנפים, היפופוטמים ועוד מגוון אדיר של בעלי חיים. באוגנדה תמצאו כמובן גם ג'ונגלים סבוכים שם תוכלו לפגוש את קופי האדם הגדולים פנים אל פנים - השימפנזים וגורילות ההרים!

מיקום וגאוגרפיה

אוגנדה היא מדינה יחסית קטנה (ביחס לשכנותיה) במזרח אפריקה המתפרסת על שטח של כ- 241,038 קמ"ר ונמצאת בדיוק על קו המשווה. היא גובלת בקניה במזרח, טנזניה ורואנדה בדרום, קונגו במערב ודרום סודן בצפון. אוגנדה נמצאת בלב השבר הסורי אפריקאי ובשטחה תמצאו את אגמי השבר המערבי לצד מספר הרי געש מרשימים. במערב, על הגבול עם קונגו תמצאו את רכס "הרי הירח" (הרוונזורי - Ruwenzori) המתנשא לגובה של 5,109 מטרים ובו פסגות מושלגות וקרחוני הרים. אוגנדה היא גם התפר בין יערות הגשם של אגן קונגו לסוואנות הפתוחות של קניה וטנזניה ולכן תוכלו למצוא שם ג'ונגלים סבוכים וגם מישורי עשב פתוחים. צפון המדינה מדברי ויבש ואילו בדרום נמצא אגם ויקטוריה העצום ממנו זורם הנילוס הלבן לצפון וחוצה את המדינה.

ילדים סקרניים ליד הג'יפ, אוגנדה - Wild Travel

מתי הכי טוב לטייל באוגנדה?

כיוון שאוגנדה נמצאת על קו המשווה רוב השנה מזג האויר בה חמים וטרופי, הטמפרטורה השנתית הממוצעת באוגנדה היא 26 מעלות. בחודשים דצמבר ועד פברואר הטמפרטורות עולות ל 29 מעלות ואילו בתקופה של יוני עד אוגוסט הן יכולות לרדת אפילו ל 18 מעלות. כמו רוב האיזורים הטרופיים בכדור הארץ ניתן לחלק את השנה לעונות גשומות ועונות יבשות. העונות היבשות הן מינואר ועד סוף פברואר ומיוני ועד ספטמבר. העונות הרטובות הן מחודש מרץ עד מאי ומאוקטובר ועד דצמבר. מומלץ לטייל באוגנדה בעונות היבשות כך תהנו משבילים נוחים ללא בוץ, מזג אויר נפלא וסיכוי גבוה לראות מגוון בעלי חיים ובמיוחד את קופי האדם.

אגם מוטנדה, דרום אוגנדה - Wild Travel

קופי האדם - שימפנזים וגורילות ההרים

אחת החוויות המרגשות והייחודיות שתוכלו לחוות באוגנדה היא המפגש עם קופי האדם הגדולים, השימפנזים וגורילות ההרים. שימפנזים ניתן לראות ביער בודונגו (Budongo) בכניסה לשמורת מורצ'יסון ויער קיבלה (Kibale) ליד פורט פורטל. לא רחוק מהבירה אנטבה באי קטן על אגם ויקטוריה בשם נגמבה (Nagamba) תוכלו לבקר בבית יתומים לשימפנזים. אם אתם מחפשים גורילות הרים תוכלו לראות אותם בשמורת בוינדי (Bwindi) או בשמורת מגהינגה (Magahinga) על הגבול עם רואנדה. גם במקרה של השימפנזים וגם במקרה של גורילות ההרים, בכדי להצטרף לסיור צריך לרכוש פרמיט (אישור כניסה) דרך חברה מקומית או דרך המשרדים של רשות הטבע האוגנדית. החיפוש אחר קופי האדם יהיה רגלי דרך היער הסבוך וכשתגיעו למשפחת הקופים יתנו לכם שעה אחת לבלות איתם. החוקים הנוקשים נועדו לשמור על בעלי החיים ולמנוע מהם להתרגל לנוכחות בני האדם.

שימפנזה צעיר ביער בודונגו ליד מפלי מורצ'יסון, אוגנדה - Wild Travel

שמורות מומלצות ואטרקציות באוגנדה

זיווה מקלט הקרנפים (Ziwa Rhino Sanctuary) - אם אתם מחפשים ערך מוסף בטיול שלכם תמצאו אותו כאן. המקום המדהים הזה נועד כדי לשמר מינים של קרנפים אפריקאים ולהחזיר אותם לטבע והם עושים את זה בהצלחה רבה. אם תגיעו לבקר תוכלו ללכת (כן כן ברגל) לצד קרנפים בשטח פתוח וכספכם ילך למטרה טובה.

שמורת מורצ'יסון (Murchison Falls National Park) - אחת השמורות היפות והמגוונות באוגנדה - שמורת מורצ'יסון נמצאת בחלק הצפוני של אוגנדה ליד העיירה מאסינדי. בכניסה לשמורה תעברו ביער בודונגו שם תוכלו לפגוש בשימפנזים החיים ביער. אם תמשיכו לעומק השמורה תגיעו לנילוס הלבן ולמפלי מורצ'יסון המדהימים. את המפלים תוכלו לראות מהנהר עצמו ולהפליג לתחתית המפל, ניתן גם להגיע לראש המפל שם תוכלו לעמוד ממש ליד המים הגועשים. שמורת מורצ'יסון נחשבת לאחד מיעדי הספארי הטובים באוגנדה שם תוכלו לפגוש פילים, היפופוטמים, אוכלי עשב, אריות, נמרים ועוד!

פרות אדומות האופיניות לאוגנדה - Wild Travel

אגמי הלוע - אם תצאו מהעיירה מאסינדי לכיוון פורט פורטל שבדרום תוכלו לבחור בדרך עפר יפייפיה (וארוכה) החוצה לאורך הצד המערבי של השבר הסורי אפריקאי ולאורכה עשרות קלדרות ואגמי לוע יפייפיים.

יער קיבלה (Kibale Forest National Park) - באוגנדה ניתן לראות שימפנזים בטבע במספר שמורות. יער קיבלה נחשב למקום עם אחוזי הצפיה הגבוהים ביותר באוגנדה. השמורה נמצאת ממש ליד העיירה פורט פורטל מצפון לשמורת קווין אליזבט.

קווין אליזבט (Queen Elizabeth National Park) - שמורה גדולה ומגוונת הנמצאת מדרום ליער קיבלה בין אגם ג'ורג' לאגם אדוארד. את השמורה חוצה הכביש המרכזי שיורד מפורט פורטל לכיוון דרום. בין האגמים הגדולים מחברת תעלת קזינגה בה תוכלו לשוט ולהנות מצפיינ בהיפופוטמים, תנינים ומגוון בעלי חיים שמגיעים לשתות מהמים. בשמורה עצמה יש מגוון אדיר של בעלי חיים כגון אריות, פילים, ג'ירפות, באפלו, נמרים ועוד.

אריה צעיר בשמורת איששה מדרום לקווין אליזבת, אוגנדה - Wild Travel

איששה (Ishasha) - האיזור הדרומי של שמורת קווין אליזבט נקרא איששה. מדובר בשטח שמדרום לאגם אלברט ולאורך הגבול עם קונגו. בניגוד לחלק הצפוני של השמורה, השטח באיששה יבש יותר עם שיחים נמוכים וקוצניים. אחת האטרקציות הידועות בשמורה הוא להקת אריות שהתרגלה לטפס על עצים בשעות החמות של היום.

יער בווינדי (Bwindi impenetrable National Park) - אם תמשיכו כשעתיים דרומית לאיששה תגיעו ליער הגשם המדהים של שמורת בווינדי (היער הבלתי חדיר של בווינדי). מדובר באיזור גבוה יחסית (1,200 עד 2,600 מטרים) המשמש בית לאחד המינים המיוחדים ולצערינו הנדירים של משפחת קופי האדם - גורילות ההרים. בבווינדי תוכלו לישון בלב היער ולמחרת לצאת לטרק בעקבות הגורילות. חשוב לציין כי יש צורך בהזמנת הפרמיט מראש.

גורילת הרים עם הגור שלה ביער בווינדי, אוגנדה - Wild Travel

אגם בוניוני - בקצה הדרום מערבי של אוגנדה, ממש ליש משולש הגבולות עם קונגו ורואנדה שוכן אגם בוניוני - אחד האגמים היפים באיזור. אגם בוניוני הוא אגם גדול (כ 60 קמ"ר) משובץ איים ירוקים ומוקף יערות, טרסות ושטחים חקלאיים. באגם מלונות רבים לכל תקציב והוא מקום מצויין להפוגה קצרה מהמסע המפרך.

מגהינגה (Mgahinga Gorilla National Park) - על הגבול עם רואנדה וקונגו שוכנת שמורת מגהינגה. מגהינגה היא חלק מהרי וירונגה ובשטחה מספר הרי געש שיוצרים נוף עוצר נשימה. גם שם יש אוכלוסיה של גורילות הרים וניתן לצאת לטרק גורילות. החיסרון של מגהינגה לעומת בווינדי הוא שחלק מהשמורה נמצאה באוגנדה וחלק מהשמורה נמצא ברואנדה ובמקרה שמשפחת הגורילות חוצה את הגבול הסיור מתבטל.

אגם בוניוני, דרום אוגנדה - Wild Travel

אגם מבורו (Lake Mburo National Park) - בדיוק בחצי הדרך בין הגבול עם רואנדה לאנטבה הבירה, תמצאו את שמורת אגם מבורו. מדובר בשמורת הסוואנה הקטנה ביותר באוגנדה, במרכזה אגם מבורו וסביבו גבעות עם צמחייה נמוכה. חוץ ממגוון אוכלי עשב תוכלו לראות מקומיים רועים באיזור השמורה עדרי בקר מסוג סאנגה המאופיינים בצבע אדום עם קרניים עצומות.

ביצות מבמבה - ממש ליד אנטבה נמצאות ביצות מבמבה, מקום מצויין לחובבי ציפורים שם תוכלו לפגוש במנעלן - עוף עצום בעל מראה פרהיסטורי ומיוחד לאזורי הביצות של מזרח אפריקה.

באפלו בשלולית בכניסה לשמורת מפלי מורצ'יסון, אוגנדה - Wild Travel

איך מטיילים באוגנדה?

אוגנדה היא מדינה מדהימה וניתן לטייל בה בכל דרך שתעלה על דעתכם. בכל איזור יש לודג'ים מפנקים ומאוד קל לבנות טיול עם חברה מקומית או עם חברה ישראלית (כמונו) שמכירה טוב את השטח. כיוון שמדובר במדינה יחסית קטנה, מאוד קל להתנייד בתוכה ואין צורך בטיסות פנימיות. אם בכל זאת החלטתם להקדיש לאוגנדה זמן קצר יחסית תוכלו לטוס חזרה לאנטבה כמעט מכל איזור מתוייר בטיסה פנימית קצרה. אם אתם מתכננים להגיע לאוגנדה כתרמילאים, תופתעו מאוד למצוא מדינה נוחה, עם תרבות תרמילאים שמזכירה איזורים בדרום אמריקה עם הוסטלים זולים ואיזורי קמפינג מסודרים לתרמילאים. האנשים באוגנדה מאוד נעימים ומקבלי פנים ובניגוד לאיזורים מסויימים במזרח אפריקה, מאוד שמחים לעזור במידה ותזדקקו.

כתב וצילם: יואל שליין

בואו לטייל איתנו באוגנדה!

אוגנדה - מידע שימושי

  • מיקום: מזרח אפריקה
  • שפות: סוואהילי ואנגלית
  • ויזה לישראלים: עלות הויזה 50$
  • חיסונים: יש צורך בחיסונים, פנו למרפאת מטיילים
  • מטבע: שילינג אוגנדי, USD
  • שעון אוגנדה:

למאמרים נוספים